Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ UZMANI DT. aYŞE iLKNUR KARADUMAN... Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ UZMANI DT. aYŞE iLKNUR KARADUMAN...

  Reklam
  Ağız diş çene cerrahisi uzmanı Dt. Ayşe İlknur Karaduman, diş kaybının psikolojik ve sosyal problemlerinin yanısıra beslenme, sindirim ve konuşma bozukluklarına da yol açtığını söyledi. Son yıllarda diş eksiklikleri doğal diş tedavilerinde implant destekli protezlerin yaygınlaştığını ifade etti.
  İmplantın, çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerin yerine, onların işlevini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, genellikle titanyumdan yapılmış yapay diş kökleri olduğunu anlatan Dt. Karaduman, tek veya daha fazla eksikliklerde uygulandığı gibi ağızda hiç diş kalmadığında da yapılabildiğini belirtti: “İmplatlar titanyumdan yapıldıkları ve doğal diş kökü şeklini taklit ettikleri için doku uyumludur. Herhangi bir alerjik ve toksik rahatsızlığa sebep olmazlar. Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayeneyle diş etleri, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbiriyle ilişkileri gibi durumlar değerlendirilir. Ölçü alınarak örnek alçı modeller üzerinde çalışılır.”
  İmplantın sağlam, rahat ve güvenilir olduğunu ifade eden Ayşe İlknur Karaduman, “İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluşturur. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri, fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen özel bir uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.” dedi.
  İmplantın kemik ve dişeti altına yerleştirildiğini, bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluğu olmadığını anlatan Dt. Karaduman, 18 yaşından büyükler için uygulandığını dikkat çekerek şunları söyledi: “Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar, daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok ihtiyaç duyar. İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli iyileşme potansiyeli bulunması, doğru teşhis koyulması, temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve protezin yapılmış olması da gereklidir.”  Paylaş
  AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ UZMANI DT. aYŞE iLKNUR KARADUMAN... Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bilgiler için Allah razı olsun,emeğinize sağlık..çene cerrahisi forum