Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Cenazesine 70.000 meleğin iştirak ettiği Sa´d b. Muaz (r.a.) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cenazesine 70.000 meleğin iştirak ettiği Sa´d b. Muaz (r.a.)

  Reklam
  Ebu Saîd el-Hudrî der ki:

  "Bakiyy kabristanında Sa´d b. Muaz´ın kabrini kazanlar arasında ben de bulunuyordum. Kabri kazdığımız müddetçe, toprağın her damlasından, üzerimize misk püskürülüyordu! Resûlullah Aleyhisselam da, başucumuzda bulunuyordu."

  "Kazı işinden boşalınca, kabrin yanına su ve kerpiç hazırladık. Kabri, Akıl b. Ebu Talib´in evinin yanında kazdık. Bakiyy kabristanının halk ile dolduğunu gördüm ."
  Cabir b. Abdullah´ın bildirdiğine göre; kabrin içine Haris b. Evs b. Muaz ile Useyd b. Hudayr, Ebu Naile Silkân b. Selâme ve Seleme b. Selâme indi.

  Peygamberimiz Aleyhisselam, ayakta dikilmekte idi. Sa´d b. Muaz kabre konulunca, Peygamberimiz Aleyhisselamın benzi değişti ve üç kere "Sübhânallah!" dedi. Müslümanlar da üç kere "Sübhânallah!" dediler. Bakiyy kabristanı tesbih sesleriyle sarsıldı.

  Bundan sonra, Resûlllah Aleyhisselam üç kere tekbir getirdi. Ashab da üç kere tekbir getirdiler. Bakiyy kabristanı, getirilen tekbirlerle sarsıldı.

  "Yâ Rasûlallah! Yüzünüzün değiştiğini ve üç kere ´Sübhânallah! dediğinizi gördük. Bunun sebebi nedir?" diye soruldu. Peygamberimiz Aleyhisselam:

  "Arkadaşınıza kabri darlaşmış, onu öyle bir sıkışla sıkmıştı ki, eğer bundan bir kimse kurtulabilseydi, elbette Sa´d kurtulurdu! Nihayet, Allah onu bundan kurtardı." buyurdu."

  ( Vâkıdî, Megâzî, 2/528; İbn Sa´d, Tabakât, 3/431...")

  Rabbim Muhafaza buyursun Kabir azabından....!


  Paylaş
  Cenazesine 70.000 meleğin iştirak ettiği Sa´d b. Muaz (r.a.) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Amin kardeşim,Rabbim cümlemizi muhafaza buyursun kabir azabından inşallah amin.paylaşım için teşekkürler,Allah razı olsun.. 3. 3
  amin.Allah bizi kabir azabından muhafaza eylesin.. 4. 4
  Amin, Tüm Müminleri..!