Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Tesettürde Ankara-İstanbul farkı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesettürde Ankara-İstanbul farkı

  Reklam
  Tesettürde Ankara-İstanbul farkı
  İstanbul'da tesettür mağazalarının çoğu farklı markaların ürünlerini bir araya getirerek satıyor. Bu mağazaların vitrinlerini süsleyen kıyafetler genelde Ankara'da tasarlanıyor. Aslında İstanbul'u başkentin giydirdiği söylenebilir.Geçtiğimiz günlerde Ankara'da caddeleri turlama fırsatı buldum. İtiraf etmek gerekirse Ankara eskisinden daha sempatik göründü gözüme ve tabii ki tam bir alışveriş merkezi başkenti olmuş. Haliyle artık Ankara'da İstanbul'daki birçok mağazaya ulaşabiliyorsunuz. Hafta içi iş hayatının rutini içinde geçen vakitler hafta sonu alışveriş merkezlerinde geçirilmeye başlanmış. Alışveriş, Ankara hayatının tam merkezinde oturmuş dersek yanlış olmaz.
  Bir de Ankara'da hayat İstanbul'dan daha yavaş akıyor. Bunu Aşti'deki yürüme bandından bile anlayabiliyoruz. İstanbul'da insanların koşturduğu yürüme bandı, Ankara'da gayet sakin bir bekleme alanı.
  Fabrikalar Balgat'ta
  Tesettüre yönelik tasarımlar hazırlayan Setrems, Kayra,Tuğba&Venn gibi markaların Ankara'da önemli bir üretim gerçekleştirdiğini söylemek mümkün. İstanbul'da mağazacılık yapan ve akla ilk gelen markaların çoğu Ankara'da mağazacılık açısından yeni yeni yatırım bir yapmaya başlamış.
  Tasarım ve üretim merkezleri Ankara'da olan markalar, mağazacılık açısından daha aktifler. Setrems, Tuğba &Venn, Ankara'nın önemli noktalarında yoğun ilgi görüyor. Özellikle Setrems, alışveriş merkezlerinde etkili mağazacılık yapıyor. Tesettür giyim pazarında ilginç bir trafik var. Ankara merkezli markalar İstanbul'da; İstanbul merkezli firmalar Ankara'da tatlı bir telaş içinde.
  Fakat şunu belirtmek lazım: İstanbul'da tesettür mağazalarının çoğu farklı markaların ürünlerini iyi bir şekilde bir araya getirerek satış yapıyor. Kendileri üretim yapmıyor. İşte o mağazalarda satılan markaların çoğunu Ankara'da görmek ilginçti. Aslında İstanbul'u Ankara giydiriyor sanki. Bir de Ankara'da tesettür giyim firmalarının fabrikaları Balgat civarında toplanmış. Üretimin merkezi Balgat denebilir.
  Tesettürün merkezi yok
  İstanbul'da özellikle tesettür giyime öyle ya da böyle yön veren, firmaların ilk gözünü diktikleri merkezlerden biri şüphesiz Fatih'tir. Tesettür giyim açısından Fatih hâlâ önemli bir çekim merkezi. Onu Erenköy, Ümraniye, Üsküdar gibi semtler izliyor. Hasılı kelam İstanbul'da tesettür giyim dendiğinde butik işler arayan Erenköy'de bulur kendini, mağazacılık arayanlar Fatih'e ya da Ümraniye'ye uğrar. Hatta Fatih, sadece İstanbul için değil çevre illerden gelenler ve yabancı turistler için de bir merkez. Ankara'da bu anlamda tek bir merkezden bahsetmek pek mümkün değil. Keçiören ve Etlik'te yoğunluk görülmekle birlikte burada henüz bir pazar oluştuğunu söylemek zor. Keçiören'de Başbakan'ın evinin olması ve haliyle birçok milletvekilinin burada yaşaması sebebiyle birçok başörtülü hanımı görmek mümkün.
  Butik bulmak zor
  İstanbul tekstil açısından doyum noktasına ulaştı diyebiliriz. Sadece yerli üreticiler açısından değil, uluslararası markalar hatta lüks giyime yönelik markalar açısından da önemli mağazaların çoğuna AVM'lerde rahatça ulaşılıyor. Durum böyle olunca kendine özgü giyim stilleri benimseyen tüketicilerin ihtiyaçlarını butikler karşılamaya başladı. Aynı durum tesettür giyimde de yaşandı. Hazır giyime yönelik mağaza sayısı eskiyle kıyas götürmeyecek kadar çeşitli. Tasarım konusunda daha fazla beklentisi olan müşteriler de haliyle butiklere rağbet ediyor. Erenköy, Üsküdar butikler konusunda bir merkez oldu.
  Ankara'da henüz tesettür giyim konusunda butik mağazalar neredeyse bir elin parmaklarını geçmiyor. Çukurambar'da Ambrosia İş Merkezi'nde hizmet veren Tu'vera Butik, bu anlamda önemli bir adım. Tasarım konusunda birikim sahibi Tuğba Doğan ve Hümeyra Büke'nin işlettiği Tu'vera, tasarım kültürü sahibi tesettürlü hanımların tercih ettikleri bir yer.
  Ankara'da tesettür giyime yönelik tasarımların olduğu butiklerin sayısının artması, güzel bir gelişme olur. Etlik Kariyer Giyim'de özgün parçalar bulmak mümkün olabiliyor.
  ***
  Pardösüler daha klasik
  Ankara tesettür giyim şehrin genel kimliğine uyumlu bir şekilde daha resmi. Ceketler çok yoğun.
  Gençlerin gözdesi kaplar. Pardösüler İstanbul'a göre daha klasik.
  Özellikle cadde ve AVM'lerde mağazalar şık. Satış temsilcileri İstanbul'daki kadar sıkmıyor insanları.
  İstanbul'daki başörtülü gençlerin yaygın olarak kullandığı şallar Ankara'da henüz yok. Birkaç yerde tek tük ipek şallar var.
  Gençler kombinasyonlarını tesettür giyim markalarından çok, global markalardan yapıyor. Etek mağazaları tercih ediliyor ama üstüne alınacak parçalar yine global markalardan seçiliyor. Sanırım Ankaralı üreticiler gençleri ıskalıyor. Genellikle dış giyime yönelik ürünler var.
  İstanbul'da daha özgün giyim stilleri bulunabiliyor. Ankara'da daha tekdüze bir tarz mevcut. Renkler çok fazla kullanılmıyor. Daha nötr tonlar ya da klasik renkler yoğun.
  Ankara'da yaşayıp İstanbul'dan alışveriş yapan bir müşteri kitlesi de mevcut.
  YAZI - KEZBAN KARAGÖZ
  Zaman


  Paylaş
  Tesettürde Ankara-İstanbul farkı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gelişmiş yerlerde herkese her tarza hitap edecek kıyafetler bulmak mümkün. İstanbul Ankara gibi şehirlerde tesettür kıyafetlerini içeren çeşitler bazı şehirlere göre daha yaygın.tuvera giyim,  tuvera butik,  setremsin sahibi,  tuvera magazası goruntulerı,  setrems ankara da hangi avmlerde,  istanbul setrems mağazaları,  setrems ankara mağazaları