Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Hayat İlmihali Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayat İlmihali

  Reklam
  Sevgili şahidimiz özlemimizi sanal alemde gidermeye çalışıyorum, buda zamanın bir güzelliği olsa gerek şükür Allah a
  Allah hayrınızı artırsın ,aklıma son zamanlarda ,"bir hal ilimleri kitabı" gerekliliği takılmaya başladı."Hani çantada keklik ya" şunun için öemsiyorum,80 li yıllarda yön verip belirleyici olan kişi ve kitaplar o günün öncüsü ve belirleyicisi oluyor "yenilik ve öğrenim gelişim adına" tüm yapılanmaya çalışanları etkiliyordu.Basmakalıp din anlayışı "kuransünnet" önünde bugünde geneli sürüklüyor .Bunca soru ve cevaplarda "bu halin halledilmesinin" halline uygun olmasının bir gerçeğidir."Emeklerinizin canlı hayata bir ruh kattığına şahidiz",ete kemiğe büründürmeniz ,"aramızda boy gösteren hayatın gereksinimlerine" sahih ve basiretli hikmetli yön veren fetvalarınız "hem ben varım diyenleri hemde varolmaya çalışanları" etkileyecektir.Yaşayan "Kuransünnet" olmanın şahitliğini hal ilimlerindede "hele hele" bu gibi ilmihal dininin hakim olduğu toplumlarda" gerçeğini ortaya koymak olmazsa olmazlardandır.İçimden bir ses ukelalık etme bu söylemleri hak etmiyorsun diyor,ama diğer ben meramını anlatmış sanırım.
  Not:Bu memleketlerde her birinde tırlarla Ö N Bilmen ilmihali hemde iyi bir parayla satıldı. Girmedik ev kalmadı. Benim acizane isteğimden de ziyade düşüncem bu hale şifa olabilecek bir hayat fıkhının (ilmihalinin) sizin bakış açınızla insanlara iletilmesi.
  Selam ve sevgilerimi sunarım..

  Benim aziz kardeşim,
  Evet, eğer bu fakir de sizin yerinizde olsaydı, aynı talepte bulunurdu.
  Zira, ilmihal halin ilmidir, mazinin ve istikbalin değil.
  Hal ise yaşadığımız haldir ve biz onu "şimdi ve burada" olarak yaşıyoruz.
  İmam Gazzali fıkhı ilimleri tasnifinde İhya'da "dünyevi ilimler" arasına koyar.
  Her ne kadar ilimlerin dini-dünyevi diye ayrılmasına razı değilsem de, Gazzali'nin fıkhı bu tasnifte dünyevi ilimler arasına koymasını müthiş manalı bulurum.
  Zira fıkıh vadidir, sonradandır, müdevvendir.
  Zira fıkıh değişkendir, fakihlerin kaynaklardan kendi zamanları için imal ettikleri ilaçlardır.
  Zira fıkıh canlıdır; dil gibi, ağaç gibi, insan gibi. Yaşar, büyür, ihtiyarlar ve ölür. Eğer yeni nesiller meydana getirmişse, eski yenide yaşar.
  işte burada vesilenizle ilan edeyim:
  İnşaallah bir ilmihal kaleme alayım.
  Fakat bunun için zaman tahdidi koymuyorum. Rabbim ömür ve nefes verirse diyorum.
  Dualarımdasınız, dualarınızda olmak dileğiyle.


  Mustafa islamoğlu


  Paylaş
  Hayat İlmihali Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlmihal halin ilmi anlamına gelmektedir. Hayatı Allahu tealanın emir ve yasaklarına göre ayarlayıp davranışlarını da ona göre düzeltmek anlamına gelmektedir.