Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Komşuluk,akrabalık, dostluk ilişkilerimizi gözden geçiriyormuyuz. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Komşuluk,akrabalık, dostluk ilişkilerimizi gözden geçiriyormuyuz.

  Reklam
  Değişen kentleşme ekonomik sorunlar, sosyal sorunlar, sıkıntı telaş hayatın dadası yogunlugu derken ne dostluk kaldı etrafımızda ne komşuluk.İnsanlar insanlardan kaçar oldu.Yan komşumuz açmı tokmuyu bırakın,kim oturuyor tanımıyoruz bile.Asansörde apartmanda karşılaşında bir selam vermekten çekinir olduk.Betonlaşan yıgınlar nenelerimizin annelerimizn yaşadıgı eski sokak aralarındaki sıcak komşuluk ilişkilerini maziye gömdü gitti.

  İnsanlar televizyon başında, internet başında, yada kendilerini oyalamk için kedi köpek kuş gibi evcil hayvanlara yöneldiler.Büyük kentler böyle diyoruz, ama artık anadoluda yavaş yavaş bu değişimin içinde.En yakın akrabana bile çat kap gidemiyosunuz.Bir sürü prostetur.Gitsen bile gösterişmi adı neyse israfa kaçan ikramlar,samimiyetsiz ortamlar. Gösteriş dedikodu gıybey haset.Yada sosyal yaşamın kurallarını bilmeden komşusunu rahatsız eden insanlar. Bazen aynı apartmandan cenaze çıkıyor,kimsenin haberi yok.

  Oysa bir müslümanın görevi komşusunu akrabasını dostunu arayıp sormasıdır. Sıkıntıya düştügünde yanında olmasıdır.Derdini sevincini paylaşmasıdır.Bazen öyle sıkıntılarımız oluyorki içimizi dökmek, dostumuzdan gelecek morale ihtiyacımız oluyor.Ölümünde doğumunda hastalıgında yanında birilerini görmek insana huzur veriyor.

  Ben kendi adıma yogun tempomda bile komşumun akrabamın arkadaşımın her an zaman ayıramasamda ölümünde dogumunda hastalıgında yanında olmaya özen gösteriyorum.Biraz görüşemessem gidemessem en azından telefonla arıyorum.Bu bana huzur veriyor.Bana bir adım gelene ben bin adım koşuyorum tabi zaman zaman kırılan,üzülen ben oluyorum.Dost kazıgı yedigimde oluyor.Ama ben pes etmiyorum. İnanıyorumki Allaha giden yol kulların kalbinden geçiyor.

  Peki ya siz neler yapıyorsunuz? ne sıklıkta komşunuzu dostunuzu akrabınızı arıyorsunuz?En son hasta ziyaretini ne zaman yaptınız.Yan komşunuzla 1 yudum kahveyi paylaşıp bir sohbetiniz oldumu.Komşunuza rahatsızlık veriyormusunuz.Onlara güler yüz gösteriyormusunuz.?


  Paylaş
  Komşuluk,akrabalık, dostluk ilişkilerimizi gözden geçiriyormuyuz. Mumine Forum

 2. 2
  havalııı
  Reklam
  gzlmiş tavsiye ediyommanadoluda komşuluk ilişkileri,  komşuluk ilişkileri ile ilgili kompozisyon,  akrabalık ile ilgili kompozisyon,  akraba ilişkileri kompozisyon,  anadoludaki komşuluk ilişkileri,  komşuluk ve akrabalık ilişkileri,  komşuluk akrabalık ilişkileri