Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf yapalımmı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf yapalımmı?

  Reklam
  “Elini boynuna bağlı tutma (cimrilik yapma). Onu, büsbütün de açıp-saçma (İsraf da yapma), sonra kınanır, kaybettiklerinin hasretini çeker durursun.”

  selamünaleyküm,bacılarım İSRAF EDENLER, ŞEYTANLARIN KARDEŞLERİ OLUR

  Mutluluk yayıldıkça çoğalır. Aile yuvasında yaşanan mutluluklar dalga dalga etrafa yayılmalıdır. Yakın akrabalara sevgi, saygı ve yardımlarımız esirgenmemelidir. Fakirlere, yolda kalmışlara yardım edilmeli. Allah’ın kulu ve Hazreti Adem’in çocuğu diye bakmalı ve iman ettiğimiz Peygamberin çocuğu yolda bırakılmamalıyız

  Evlerimizde yiyip içmeli ama her konuda savurganlıktan kaçmalıyız
  GERİ DÖNÜŞÜM- TASARRUF


  BEN BU BAŞLIK ALTINDA GÜNLÜK HAYATIMIZDA NE GİBİ TASARRUFLAR YAPABİLİRİZ, ÖZELLİKLEDE GERİ DÖNÜŞÜM KONUSUNDA NELER YAPABİLİRİZ ? gerek kendi uyguladıgım yöntemlerle, gereksede duydugunm inceledigim konular hakkında devam etmek istiyorum.İnşALLAH sizlerde bu konuya devam edersiniz. 'Karınca bile topragı gıdayla yemiş .Buyrun başlayalım
  Paylaş
  Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf yapalımmı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam


  LİMON KABUĞU DEYİPTE GEÇMEYİN.
  SAKIN ÇÖPE ATMAYIN.,nedenmi?  Sıktıgınız limonun kabugunu bütünce koyun bulaşık makinasının kaşık çatal sepetine,Biliyorsunuz bulaşık makinası kokuları jelleri çok pahalı, hem kimyasal içeriyor hemde bereketsiz.

  Makinanızın kapısını açtıgınızda misss gibi limon kokacaktır.

  Peki ne zamana kadar duracak.? Yeni limon sıkıncaya kadar tabiki.

  Ama bulaşık makinanızda yeni limon ihtiyacınız yok atcakmısınız çöpe? SAKIN atmayın

  içine doldurun karbonatayı, giyin eldivenlerinizi haydi lavaboları temizlemeye, kireci kiri lekeyi alır gider.


  Limon Kabuğu Kürleri de yapabilirsiniz.


  1) Midevi ve koku verici olarak bir miktar limon kabuğu, melisa yaprağı (Folium Melissae) ve nane yaprağı ile birlikte kaynatılır ve kaynatılmış suyu hastaya içirilir.
  2)
  Nezle tedavisi için limon kabuğu kurutulur, değirmende tozedilir ve burna çekilir.
  3)
  Bademcik iltihabına karşı sulandırılmış limon suyuna bir parça atıp eritilir ve bu su ile gargara yapılır.
  4)
  Baş ağrısına karşı yuvarlakça kesilmiş dilimler alma konup beş-on dakika bekletilir.
  5) Nasırda kesilmiş limon parçası o kısma konur.
  6)
  Saç dökülmesine karşı kaynatılmış kepek içine limon suyu eklenir ve saçlar on gün devamlı yıkanır.
  7) Sızılara karşı limon kabuğu sürülür.
  Yüz çillerine limon suyu sürülür.
  9)
  Basura karşı, bir miktar toz limon kabuğu nöbet şekeri ile karıştırılır ve günde üç kere yenir.
  10) Karınca ve böcekleri kaçırtıcı olarak küflenmiş limon kabuğu kullanılır.
  11) Limon suyu, boğaz yaralarında yaraların üzerine tuz ile beraber sürülür.
  12) Yüz derisindeki güneş yanıkları için bir miktar limon suyu, portakal suyu ile karıştırılır ve içine biraz gliserin konarak yüze sürülür.


  CİLT KANSERİ RİSKİNİ DÜŞÜREBİLİRSİNİZ

  Sadece Amerika’da yılda 200.000 den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. D-Limonene sayesinde bu riski çok düşürmek elinizde.

