Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Noel ve Yılbaşından Sakın! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Noel ve Yılbaşından Sakın!

  Reklam
  Ey Muhterem Kardeşlerim!


  "Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek, ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler, böylece sapıtıyorlar. Onlar, Allah’ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için, haram ayı bir yıl helal edip, başka yıl onu yine haram ederler. Böylece, Allah’ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar." [1]. Rabbimizin buyurduğu gibi müşrikler İslamiyet’ten önce muharrem ayında kan dökmeyi adet haline getirmiş ve insanları hunharca katletmişlerdir. Nitekim İslamiyet’in doğuşundan sonra Muharrem ayı kandan berat etmiş kan dökmeyi, boğuşmayı, haset etmeyi haram kılmıştır. Buna bina ende müşrikler muharrem ayından sonraki ay'a haset, cani azmış nefislerini saklamış muharrem ayından sonraki ay kan dökmek istemişlerdir. Zira Muharrem ayı Müslümanlar için çok önem arz etmiş ve Müslümanlar için eski yılın sonu yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselam, miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri [kameri] yılbaşı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir. Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

  Bu ayda kan dökmeden ziyade ibadetlerin Allah'a itaatin ön plana çıkması sağlanmıştır. Yine bu Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:"Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır." [2] Resulullah bu ayın Müslümanlar arasında önemini defalarca tembihte bulunmuştur.

  Peki Bir Ocak nereden nasıl hangi ilim ve bilime binaen kimler tarafından miladi takvime göre yıl dönümü ilan edilmiştir?


  Bir Hıristiyan bayramı olan ve İsa'nın doğuşunu kutlayan Noel'den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel'de gerçekleştirilir. Tüm bunlara rağmen elimizdeki bilgi ve belgelere dayalı olarak 1 Ocak ta bazı ülkeler ve Ortodoks Kiliseleri 1 Ocağın Hazreti İsa’nın Doğum günü olarak kabul etmekle beraber bazı kilise görevlileri ise bunu Noel olarak kutlamayıpta Hz. İsa'nın sünnet edilişi olarak kutlamalarına devam etmiştir. Ve bu birçok ülkede Hıristiyan bayramı olarak adlandırılmış, Hıristiyan bayramı olarak ta yıllardan beri kutlanılmış kutlanılmaya da devam etmektedir. Bizim ülkemizde bile bu güne binaen resmi kurum ve kuruluşlar yılbaşı günü için tatil edilmiş, insanların eğlenmeleri için batıl inanışlara zemin hazırlanmıştır. Ülkemizde bile birçok kimsenin bu gün rahatlıkla kutlayabildiği 1 Ocak yılbaşısını çoğu insan gece eğlencelerinde geçirmek ya da evlerinde tombala, kızmabirader, pişti oynayarak ışıkları sündürüp gece lambalarını yakarak süslenen çam ağaçlarının etrafında hediyeleşmek Müslüman dediğim benim ülkemde de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır bu adet, Yeni bir yılın başlangıcı olduğu için kutlanmaktan çıkan ve bazı batı-l ülkelere göre Hıristiyanların bayramı sanılan ya da Hz. isa2nın bu günde sünnet edildiğini ileri süren insanlar bunu geceyi kutlamakla sebep göstermiş olup peki benim Müslümanlık kimliğine bürünen halkıma ne oldu? Onlarda bunu yıl dönümü içinde mi kutlamakta yoksa Hıristiyan bayramı niyetinde mi kutlamaktalar eğer yıl dönümü olduğu için kutlanıyor ya peki ya neden çam ağaçları süslenip hediyeleşmeler, tombalalar oynanıp hindiler yeniliyor? Allahın Resulü buyurmadı mı Hıristiyanlar ne yaparsa siz tersini yapın onlara uymayınız. Gafilin içinde gafletteyiz..

  Eğlenmek istiyorsan, hediyeleşmek istiyorsan neden 1431, Muharrem'in birinci günü bunu yapmazsın?


