Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Doğru Tesettür Anlayışıyla Harama Giden Yollar Kapatılacak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Doğru Tesettür Anlayışıyla Harama Giden Yollar Kapatılacak

  Reklam
  Doğru Tesettür Anlayışıyla Harama Giden Yollar Kapatılacak
  Toplumdaki ahlaki çöküntüye karşı Türkiye genelinde "Tesettür Seferberliği" başlatan Mustazaf Der'in Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz ile kampanyanın ayrıntılarını konuştuk.
  DİYARBAKIR - Toplumdaki ahlaki çöküntü korkunç boyutlara ulaştı. Bu çöküntüye "dur" demek için Genel Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mustazaf Der (Mustazaflarla Dayanışma Derneği) "Tesettür Seferberliği" başlattı. Mustazaf Der Diyarbakır Şubesi'nde yapılan genel toplantıyla "Tesettür Seferberliği"ni başlattıklarını söyleyen Mustazaf Der Genel Başkanı Av Hüseyin Yılmaz ile kampanyanın ayrıntılarını konuştuk.

  "Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın sebeplerinden bir tanesi de tesettürsüzlük" diyen Av. Yılmaz, topluma batı tipi bir yaşam ve kuşam tarzının dayatıldığını söyledi. Devletin kamusal alan dedikleri yerlerde örtüyü yasakladığını ifade eden Yılmaz, örf, adetlerimizde olmayan, halkın tasvip etmediği şeyleri de koruma altına aldıklarını söyledi. İslami yaşamın olmadığı yerde ahlaki yozlaşmanın başladığını söyleyen Yılmaz, giyim sektörlerinin de ahlaki yozlaşmaya "moda"larla destek verdiğini söyledi. Daracık bir pantolonun hem erkek için hem de kadın için tesettür olmadığının altını çizen Yılmaz, Doğru bir tesettür anlayışıyla harama giden yolları kapatacaklarını söyledi.
  Tesettür seferberliği kampanyası çerçevesinde bir dizi bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenleyeceklerini açıklayan Yılmaz, "Paneller ve seminerler başta olmak üzere, duyarlı olan camia ve cemaatlere, Türkiye genelindeki tüm İslami Sivil Toplum Kuruluşlarına gidip, ortak hareket etme noktasında sorumluluk almalarını isteyeceklerini ve ortak platform kuracaklarını söyledi.

  Tesettürün sadece bir giyim/kuşam olarak algılanmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, bunun İslami yaşamın getirdiği bir tarz olduğunu ve hareketleri de kapsadığını söyledi. Tesettüre bürünen bir bayanın oturup kalmasından, yürümesinden konuşmasına kadar her şeye dikkat etmesi gerektiğini belirten Yılmaz, sokakta yürürken sakız, çekirdek ve benzeri yiyecekleri yememesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, Müslüman erkekler veya kadınların İslami edep ve hayâ ile hareket etmek zorunda olduklarının altını çizdi.
  Şimdi sizleri söyleşinin tamamıyla baş başa bırakıyoruz.

  TEMİZ BİR TOPLUM İÇİN DOĞRU TESETTÜR BİLİNCİ
  Dernek olarak Türkiye genelinde "Tesettür Seferberliği" başlattınız. Neden Tesettür Seferberliği?
  Toplumdaki ahlaki yozlaşmanın sebeplerinden bir tanesi de tesettürsüzlük. Bizim dernek olarak, toplumun bilinçlenmesi ve değerlerimizin kaybolmaması için zaten çalışmalarız vardı. Biz bunu genişlettik. Toplumumuza, gerek televizyonlarla olsun veya diğer yöntemlerle olsun batı tipi bir giyim tarzı dayatılıyor. Örf, adet, gelenek ve göreneklerimiz bir kuşatma altına alınmış. Bu kuşatmadan kurtulmanın yolu değerlerimize sahip çıkma ile mümkündür. Batı tipi yaşam ve giyim tarzı çocuklarımıza dahi dayatılıyor. Kültürel tüm etkinliklerinde şunu net olarak görüyoruz; İslami yaşam horlanıp, suç sayılıyor. Devlet ise okullarda, kamusal alan dedikleri yerlerde örtüyü yasaklıyor. Örf, adetlerimizde olmayan, halkın tasvip etmediği şeyleri de koruma altına alıyor. Devlet, şuan zinayı meşrulaştırmış, nikâhsız yaşam ise teşvik ediliyor. Kadınların yabancı erkelerle gezip, tozması sıradanlaştırılmış, bu da kötülüğe giden yoldur.

