Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Mutfak mikseri elektronik bir canavarmı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mutfak mikseri elektronik bir canavarmı

  Reklam
  Mutfak mikseri elektronik bir canavarmı


  Günümüz dünyası hızla teknolojinin egemenliğine girerken, teknolojik uygulamaların sağlığa etkileri de bilimin büyüteci altına alındı. Özellikle kontak teknolojilerinin görülmemiş derecede gelişmesi ve kullanım alanlarının artması sonucu, bu cihazlardan kaynaklanan elektromanyetik kirlilik de insanoğlunu dört taraftan kuşatmış bulunuyor.
  Günlük yaşamımıza giren baz istasyonları, cep telefonları, yüksek gerilimli elektrik hatları, PC ve elde taşınabilir bilgisayar ekranlar elektromanyetizma kaynağı oluşturuyor, yani radyasyon (ışınım) yayıyorlar.

  İnsan kendi ürettiği ve kullanmaya başladığı aygıtlar nedeniyle, doğanın kendisinde var olan normal ışınım ortamında bundan sonra yaşamıyor. Doğadan etkilendiğimiz ışınımın kat be kat üstünde 1 ışınım alanının etkisi altına girdik.

  20. yüzyılın başından beri elektro manyetik alanlar kullanan cihazların süratli gelişimi, sağlıkla alakadar endişeleri arttırdı. Elektro manyetik kirlilik en epey günlük teknolojilerin çalıştıkları radyo-frekans alanında görülüyor. Yüksek güç hatları, radyo ve televizyon, mikro dalga fırınlar, cep telefonları, bilgisayarlar vb.

  Radyo frekansları

  1 de radyo frekanslarına kıyasla daha yüksek enerjili radyasyon yayan x ışınları, gama ışınları ve 1 bölüm morötesi ışınlar var. Etkileri bakımından, yüksek frekanslı ve yüksek enerjili bu ışınların, maddenin atomlarını değiştirici ya da parçalayıcı özellikleri olması nedeniyle iyonlaştırıcı diye adlandırıyor ve canlı hayat sebebiyle epey daha tehlikeli sayılıyor. Radyo dalgalarının frekanslarının ise bugünkü bilgilere göre iyonlaştırıcı etkileri yok ya da yoğunluklarına göre daha az.

  yalnız hepimizin en yaygın bi şekilde maruz kaldığı radyo frekans alanındaki ışınımın afiyet üzerindeki etkileri henüz bütün bi şekilde bilinemiyor.

  İyonlaştırıcı olmayan radyo frekans alanında çalışan cep telefonların ve diğer cihazların epey sık ve yakın kullanımı

  Kanser yapıyor mu?

  Psikolojik bozukluklara yol açıyor mu?

  Bedenin bağışıklık sistemini bozuyor ve canlıları hastalıklara açık hale getiriyor mu?

  sorularına bilim henüz kesin cevaplar veremiyor. Bilim bu soruların bazısına kesin evet diyemezken, mesela birtakım beyin fonksiyonlarının etkilendiği kesinleşmiştir.

  TÜBİTAK ne diyor?

  TÜBİTAK'ın yepyeni yayımladığı Elektromanyetik dalgalar ve insan sağlığı başlıklı sorulu yanıtlı ufak broşürde şöyle deniyor: "Bu çeşit dalgaların kanserle ilişkisi ortaya konmamıştır". yalnız broşürde, cep telefonları ve baz istasyonlarından yayılan ışınımın etkileri konusunda henüz bütün bi şekilde bilinmeyen 1 epey nokta bulunmaktadır" denmektedir.

  Kanser ve diğer birtakım hastalıklarla kesin ilişkisinin henüz gösterilmemiş olması, yoktur anlamına gelmiyor. Günümüzde sürmekte olan epey boyutlu 1 epey bilimsel çalışma birlikte bu ilişki epey daha genel araştırılmaktadır.

  Bilim adamlarına göre,

  a) bütün şeyden önce, biyofizik kurallarına göre frekans yükseldikçe, elektromanyetik dalgaları insan organizmasına epey daha derinlemesine nüfuz edebiliyor. Mikrodalganın da içinde bulunduğu radyo dalgaları insan vücudunda yalnız birkaç milimetre yüzeye inebilirken, daha yüksek frekanslar bedenin epey daha derinliğine nüfuz edebiliyor.

  b) Bu frekanslar, kalsiyum, potasyum, sodyum vb. frekanslarına eşit düştüğü sebebiyle elektromanyetik alanlarla organizma arasında etkileşim artıyor.. Bilim dünyası, cep telefonu , bilgisayar gibi elektronik aygıtların oluşturduğu elektromanyetik alanların insan vücudu üzerindeki zararları konusunda kesin sonuçlara henüz varmasa da, birtakım bulgular bu çeşit dalgaların çocuklarda lösemi, melatonin salgısının azalması gibi rahatsızlıklara yol açtığı kuşkularını artırıyor.