  Etrafıma dönüp bakındığım çok oldu, arkadaşlarımdan çevremden yıllarca aranmayı, hediyeleşmeyi bekledim durdum hep. Hiç bir Allah'ın kuluyum diyen Ey din kardeşim bu gün bizim bayramımız, Bu gün bizim yıl dönümümüz geçen yılımızı geride bırakıyoruz seni davet ediyorum buyur gel akşam sene sonu duası yapalım, Geçmiş günahlarımıza sünger çekip tövbe edelim. Bugünde bizim bayramımız olsun bunu yaygın hale getirelim diyen hiç olmadı. Ne kadar üzücü bir durumdur ki Muharrem ayının Müslümanlar için yılbaşı olduğunu benden duyanlarımız oldu ağlasam mı üzülsem mi karar verememişken insanların bu günün anlam ve önemine binaen beklentilerimi karşılamadığından yanı kırken daha bir felaket bir şey gelmişti başıma Müslümanım elhamdülillah diyen bir kardeşimiz Muharrem ayının neden yılbaşı olduğunu bu yaşına kadar uymamıştı.


  1. Muharrem Hicri Yılbaşımıza sahip çıkalım, duyalım duyuralım...

  Müslümanlar için birçok bayramlar vardır bu bayramlar birçok Müslüman’ın çokça tövbe etmesi ile Allahın tövbeleri kabulüyle tam bir bayram havasına dönüştüğünü çoğu kez duymuş buna şahit olmuşuzdur. Ancak birçok Müslümanların cehaletleri sebebi ile araştırmamaları bir şekilde doğru kaynaklarla karşılaşmamaları neticesinde bu mübarek günlerin feyiz ve bereketi kaybolmakta geçip gitmektedir.


  Batı-L Bir Hıristiyan Toplulukları Kadar Olamıyoruz...

  Son din İslam’ın gönderilmesiyle tüm insanlığa çağrı yapan İslamiyet’in ekserinde diğer dinlerin hükümleri ortadan kaldırılmış olmasına rağmen. Batıl inançların zamanımızda giderek yaygınlaşması hasebiyle Müslümanların neyin doğru neyin yanlış olduğu kanısında kafalarının çok karışık olduğu bir zaman içerisindeyiz. Hıristiyanlar inançları uğruna Hıristiyanlığı ve gerekçelerini yaymak adına dağa taşa ulaşmış ya da ulaşmak için gayret gösterirken bizler Müslüman toplulukları içinde olmamıza rağmen Müslümanların mübarek gecelerini yayamıyoruz. Aslında her bir Müslüman bilinçli olan insandır. Müslüman kaynakçıdır, Araştırmandır, detaycıdır. Akaidi sağlam olan kimseler olmak zorundadır.


  Batıl bir inanç uğruna milyarlar heba edilip, havai fişekler, eğlence mekânları Müslümanlar tarafından dolup taşmaktadır...

  Türkiye de her doğan çocuğun din hanesine direk İslam yazılır. Ancak İslam ne hırsızlığı emretmiştir, nede kötü işlerle uğraşan kişileri kendi bünyesinde barındırmıştır. Elbette ki hatalar kullar içindir, Günahlarda öyle ancak tövbe kapısını bulana kadar insanoğlu ne zaman kendine gelir hakikati hakkaniyeti görürse o zaman İslam kimliğine bürünmeyi hep idrak etmeye ettirmeye çalışmışlardır. Hz. İsa'nın doğumu, Noel Hediyeleşmesi, Hz. İsa’nın sünnet edildiği gün 1 Ocak yılbaşında paralarını kolay kazanamayıp 15 saniyede kumar, içki masalarında heba eden kimliğinin arkasında İslam yazan ancak bir türlü İslam kimliğine bürünemeyen birçok insan vardır bu ülkede Allah c.c. onlara hidayet nasip etsin inşallah kimsenin parasında pulunda gözümüz yok Allah daha çok versin ama azdırmasın inşallah. Demem o ki cihat iman etmiş tüm insanlara farz bir görevdir. Malının ölçümü kadar fitre, zekât, hac ve Allah yolunda harcanması gereken paralar 15 saniyelik zevkler uğruna havai fişeklerle fişekleniyor ya da yılanın panzehiri gibi gece âlemlerinde akıp tükeniyor. Bilinçli insan bilinçli toplum yeşerebilmesini hep ümit ediyoruz.