  YEMEKLERE KATIN

  Limon kabuklarına geri dönüyoruz. Kabukları çayınıza katarak hem lezzet hem de güçlü bir cilt bakımına kavuşabilirsiniz. Makarna sosuna limon kabuğu rendesi eklemek iyi bir alternatif. Rendelediğiniz kabukları salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere de katabilirsiniz.


  KALBİ RAHATLATIYOR_SİNİRLERİ GİDERİYOR


  Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

  Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir ve balgam söktürücü etkisi vardır. Yenilebilir cilt bakımına limon kabukları ile başlayın!

  Cilt maskeleri ve kürleri yapın, bitmiş limonun içine 1 kaşık toz şeker 2 damla sıvı yag katıp ellerinize dirsek ve topuklarınıza sürüp bekletin, ılık suyla yıkayın, sivilce ve siyah noktaların üzerine sürün.Ölü hücerelere çok faydalıdır.  Evet işte gördük bacılarım, fırlatıp attıgımız limon kabuguyla neler yapabiliyormuşuz.Ve bunlar şuan için aklıma gelenler.Konuya inşALLAH devam edelim.

 3. 3
  Zamana hiçbir zaman sonsuz bir kaynak gibi davranmayın.Yaşamla kontrat yapamazsınız.Eğer dün iptal edilmiş bir çekse yarın da sadece bir bonodur.Bugün ise elinizdeki tek nakittir.Eğer elinizdeki nakdi akıllıca kullanmazsanız size sadece kendinizi suçlamak kalır.
  -Og Mandino-
 4. 4
  Selamünaleyküm,Bacılarım yine geri dönüşüm ve tasarrufa devam ediyoruz.Nasılmı?

  EVİNİZ MİSS GİBİ KOKSUN İSTERMİSİNİZ? Tabiki kim istemez.

  Oda parfümleri ototmobil parfümleri biliyorsunuz çok pahalı. Her ay bütçemize epey bir yük getiriyor.

  Gelin ve damatların kına paketleri vardı minik minik ve süslü, ister bunları kullanın, ister kendiniz artık kumaşlardan küçük küçük torbacıklar dikin süsleyin, içlerine kokulu bitkilerin çiçeklerin otların kurutulmuşlarından doldurun.(Bunlarıda ister aktardan alabilirsiniz, isterseniz kendiniz toplayın.) Evleriniz değişik yerlerine, özellikle kalorifer peteklerine baglayın.(Karanfil, tarçın,zencefil, gül, lavanta, orkide, limon çiçegi,yasemen vs.)

  Hatta çekmecelere ve gardrobunuzada koyun elbiselerinizde miss gibi koksun.

  NOT:BU KESİNLİKLE ALINTI DEĞİL KENDİ FİKRİMDİR.Ben zaten Peygamber Efendimizin ter kokusu olan güle bayılıyorum, karanfil de vazgeçilmezimdir. 5. 5
  Aaaa coook guzel yaa daha cok beklerim benimde var geri donuslerim ama foto ekleyemiyorum ama sizden beklerim INSALLAH konu harika ipek abla ellerine saglik.ALLAH razi olsun canim 6. 6
  Sizdende Allah razı olsun kardeşim.Fotograf sorununu halledeyim, geri dönüşüm ve hobilerime devam etcem inşALLAH.Fotograf olmasa bile sizinde o güzel fikirlerinizden istifade etmek isteriz.Saglıkla kalın 7. 7
  BUGÜNDE BANYOLARIMIZI SÜSLEYELİMMİ?

  Evimizde artan düğmeleri pul ve boncukları, tülleri, toplu iğneleri, yumurta kabuklarını,sakın çöpe atmayın.NEDENMİ?

  Sabunlarımızı süsleyecegiz,hem banyomuza güzel bir dekor yapacagız, hem miss gibi kokacak.

  Marketlerden benim temizlik için asla güvenemedigim çok ucuz ama markasız sabunlar vardır, bunlardan alın bir kaç paket.Renkleride farklı farklı olsun.Toplu ignelere pul bocuklarınızı dizip sabuna batırın.Üzerinden kurdelalarla fiyonklar yapın.

