Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Tuvalet Kağıdı Ile Temizlenmek Caiz Midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tuvalet Kağıdı Ile Temizlenmek Caiz Midir?

  Reklam
  TUVALET KAĞIDI İLE TEMİZLENMEK CAİZ MİDİR?

  Def-i hacet için tuvalete giden herkes su veya taş gibi pisliği giderici bir şeyle temizlenmek mecburiyetindedir. Taş ve onun hükmünde olan şeylerle temizlenebilmek için de kaç şart vardır. Bu şartlardan biri, bu temizlik vasıtalarının muhterem olmamasıdır, binaenaleyh ekmek ve üzerinde dini ibare yazılı olan kağıt ve temizlenmek caiz değildir. Fakat üzerine müstehcen ve ahlak bozucu ibare yazılmış kağıt ile tuvalet kağıdını istincada kullanmakta beis yoktur.

  Ancak Hanefi ulemasına göre, yazı yazmaya elverişli olan beyaz kağıt ve üzerinde yazı -müstehcen de olsa- bulunan yaprak ile temizlenmek caiz değildir. Amma yazıya elverişli olmayan kağıdı -tuvalet kağıdı gibi- kullanmakta beis yoktur.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi  Paylaş
  Tuvalet Kağıdı Ile Temizlenmek Caiz Midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tuvalet kağıdı ile temizlenmekte alimler sakınca görmemiştir. Tuvalet kağıdı ile temizlenmek su yerine geçmez bu nedenle su ile temizlenmek elbetteki daha uygun sayılmaktadır.