Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Tesettür Iç Giyim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesettür Iç Giyim

  Reklam
  Tesettür Iç Giyim

  Hatice Hanım, sizi birçok defileden ve ürettiğiniz ilginç elbise modellerinizden tanıyoruz. Fakat tanımayan okuyucularımız için kendinizi kısaca tanıtır mısınız?


  Olgunlaşma mezunuyum. Öteden beri Osmanlı kültürüne büyük bir hayranlık duymuşumdur. Hep içimde, ecdadımızın eserlerini, Osmanlı kültür ve zarafetini kıyafetlerle günümüze taşıma düşüncesi vardı. Tesettüre girince bu düşüncem yoğunlaştı. Müslüman kesimin de özüne uygun bir modası olması gerektiğine inanıyordum. Yani özel günlerde giyilebilecek özel kıyafetler. Bu konuda yaptığımız çalışmalar çok beğenildi. Halkın ilgisi oldukça yoğun oldu. Bu bizim şevkimizi daha da arttırdı. Kültür şenliklerinde, defilelerde çalışmalarımızı sunma imkanı bulduk. Ve olaylar bu şekilde birbirini takip etti. Bugünlere geldik. Artan talep üzerine tesettür giyimiyle uğraşanlar çoğaldı. Ben bu işle uğraşmaya başlarken özellikle fıkhi konularda bilinçlenmem gerektiğini düşünüyordum. Çünkü kıyafetle bile olsa verilen mesajın doğru olması ve dinin kurallarının çiğnenmemesi gerekiyor.

  Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?

  Mesela dış giyim, yani tesettür konusunda İslâm’ın koyduğu kurallar vardır. Başın örtülmesi, vücut hatlarının belli olmaması, kadının cazibesinin gizlenmesi gibi. Dış giyimden amaç yalnızca bu olmalı. Fakat iç giyimde her türlü motifi, süsü, modeli kullanmak mümkün. Kadın, sadece eşine güzel görünmek ve cazibesini ortaya koyabilmek için uygun gördüğü herhangi bir modeli kullanabilir.

  Ne zamandanberi bu işle uğraşıyorsunuz? Hedeflediğiniz noktaya ulaşabildiniz mi?

  1992’den beri. Ancak hedeflediğim noktaya tam ulaşabildiğimi söyleyemem. Çünkü bu işler arz–talep meselesi. Halkın ne istediğini bilmesi çok önemli. Gerçi toplumda bu tür şeylere ilgi yavaş yavaş başlamış durumda. Giderek artan bir ilgi var. Öyle sanıyorum ki bu işle uğraşanlar düşündükleri modelleri, cazip hale getirebilir ve çeşitli defilelerle bunu halka sunabilirlerse bu konuda bilinçlenme daha da artacaktır.

  Moda olayına nasıl bakıyorsunuz? Modaya uyulmasını onaylıyor musunuz?

  Yine tekrarlamak zorundayım. Giyim bir kültür, bir sanat, bir zevk ve aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Müslüman bunu iki kategoriye ayırmak zorunda: İç giyim ve dış giyim. İkincisi yani dış giyim, modaya dayatılamaz. Dışarıdaki tesettürlü hanımlara baktığımızda rengârenk, şıkır şıkır bir görüntü oluyor. Moda adına vücuda oturan, daracık pardesüler üretiliyor. Ben dışarıda hanımların bu tarz giyinmelerini onaylamıyorum. Çünkü dış giyimden amaç, en sade biçimde tesettürü sağlamak olmalı.

  Ancak iç giyimde modaya bir ölçüde uymak gerekir. Çünkü bizler toplumun bir parçasıyız. Bu toplumda yaşadığımıza göre tamamen toplumdan soyutlanmış bir görüntüye sahip olmak uygun görünmüyor. Modadan kendimizi soyutlayamayız. Ancak bunu kendi zevkimizle, kültürümüzle birleştirerek yine kendi tarzımızı yansıtmalıyız. Giyim konusunda hassas olmak gerekir. İnsan giydiği kıyafetlerle kendini, karakterini, kültürünü ve iç dünyasını yansıtmaktadır. Vitrinde gördüğümüz herşeyi alamayız. Bize uygun olanı tercih etmek zorundayız.