  İslami yaşam olmayınca, ahlaki yozlaşma başlıyor. Giyim sektörü de bu ahlaki yozlaşmada el ayak oluyor. Moda diye toplumu örtüsüzlüğe yönlendiriyorlar. Pantolonları dar ve düşük bel, tişört veya bluzları da dar ve kısa… Erkekler düşük bel pantolonu ve kısa tişörtü giyip, camiye namaz kılmaya gidiyor. Secdeye gittiklerinde ise sırtı görünüyor. Örtünmesi gereken yer açık olduğu zaman o ibadette tehlikeye giriyor. Bayanlar başını örtmüş, ama vücudun diğer yerleri örtünmemiş. Daracık bir pantolon, hem erkek için hem de kadın için de tesettür değildir, ama o hale getirilmiş. Biz, bunun önlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Doğru bir tesettür anlayışını topluma vermemiz gerekiyor, verdiğimiz takdirde harama giden tüm yolların kapanacağına inanıyoruz. Toplumda tesettür bilinci oluşturmak için böyle çalışma başlattık. Bu çalışmayla birlikte temiz bir toplumun ortaya çıkacağına inanıyoruz.

  BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME ETKİNLİKLERİ
  Tesettür Seferberliği Kampanyası çerçevesinde neler yapmayı düşünüyorsunuz?
  Biz, bu kampanya çerçevesinde bir dizi bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri düşünüyoruz. Paneller ve seminerler düzenlemeyi düşünüyoruz. Halka tesettürün önemini anlatacağız. Bazı insanlar, televizyonlardan veya çevresinden gördüğü yaşam tarzının öyle olduğunu zannediyor, bizler de bunun öyle olmadığını, İslam'ın kaynağı olan Kur'an ve sünnete bakılması gerektiğini ve tesettürün nasıl olması gerektiğini anlatacağız. Allah ve Resulünün razı olacağı bir tesettür anlayışının toplumda oluşması için etkinlikler düzenleyeceğiz. Kitap ve broşür dağıtacağız. İmza kampanyaları ve anketler yapacağız. Hukuki haklar konusunda avukatlardan yardımlar alacağız ve bu avukatlar bize hukuki destek verecekler. Müftülükler başta olmak üzere bölgenin kanaat önderleri, Molla ve Seydalara gideceğiz. Onlardan bu konuyu gündemlerine almalarını ve tesettürün önemini halka anlatmalarını isteyeceğiz. Ayrıca, Türkiye genelindeki İslami Sivil Toplum Kuruluşlarına gidip, birlikte çalışmak için ortak bir platform kurulmasını talep edeceğiz. Eylül ayında açık alanda bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz.
  Bu etkinliklerimiz toplumun genelini kapsayacak, okulların açılmasıyla birlikte örtülü öğrencilere yönelik çalışmalarımız başlayacak. Bu kampanyamız sonuç alınıncaya kadar sürecek. Yeni Anayasa ile birlikte İslami yaşamanın önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

