Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Ahiret Kardeşiniz Var mı .? "Allah için Dostluk" Hakkında Kısa Bilgi
  1. 1

    Reklam

    Ahiret Kardeşiniz Var mı .? "Allah için Dostluk"

    Reklam
    Rasulullah (sav) Efendimiz, Allah için dostluk kurmanın fazilet ve faydasını şöyle belirtir

    “Yedi sınıf insan var ki, Allahu Teala onları, kendi rahmet gölgesinden başka hiçbir gölgenin bulunmadığı hesap gününde özel rahmetinde gölgelendirecektir.
    Bunlardan birisi de, Allah için birbirini seven, bu sevgi üzerinde bir araya gelen ve bu sevgi içindeyken birbirinden ayrılan iki arkadaştır”
    ( Muslim ,Buhari ve Tirmizide geçmekte...)

    Allahu Teala buyurur ki:

    “Benim için birbirini seven, birbirini arayıp soran, birbirini ziyaret eden, birbirine infak ve ikramda bulunanlara muhabbetim hak olmuştur”
    [Ahmed, Müsned,)

    Allahu Teala kıyamet günü şöyle buyurur:

    “Benim celalim (rızam) için birbirlerini sevenler nerede? Hiçbir gölgenin bulunmadığı bugün onları kendi (rahmet) gölgemde gölgelendireceğim”
    (Müslim)

    (İyi din kardeşi güzel koku satan kimse gibidir. Sana koku sürmese bile, yanında bulunduğun müddetçe güzel kokusundan faydalanırsın.) [Müslim]

    Allah için dostluk kuralım, Allah için ahiret kardeşi edinelim. Bundan mahrum olmak gerçekten çok büyük bir kayıptır...


    Paylaş
    Ahiret Kardeşiniz Var mı .? "Allah için Dostluk" Mumine Forum

  2. 2
    Reklam
    Allah için dostluk kuralım, Allah için ahiret kardeşi edinelim. Bundan mahrum olmak gerçekten çok büyük bir kayıptır...

    Allah razı olsun Kaside kardeşim,Rabbim burada bulunan güzellikleri hayatımızda yaşamayı nasip eylesin inşallah...Paylaşım için teşekkür ederim...  3. 3
    Allah razı olsun.....  4. 4
    Kıyamet günü olunca insanlar arasındaki akrabalık ve neseb bağları kesilir, kardeşliğin hükmü biter, ortada sadece Allah için yapılan kardeşlik kalır”(Zuhruf s.)

    Temelinde, dünyevî maslahat ve menfaatları olan kardeşlik İlahî değildir

    Yine aynı şekilde Temelinde nefsanî niyetler olan, Maddi menfaatleri içeren kardeşikte Allah rızası yoktur..  5. 5
    Allah rızasını gözeterek kurulan kardeşlikler ne kadar kıymetli ise aynı şekilde o kardeşin gıyabında edilen dua da o derece kıymetli ve kabule şayandır.

    Kardeşi için dua eden için görevli bir melek 'de : ‘Allah o kardeşin için istediğin şeyin aynısını sana da versin,’ diye dua eder. En çabuk kabul edilen duâ, müminin mümine duâsıdır.
    Yine aynı şekilde Allah rızasını gözeterek kardeşini ziyaret etmek te Allah nezdinde çok kıymetlidir, Rızasına vesiledir inşallah.

    Bu konuda peygamber Efendimiz (s.a.v.) in bir kaç Hadis-i şerifi şöyledir:

    (Din kardeşini ziyaret eden, dönene kadar, rahmet içindedir.) (Taberani)

    (Cennette öyle güzel köşkler vardır ki, bunlar, birbirini Allah için ziyaret eden, Allah için sevip yardım edenler için hazırlanmıştır.) (Taberani)

    Rabbim rızası için dostluk kuran, Allah için kardeş olan, Allah için kardeşine dua eden,hiçbir menfaat gütmeden Allah için ziyaretleşen kullardan eylesin.ahiret dostluğu,  allah için dostluk,  ahirette dostum,  ahiret dostu ,  ahiret dostlugu,  ahiret dostu neee,  ahiret dostuluğu nasıl yapılır