Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Arıları diğer bazı hayvanlardan üstün kılan özelliklerinden bazıları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Arıları diğer bazı hayvanlardan üstün kılan özelliklerinden bazıları

  Reklam
  - Bir kilo bal için 40 bin arının 6 milyon kez çiçeğe konması gerekir.
  - Dünyanın en hızlı bilgisayarlarından biri saniyede 16 milyar aritmetik işlem yapabilir. Bal arısı ise aynı sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yapma kapasitesine sahiptir.
  - 10 mikrovattan daha az enerji tüketen bal arısının beyni, günümüzde üretilen en verimli bilgisayardan 100 milyon kat daha üstündür.
  - Bal arıları bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını toplayabilir ve 100 bin kilometre boyunca kanat çırpabilir.
  - Bir koloninin bir kilogram bal üretebilmesi için dünyanın etrafını 6 kez dönmeye eşdeğer bir uçuş yapması, bir arının dünyanın çevresini dönmesi için yaklaşık 25 kilogram bal tüketmesi gerekir.
  - Uçan bir arının her kilometrede, enerji için yarım miligram (gramın 2 binde biri) bala ihtiyacı bulunur. Bir arı bir litre balla 25 kilometre hızla ve saniyede 200-250 kez kanat çırparak 3 milyon kilometre kat edebilir.
  - Kraliçe arının bir günde yumurtladığı yumurta ağırlığı, kendi ağırlığının 20 katına erişebilir.
  - Arı, vücut ağırlığının 330 katı yük çekebilir.
  - Bir petek gözünün derinliği 12 milimetre, duvarlarının kalınlığı ise milimetrenin 20′de biri kadardır. Buna rağmen bal ile doldurulduğunda petek hiçbir zarar görmez.
  - Bir işçi arı, 42 günlük hayatı boyunca çay kaşığının 12′de biri kadar bal yapabilir.
  - Bir bal arısı, bir seferlik polen toplama gezisinde 50-100 çiçeği ziyaret eder.
  - Arılar, birbirleriyle dans ederek iletişim kurar. Bal arası dans ederek diğer bal arısına nektar ve polenin nerede olduğunu işaret eder.
  - Arılar mavi rengi ayırt edebilir, ancak kırmızıyı, koyu gri ve siyah olarak algılar.
  - Bal arıları dakikada 11 bin 400 kez kanat çırpar, bu da vızıltı sesinin nedenidir.
  alıntı...  Paylaş
  Arıları diğer bazı hayvanlardan üstün kılan özelliklerinden bazıları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bütün hayvanların insanlar için doğal tabiat için bir faydası olduğu inkar edilmez bir gerçek fakat arıların mucizevi sistemi diğer hayvanlardan farkını ortaya koymaktadır.