  Günlük yaşamımızın 1 parçası olan cep telefonları, PC ve elde taşınabilir bilgisayar ekranları ve yüksek gerilimli elektrik hatlarından yayılan epey alçak frekanslar pek epey ülkede belirlenen normlara elverişli görülse de, birtakım bilim insanları, çocuklarda lösemi hastalığında etkileyici rol oynadığı konusunda ortak görüş bildiriyor.

  Etkisi çok

  ABD milli afiyet Enstitüsü'nün 1999 yılında hazırladığı 1 rapora göre, devamlı yüksek frekanslara maruz kalan 6 yaşından ufak çocuklarda lösemi hastalığının oluşma riski 4.5 kat artıyor.

  Buna bedel bilim adamları yetişkinler söz konusu olduğunda kesin ifadeler kullanmak sebebiyle henüz lazım verilere sahip olmadıklarını ifade ediyorlar. ABD Çevre Sağlığı milli Enstitüsü Direktörü Dr.Kenneth Olden, laboratuvar deneylerinden değişik bi şekilde sayrılar üzerinde yapılan testlerin elektromanyetik dalgalarla hastalıklar arasında kesin 1 bağ kurulmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

  Bilgisayar, cep telefonu gibi aygıtların oluşturduğu elektromanyetik alanların depresyon, uyku bozuklukları, bağışıklık sisteminde meseleler gibi 1 sıra rahatsızlığa yol açtığından da kuşkulanılıyor.

  TÜBİTAK'ın hazırladığı kitapçıkta şöyle deniyor: "Cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların beyin fonksiyonlarını dar süreli etkilediği gösterilmekle beraber, bu değişimlerin baş ağırıs, uykusuzluk ya da psikolojik bozuklukla ilişkisini gösteren 1 bilimsel ispat elde edilemedi".

  yalnız şimdilik gösterilebilen beyne etkisi konusundaki ilk bulgular arasında şunlar vurgulanmaktadır: Elektriksel aktivitelerinde ve dikkat, hatırlama, tepki verme gibi algılama fonksiyonlarında dar süreli değişimlere niçin olduğu gösterilmiştir...

  Fransız bilim dergisi Science et Avenir'de yayımlanan (Aralık 2001) geniş 1 rapora göre, araştırmalar, yüksek enerjili ışınıma maruz kalan insanların ise, beynin sağladığı ve biyolojik ritmler sebebiyle vazgeçilmez olan hormonunu azalttığını ise kesin ortaya koydu.

  Radyo Frekansları

  Melatonin, cinsel hormonların ve stres hormonlarının salgılanmasını belirleyen beynimizdeki hipofizin aktivitesini düzenliyor. Yüksek frekanslı ışınımlar melatonin salgısını azalttığında, hipofizin aktivitesi engelleniyor ve buna bağlantılı bi şekilde stres hormonlarının salgısı arttığı sebebiyle bağışıklık sistemi de etkinliğini yitiriyor.

  Bu durumun olası sonuçlarından biri de bağışıklık sistemimizin, organizmada ortaya ıkabilecek tümörlü hücrelere ya da diğer hastalıklarla mücadelede zayıflama olasılığı.

  Melatoninin azalması eşdeğer zamanda psikolojik durumu da olumsuz etkileyebiliyor. Nitekim, Kuzey Karolina Üniversitesi'nde yapılan 1 araştırma, ABD'de beş elektrik tesisinde çalışan şahıslar arasında intiharların büro personeline göre 2 kat daha çok olduğunu ortaya koydu.

  Baz istasyonları üzerine araştırma: Bol stres

  Fransa Lyon'daki Uygulamalı Bilimler milli Enstitüsü'nden Roger Santini'nin 530 şahıs üzerinde yaptığı 1 araştırma, baz istasyonlarına göre bulunan uzaklık birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındaki paralelliği göstermesi bakımından sezon taşıyor. Yanında yıldız olan rakamlar, baz istasyonlarına 300 metreden daha ırak yaşayanlar veya elektronik alanlara asla maruz kalmayanlarla, diğer grup arasındaki büyük farkı ortaya koyması açısından ehemmiyet taşıyor.

