Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Bazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı?

  Reklam
  Bazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı?

  Sorumluluk ancak iradî fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.

  Zira şeytan kalbin yanında bulunan ve “lümme-i şeytaniye” adı verilen bir yerden, insanın kalbine kötü şeyler söyleyebiliyor. Bu söylenen söz ve düşüncelerin kalbin malı olmadığına delil, kalbin ondan telaş göstermesidir. Mesela; bir insan kirli bir dürbünden gökyüzünün güzelliğini seyretse, bu dürbünün kiri ne seyredene nede seyredilene bulaşır. Öyleyse bu gibi söz ve düşünceler de şeytanın fiili olduğundan, bize hiçbir zarar vermez. Asıl zarar, onunla lüzumsuz uğraşıp def etmeye çalışmak veya zararlı olduğunu zannedip korkuya kapılmaktır.
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)  Paylaş
  Bazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir insan kötü bir şey düşündüğü zaman ve sadece düşüncede kaldığı zaman günah sayılmazken iyi ve güzel şeyler düşündüğü zaman icraata geçirmese bile sevap yazılmaktadır Allahu tealanın rahmetinin fışkırdığının göstergesidir.