  Camide yardım istense bu ne her cuma yardım mı diyenler...

  Mal ve mülk Allahın dır. Allah c.c. o malı ve mülkü bize emanet kılmıştır. Emanetin sahibi Allah zamanı geldiğinde malını isteyecek ve karşılığını verecektir. Allah yolunda harcanan her bir miktar sayısınca Allahın adaletinde o kişiye o kadar sevap yazılmakta fazlası olup eksiği olmamakta. Cuma günleri namazda çıkışlarında Cami inşası için, medrese mektep inşası için her hafta yardım toplanmaya çalışır az veren candan çok veren maldan olsun felsefesiyle irşat yapmaya çalışan insanlar gördüm. Maddiyatın birinci sırada değeri olan bu zamanlarda kimsenin maneviyatının ön planda olduğunu göremedim. Bugün cami çıkışında bu ne yaa her hafta yardım toplanır mı diyen zatlar içki mezelerine, eğlence hayatlarına para yetiştirmek için aynı şeyi söylememiştir. Hoca para istedi mi haram bir barmen para istedi mi caiz olan devirde yaşıyoruz.


  Tahriklere kapılmayın. 1 Ocak yılbaşısını kutlamayın, Bu günde hediyeleşmeyin. Ümitlerinizi yeni yıl umarım şans getirire bırakmayınız. Medyaya uymayınız...

  Her yılbaşı günü için gerek ülkem TV’lerinde gerekse mağazalarda yılbaşı kutlamaları, promosyonları, görsel uygulamaları artık git gide yayılmaya başladı. Bu kültür bir Müslüman’ın kültürü olamaz, gelenek haline getirtilmeye çalışılan bu zihniyet bir Müslüman’ın geleneği olamaz olmamalıdır. Hem görsel medya hem de alışveriş merkezleri, mağazalar bu kültürü yaymaya çalışmakta bunun adına medeniyet kutlamaları demektedir. Karşı fikirlere ise Banaz zihniyet bakışlarını halen sürdürmektedirler. Bu tahriflere kanmayınız bir Müslüman’ın eğlenmek gülmek ölçüsü olmalı hayatta. Hediyeleşmek sünnetini başka bir zaman erteleyelim o günümüzü ibadetlerle geçirelim. Tombala oynamayalım, Hindi yemeyelim, Çam ağacı hazırlayacağım diye ağaçları katletmeyelim. Çevreye zarar vermeyelim, unutmayalım ki burası beşeri bir âlem ne ekersek onu biçer biçtiğimizde öyle yutkunuruz. Bu imtihan dünyasında başımıza genelenlere isyan eder yas tutarız. Tüm bunlara rağmen efendimizin buyurduğu gibi müşrikler ne yaparlarsa biz onların zıttını yapmalıyız görüşünü hatırlatarak bu günün bizim için bir anlam ifade etmediğinin altını çizerek sizleri Allah c.c. emanet ediyorum.

  Selam ve dua ile  [1][Tevbe Suresi 37. Ayet]
  [2][Deylemi]  Paylaş
  Noel ve Yılbaşından Sakın! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yılbaşının kutlanıp sevinç içinde karşılanması ne demek. Bir seneyi daha geride bırakmanın ve ömründen bir sene daha gitmenin hüznünü taşımak yerine ya da hissetmemek adına insanın kendini kandırması mı.