Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Bugün 3.CEMRE düştü. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bugün 3.CEMRE düştü.

  Reklam
  CEMRE DÜŞTÜ DEMEK, dine dayalı bir inançmı,bilimsel bir oldugumu,bir kültürmü?

  Baharın müjdesi olarak bilinen ‘cemre’nin ilki 19 Şubat’ta havaya düştü. “ 26 Şubat’ta suya, bugünde topraga düştü.

  Cemre, kelime karşılığı olarak kor halindeki ateş anlamına gelir. Diğer bir anlamı ise, Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığındır.

  Halkımızın arasında yaygın olarak baharın müjdecisi olarak bilinen sıcaklığın artması olayına cemre denir. Cemre'nin birer hafta arayla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılır. Her cemrenin düşüşüyle hava sıcaklığı artar, cemrelerin arasında ise sıcaklıkta küçük bir düşüş görülebilir.


  Cemre folklorik bir inançtır.Türk kültür ve edebiyatında da önemli bir şekilde yer almıştır.


  Düşen cemre nasıl birşeydir

  maddi bir cisim gibi havada, suda, toprakta aradığımız cemre aslında bir manadır Sıcaklığın belli yerlerde başlama tarihleridir. Kışın soğukları önce havada kırılır, sonra suda, sonra da toprakta.. demeye gelir.

  Cemre kelimesi hadiste geçmektedir.

  Bu cemre kelimesi bir de hadiste geçmekte, ateş parçası manasına kullanıldığı da anlaşılmaktadır. Efendimiz (sas) Hazretleri 'elinizi haramdan uzak tutun' manasında uyarılarda bulunduğu hadisinde buyuruyor ki:

  - Dünyada ellerini haramdan çekmeyenler, ahirette feryat ederek diyecekler ki:

  "Keşke bu ellerimle dünyada bir avuç cemre avuçlasaydım da haram tutmasaydım
  Paylaş
  Bugün 3.CEMRE düştü. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cemre kelimesi kışın bittiğini ve baharın ilk müjdesi olan güneşin sıcaklığını bazı yerlerde yavaş yavaş göstermeye başladığını anlatmak için söylenmektedir.cemre nasıl birşey,  3. cemre düştü mü,  cemre nasil birşeydir,  cemre nasıl birşeydir,  cemre düştü mü 2013,  3.cemre düştü mü,  cemre düştü mü 2012