Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Ölürken çekilen sıkıntıların hikmeti nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ölürken çekilen sıkıntıların hikmeti nedir?

  Reklam
  Ölürken çekilen sıkıntıların hikmeti nedir?

  Ölümden önceki çekilen hastalıklar ve ıztraplar Mü'minin günahına keffarettir. Bu şekilde ölen bir kimsenin çektiği sıkıntı cehennem ve kabir azabının düşmesine vesile olur. Cehennem ve kabir azabı buna göre daha şiddetlidir. O ölen kimseye sorulsa elbette çok az zahmetle çok büyük mükafatlar kazandım diyecektir.
  Şöyle bir kıssa nakledilir;

  “Musa Aleyhisselam Tur Dağı’na Rabbiyle münacata giderken yolda bir ihtiyar çıkar önüne. Şöyle anlatır dileğini: - “Ya Musa, ben senelerce burada ibadet ve dua ile meşgul olan bir kulum. Rabbim bunca senedir el açıp ettiğim duamı kabul etmiyor. Ne olur bir de sen niyazda bulun da, Rabbim bir türlü kabul etmediği duamı artık kabul buyursun.” Musa Aleyhisselam Tur’da ihtiyarın dileğini ifade eder: -Sana malum, o kulunun senelerce yaptığı duasını kabul etmeni ben de diliyorum. Ne olur Rabbim mahrum etme o ihtiyar kulunu da kabul eyle duasını.” Rabbimiz cevap verir: -Ya Musa madem sen de istiyorsun o kulumun duasının kabulünü. Öyleyse git duasının kabul edilişini sen de gör.”

  Tûr’dan sevinçle dönen Hazreti Musa ihtiyarın bulunduğu mekana gelir, müjdesini vermek üzere onu aramaya başlar. Bir de ne görsün. İhtiyar, bir arslan tarafından paramparça edilmiş, her bir parçası bir yerde. Acı manzaraya ibret ve tefekkürle bakan Hz. Musa ellerini açıp niyazda bulunur: “-Ya Rab, senin hikmetsiz tasarrufun yoktur kainatta. Bunun hikmeti ne ola ki?” Şöyle cevap gelir Rabbimizden: -Ya Musa! O kulum benden öyle bir makam istiyordu ki o makamın bedeli; ancak öyle bir sonuçtu. Bedelini ödedi, istediği makama ulaştı. Bedel ancak bir can vererek ödendi; ama karşılığı ebedî olarak elinde.” Rabbimiz bundan sonra şöyle bir hatırlatmada bulunur: -Ya Musa! Kullarıma söyle, olayların dışındaki çirkinliğine takılıp da kalmasınlar, içindeki güzellik ve hikmete de nazar etsinler, ebedî sonucunu da düşünsünler.”

  SİE


  Paylaş
  Ölürken çekilen sıkıntıların hikmeti nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ölüm anı kişilerin çektiği sıkıntı kişiden kişiye değişmektedir. Herkesin günah ve sevabı farklıdır. Bu nedenle azrail sevabı güzel olanlara güzel kötü olanlara korkutucu görünerek ölümlerini güzel ve kötü alır.