  Ortaya çıkan verileri değerlendiren Santini, baz istasyonları çevresindeki elektromanyetik alanlarda ölçülen oranların mesafe arttıkça azaldığını belirtiyor. yalnız yine de birtakım semptomların azalmasında 200 ila 300 metrelik mesafe dahi yetersiz kalabiliyor.

  Yeni araştırmalar

  Özellikle düzgün ve kurallarına, standartlara göre yerleştirilmemiş ve yaydığı radyasyondan direkt etkilenen insanlarda kronik yorgunluk, sinirlilik, uykusuzluk, kaygı, baş ağrısına niçin oluyor. Science et Avenir dergisine göre, son yapılan araştırmalar baz istasyonlarının bu çeşit semptomlara yol açtığını gösterdi. yalnız istasyonların düşük, lösemi gibi 1 epey daha ciddi sorunlara yol açıp açmadığı konusunda bilimsel araştırmalar yapılıyor. Bunların sonucu önümüzdeki yıllarda alınacak.

  Radyo dalgalarının zararını azaltmak olabilir mü?

  Elektronik 1 cihazın oluşturduğu elektromanyetik alanı yok etmek sebebiyle aygıtı Faraday kafesine sokmak gerekiyor. Bu çeşit 1 alanın olumsuz etkilerini yalnız askeri malzemelerin zırh kaplamasında kullanılan demir, krom ve molibden oluşan 1 alaşım olan Mutemal durdurabiliyor. yalnız bu maddenin epey pahalı olması günlük yaşamdaki ürünlerde kullanımını zorlaştırıyor.

  Fransız bilim adamlarının üzerinde çalıştığı 1 farklı metot ise 1 umut ışığı bi şekilde görülüyor. Chalon-sur-Saone'daki Tecnolab biyofizik laboratuvarında yapılan deneylere göre cep telefonuna eklenen ufak 1 alüminyum kapsül, dalgaların dar ve uzun vadeli biyolojik etkilerini azaltabiliyor.

  Laboratuvarda fareler, tavuklarla yapılan deneyler cep telefonları ve bilgisayar ekranlarının bu çeşit gizemli ufak alüminyum kapsüllerle donanması halinde stres hormonlarının belli oranda azaldığını gösterdi.

  Araştırmacılar bu yöntemin kesin etkililiğini kanıtlayabilmek sebebiyle deneylerin artırılması gerektiğini belirtiyorlar. metot hala cep telefonları, PC monitörleri ve elde taşınabilir bilgisayarlar üzerinde deneniyor.

  Bilgisayar ekranları stres ve göz bozukluğu kaynağı

  Bilgisayar başında çalışan 1 grup ofis personelinde "bina sendromu" hastalığını inceleyen İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden Clements Croome'a göre, bilgisayar ekranlarından yayılan elektromanyetik ışın mesleki stres semptomlarının üçte birisinin nedenini oluşturuyor. "Revue japonaise d'ophtalmologie clinique"te (Fransa) Dr.Miyata, 1999 yılında yayımlanan araştırmasında, video oyunları başında dört saatini geçiren 1 kişinin göz korneasında bozukluklar belirlendiğine dikkat çekmişti.

  Çocukta kanser nedeni

  ABD'de 70'li yılların başında yüksek gerilimli hatlarla çocuklarda kanser hastalığı arasındaki paralelliğe dikkat çekilmişti. Günümüzde ise İngiliz araştırmacılar bu ilişkiyi gösterdiler.

  Cep telefonları: Hücre ölümü mü?

  Cep telefonlarının yaydığı mikrodalgaların beyin tümörlerine yol açtığı iddiası henüz kanıtlanmış değil. birtakım yoğun kullanıcılar genellikle baş ağrıları ve yorgunluktan şikayetçi. dar 1 süre önce Moskova'daki Bilim Akademisi tarafından yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre (Science isim Avenir dergisi), gün içinde cep telefonlarıyla yapılan 45 dakikalık 1 görüşmenin ardından hücrelerdeki azot oksit (NO) miktarının arttığı gözlendi. Nöronlara ziyan veren azot oksit hücre ölümüne yol açabiliyor.

  alıntı


  Paylaş
  Mutfak mikseri elektronik bir canavarmı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayatımızın hemen her alanında bulunan ve kullanımı büyük bir gereksinim olarak görülen aletlerin yaymış oldukları enerji yüzünden insanların sağlığı tehlike altında.mikserin zararları,  mutfak mikseri ne işe yarar,  mikserin yararları,  mutfak mikser ne işe yarar,  mikser zararları,  mikserin yararları ve zararları,  mutfak mikser nedir ne işe yarar