  Günümüzde dikiş bilenler azalıyor. Hazır giyime rağbet çoğalıyor. Sizce bunun sebebi nedir? Kolaycılık mı, yoksa hazır modellerin cazibesi mi?


  Büyük ölçüde eğitime bağlı bir değişim olduğunu düşünüyorum. Hanımlarda okula gitme oranı yükselince el becerileri gelişme imkanı bulamadı. (Yalnızca dikiş konusu değil, milli nakışlarımızın, işlemelerimizin azaldığını söylemek mümkün.) Dolayısıyla hazır giyim bir zaruret halini aldı. Bizim zamanımızda hemen hemen her evde dikiş diken birileri olurdu. Şimdi ise çok nadir.

  Hatice Hanım, biz Müslümanlar olarak iktisatlı olmak zorundayız. Hem iktisatlı olmak, hem de güzel giyinmek mümkün olabilir mi?


  Tabii ki. İyi bir seçim yapıldığı takdirde bu pekala mümkün olabilir. Mesela ben bu işin içinde olmama rağmen giydiğim şeyleri yıpranana kadar kullanırım. Kumaş ve model seçimine dikkat edildiği takdirde kıyafetlerin ömrü daha uzun olacaktır. Uç modellerin kullanım süresi azdır. Daha orta modelleri seçmek gerekir. Ayrıca pahalı giyinmek, güzel olmak, ya da güzel giyinmek anlamına gelmez. Önemli olan uyumdur. Ütülü ve derli toplu olan kıyafetler her zaman daha yeni ve şık görünür. Yine moda uğruna herkesin giydiğini giymek de pek doğru değil. Kişi kendine yakışanı seçmeli. Bütün bu söylediklerim eğitimle alakalı.

  Ev hanımlarına tavsiye edeceğiniz bir şey var mı?

  Ben hanımların çok el becerileri olsun istiyorum. Eğer çalışmıyorlarsa ev işlerinin yanısıra, kabiliyetlerini keşfedip üretken olmaya çalışsınlar diyorum. Dikişi mutlaka öğrensinler. Müşterilerime de zaman zaman bunu tavsiye ediyorum. Çünkü kendileri dikerlerse bir yerine iki kıyafet sahibi olurlar. Birşeyler üretmenin zevki ise ayrı bir mutluluktur. Ayrıca ev ekonomisine de katkıda bulunmuş olurlar.

  Peki siz ne tür modeller üretiyorsunuz?

  Daha önce de söylediğim gibi ben özel günler için kıyafetler hazırlıyorum. İşiyle, nakışıyla fantazi türde kıyafetler.

  Rağbet edilen modeller hangileri?

  Tercihler, müşteriden müşteriye değişiyor. Her türlü modele talep var. Fakat çoğunlukla uzun süre giyebilecekleri, daha sonraları da kullanabilecekleri modelleri tercih ediyorlar. Mesela bir müşterimin siparişi çok hoşuma gitmişti. Bu hanım, istediği kıyafetin, hem ninelerimizin motifleriyle bezenmesini, hem bugüne uyum sağlamasını, hem de ileride torunlarının da yadırgamadan giyebileceği türde olmasını istiyordu. Sandıkta bekledikçe değer kazanan özellikte bir kıyafet.

  Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

  Giyim, kültürün bir parçasıdır. Her insan özgün olduğunu bilmeli. Ve bu özgünlüğüne herşeyiyle yansıtmalı. Kıyafetleri, zarafeti, konuşması, hareketleri ve kültürüyle. Dindar kesim maalesef bunu çok ciddiye almıyor. Tesettür, paspallık anlamına gelmemeli. Evinin görüntüsü, giydiği kıyafetler, yaşama biçimi, konuşması, kısaca her şeyiyle zarafetin temsilcisi olmalı. Çünkü gerçek manada (Müslümanın sahip olduğu) iman, ruhları inceltir.

  Benim esas hedefim kurslar açıp hanımları gerek giyim konusunda ve gerekse İslâm kültürünün lisan–ı hal ile yansıtılması konusunda bilinçlendirmek idi.

  Elbise ve kibir

  Kureyşli bir genç, topuklarından aşağıya sarkık vaziyette giydiği elbisesini yerde sürükleyerek Ebu Hureyre (r.a.)’nin yanından geçti. Bunun üzerine Ebu Hureyre (r.a.):

  Ey kardeşimin oğlu, ben Resulullah (s.a.v)’den

  “Kim kibrinden dolayı elbisesini (yerde) sürüklerse Allah ona kıyamet günü (rahmet nazarıyla) bakmaz” buyurduğunu işittim, dedi.

  İbn Mace, Libas: 3571

  ÜRETMENİN ZEVKİ

  “Ben hanımların çok el becerileri olsun istiyorum. Eğer çalışmıyorlarsa ev işlerinin yanısıra, kabiliyetlerini keşfedip üretken olmaya çalışsınlar diyorum. Dikişi mutlaka öğrensinler. Müşterilerime de zaman zaman bunu tavsiye ediyorum. Çünkü kendileri dikerlerse bir yerine iki kıyafet sahibi olurlar. Birşeyler üretmenin zevki ise ayrı bir mutluluktur. Ayrıca ev ekonomisine de katkıda bulunmuş olurlar.”

  İÇ GİYİMDE SÜS

  “Mesela dış giyim, yani tesettür konusunda İslâm’ın koyduğu kurallar vardır. Başın örtülmesi, vücut hatlarının belli olmaması, kadının cazibesinin gizlenmesi gibi. Dış giyimden amaç yalnızca bu olmalı. Fakat iç giyimde her türlü motifi, süsü, modeli kullanmak mümkün. Kadın, sadece eşine güzel görünmek ve cazibesini ortaya koyabilmek için uygun gördüğü herhangi bir modeli kullanabilir.”

  Kadın ve giyim, birbirinden ayrılması düşünülemeyen iki önemli varlık. Kadının olduğu yerde giyim, mutlaka konuşulur. Kıyafetin “uygun” olması, aslında herkesin üzerine vazife. Ancak, hanımlar bu konuda daha hassas ve ayrıntıya dikkatli. Dinimizin koyduğu esaslar çerçevesinde güzel, düzgün ve etkileyici görünmek mümkün. Hanımın evde beyine ve diğer aile fertlerine, dışta yabancılara karşı nasıl görünmesi gerektiği, din kitaplarında yazılı. İnsan olmanın fıtrî icaplarından olan güzel kıyafet görmek ve görünmek konusunda asırların tecrübesine sahip bir milletiz. Zevklerin en güzelini ve en incesini arayıp bulmada büyük maharet sahibi olan bu toprağın insanı, kendi kültürüne dayalı mükemmel giyim örneklerini bulup geliştirmeye devam edebilir. Bu hususta fantazi kıyafet modelleri üreten Hatice Öztürk Hanım'la yaptığımız sohbeti takdim ediyoruz  Paylaş
  Tesettür Iç Giyim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kadının tesettürden maksadı kendisine helal olmayan kişilere karşı kendini muhafaza etmesidir. Kadın güzelliğini sadece eşi için gösterebilir istediği şekilde giyinebilir.islami iç giyim,  tesetture uygun ic camasirlari,  islamda iç elbise nasil olmali,  Fantazi,  helal fantazi iç giyim,  Carsafli musluman kadinin ic giyimi ,  islami iç çamaşırları