  TESETTÜRLÜ BAYANLARIN ŞUNLARA DİKKAT ETMESİ GEREKİR
  Nasıl bir tesettür anlayışı benimsiyorsunuz? Veya tesettür harekete yansımalıdır?
  Tesettür, sadece başı kapatma değildir, bir tek tip kıyafeti de değildir. Tesettür, vücut hatlarını kapatacak bollukta olan bir giyim tarzıdır. Bu erkek için de bayan içinde geçerlidir. Sadece bayanın örtecek yerleri fazladır, örneğin bayan başını da kapatmak zorundadır. Tesettürün sadece bir giyim/kuşam olarak algılanmaması gerekiyor, bu İslami yaşamın getirdiği bir tarzdır. Bu hareketi de kapsıyor. Tesettüre bürünen bir bayan oturup kalmasından, yürümesinden konuşmasına kadar her şey dikkat etmelidir. Tesettürlü bir bayan yabancı olduğu erkeklerle gezip, tozamaz. Yakınlarıyla oturuyormuş gibi oturamaz, konuşamaz. Tesettürlü bir bayan sokakta yürürken sakız, çekirdek ve benzeri yiyecekler yememelidir.
  Müslüman erkekler veya kadınlar, İslami edep ve hayâ ile hareket etmek zorundadır. En azından bir ilmihal kitabına bakmalıdırlar ve ona göre hareket etmelidirler. Tesettürlü bir bayan tesettürün hakkını vermelidir. Tesettürlü bir bayan, yabancı erkelerle kafelerde oturmaz, bu tesettürün ruhuna aykırıdır. Tesettüründe yozlaştırıldığını görüyoruz. Örneğin başını örtmüş, ama dar pantolon ve bluz giymiş. Yüzünü açık kadınlardan daha çok boyamış. Tesettür bayanı kişiliğiyle öne çıkarır, cinsel meta olarak öne çıkmasını engeller.

  SONUÇ ALINCAYA KADAR BU ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK
  Konumuzla alakalı son olarak neler söylemek istersiniz?
  Bu konu sadece bizi ilgilendiren bir mesele değildir. Bu mesele duyarlı olan herkesi ilgilendiriyor. Bu konuda duyarlı olan camia ve cemaatlere, Türkiye genelindeki tüm İslami Sivil Toplum Kuruluşlarına gidip, ortak hareket etme noktasında sorumluluk almalarını isteyeceğiz. Gerekirse ortak platform kurulmasını önereceğiz. Hükümet ve devletin kendi sorumluluklarının farkına varması ve İslami yaşamın önündeki engellerin kaldırmasını talep edeceğiz. Halkı bilinçlendirme ve bilgilendirmek için televizyon veya radyo programlarına katılacağız. Sonuç alıncaya kadar bu çalışmalarımız sürecek. (M. Salih Keskin - İLKHA)


  Paylaş
  Doğru Tesettür Anlayışıyla Harama Giden Yollar Kapatılacak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  S.a
  " Toplumdaki ahlaki çöküntü korkunç boyutlara ulaştı " adlı bir yazıyı diyarbakır adına görmek beni üzdü, toplum ve dünya giderek islami değerler artarken bir yandan ahlaki çöküntü boy göstermesi vs.. haberlere aşırı ilgi vermek bence doğru değil. Eğer bir müslüman kendi bilincine iradesine sahip değilse zaten o kişi müslümandır diyebilmemiz zordur. Bölgenin işsizlik sorunu kendini batıya gösterme cabası vs. etkenlerden dolayı bir kadının kötü yol diye tabir edilen duruma düşmesi ve erkeğin bu psikolojiden faydalanması affedilemez elbette, çaresizlik daha kötü durumlar dönüştürmeden öncellikle insan olduğumuzu unutmayalım, sadece dini boyut değil insanın kendi yetilerini kullanabilmesi ve iradesiyle hareket edebilme güvenini başta ebeveynlerin çocuklarına sağlaması gerekir diye düşünüyorum. Anne ve babalar cinsel yönlerden çocuklarına AYIP diye bahsetmedikleri konular kendilerine DAHA BÜYÜK bir AYIP olarak geri döner.

  sevgiyle.bayanların tesettür anlayışı nasıl olmalı