Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İslamda, masum bir insanın ölümüne sebep olmanın hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslamda, masum bir insanın ölümüne sebep olmanın hükmü nedir?

  Reklam
  İslamda, masum bir insanın ölümüne sebep olmanın hükmü nedir?

  Kur’an-ı Kerim gayet açık bir şekilde başkasını öldürmeyi yasaklar; "Hak bir sebep olmadıkça, Allah’ın haram kıldığı canı öldürmeyin" (İsra Sûresi, 32) buyurur.

  Ayette geçen “hak bir sebep”,
  -savaş hali
  -nefsi müdafaa
  -başkasını öldüren birisinin, suçu sabit olduğunda devlet eliyle idamı gibi durumlardır. Böyle özel haller dışında, adam öldürmek en büyük günahlardandır.

  Bir başka ayette şöyle denilmektedir:
  “Kim bir canı, kısas olmadan veya yeryüzünde bir fesadı olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birinin hayatına vesile olursa, sanki bütün insanları hayatlandırmış gibidir.” (Maide Sûresi, 32)

  Yani, bir masum insanı öldürmek bütün insanları öldürmek gibi dehşetli bir suçtur. Ayette, Müslim veya gayr-ı müslim şekilde bir ayrım yapılmaksızın sadece “nefis” yani “zat, şahıs” denilmesi de kayda değer bir inceliktir.

  Masum bir insanın kasten öldürülmesi, kısası yani katilin de öldürülmesini gerektirir. Şayet öldürülenin varisleri katili affederse, bu durumda diyet vermesi gerekir.  Şadi Eren (Doç.Dr.)  Paylaş
  İslamda, masum bir insanın ölümüne sebep olmanın hükmü nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sebepsiz bir yere Allah yolunda cihat etme düşüncesi olmadan birini öldüren bir kimse peygamber efendimizin bir hadisi şerifine göre tüm insanlığı öldürmüş gibidir buyurmaktadır.