  Bazılarınada peçetelerin güzel desenlerini kesin dekupaj tutkalıyla yapıştırın.(Not dekupaj tutkalı kırtasiyelerde satılıyor.Çokta ucuz.simit parası)

  deniz kabuklarını, yumurta kabuklarını ve mumlarıda aynı şekilde süsleyebilirsiniz.SÜSLEMEK HAYAL GÜCÜNÜZE KALMIŞ

  İsterseniz bir sepete, isterseniz bir fanusa yada cam bir kavonozo doldurun.

  Banyonuz çok şık görünüyor.

  İSTERSENİZDE ARKADAŞLARINIZA HEDİYE GÖTÜRÜN.(El emegi, göz nuru)

  Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf 1.jpg

  Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf 2.jpg

  Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf.jpg 8. 8
  Cok guzel emegine saglik bacim.. 9. 9
  bugünde geri dönüşüm ve hobilerimize sabunla meyve ve çiçek yapımlarıyla devam edelim.(Ben nu konuya ileriki günlerdede devam etmeyi düşünüyorumYapımı çok kolay, maliyeti ucuz.Boş zamanlarımızı değerllendirmek, evimizi süslemek hediye vermek için güzel bir seçim bence

  4 kalıp banyo sabununu kalın rendeleyelim, 150 ml sıcak su ile yoğuralım. hazırladığımız sabunu, meyveleri şekillendirirken kurumasın diye poşette tutalım. kirazla başlayalım değersiz meyve sapları ve çekirdekler aranır hale geliyor.karanfil bir çok meyvenin çöpünüde tamamlıyor,kiraz ve elmayı şekillendirdikten sonra karpuz için büyüklüğünü kendinizin belirlediği bir top yapalım şekilleri pürüzsüz yapmak için arada sıcak suyla elleri ıslatalım. karpuz topunu ikiye bölelim ve tekrar ortadan tel ile bölelim dört dilim oluşturalım ikisi karpuz ikisi kavun olsun. çekirdeklerini yerleştirelim boyama aşamasına kadar tamamdır. portakal topumuzu mandalina ve limon hazırlayalım portakal kabuğu görüntüsü için rendenin en küçük yerinde portakal izini oluşturalım, şeftali topu, kayısı,çilek,incir hazırladığımız her meyveyi boyarken ve cilaladığımızda asarak kurutacağımız için deliyoruz


  Sabundan Meyve Yapma.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 0.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 1.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 2.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 3.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 4.jpg

  Sabundan Meyve Yapma 5.jpg 10. 10
  Selamünaleyküm,Bacılarım bilgisayarımdaki bir sorundan hala kendi dönüşümlerimi ve hobilerimin resimlerini paylaşamıyorum sizlerleBu yüzden netten benzerlerini görsellemeye çalışıyorum.

  Bugünde peçete halkalarına yer vermek istedim.

  KAGIT HAVLU RULOLARINI KESİNLİKLE ÇÖPE ATMAYIN? PEÇETE HALKALARI

  1 er cm kalınlıgında düzgünce 12 adet kesin. Kurdela dolayın.Silikonla yada herhangi bir yapıştırıcıyla yapıştırın.Üzerini süslemek hayal gücünüze kalmış.Kurdeladan çiçek yapmayı biliyorsanız çiçek olabilir.Pul boncuk olabilir.Buyrun buradanda fikir edinebilirsiniz.

  Peçete Halkaları.jpg

  Peçete Halkaları 0.jpg 11. 11

  Cevap: Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf yapalımmı?

  Suyunu sıktığınız limon kabuklarını atmayınız.Çelik eşyaların, bıçakların parlatılmasında kullanabilirsiniz.


  Muminem Cevap: Geri dönüşümle evlerimizde tasarruf yapalımmı?

 12. 12
  Çok güzellerdi emeğine sağlık. Annem sabunu yapardı yıllardır ama böyle sanat eseri olarak değil. Ben yapmaktayım öğrendim. Güzel sanatlarda yani okuduğum resim bölümünde de bu sabunlardan yapıp sergilemiştik.VE bahar şenliğinde satmıştık)) 13. 13
  Alıntı ipek asya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Suyunu sıktığınız limon kabuklarını atmayınız.Çelik eşyaların, bıçakların parlatılmasında kullanabilirsiniz.
  aa cok iyimis Allah razi olsun bacim..bide celik parlaticisna mi para verecem 14. 14
  Amira Kızım güldürdün beni Burcem a öyleyse devam et sabun konusunageri dönüşüm ve tasarruf,  banyomuzu süsleyelim,  sabundan süsler