Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Kaderin Herşeyi Güzeldir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ev Hanimligi Mübarek Bir Meslektir

  Reklam
  Zamanımızda öyle kadınlar var ki, kendilerine “Ev hanımı” denilmesinden dolayı ciddi rahatsızlık duyarlar.Böyleleri “ev hanımlığı”nı öylesine hakir görürler ki, bu görüşleriyle ne kadar çok mübtezelleştiklerini bir türlü fark edemezler.


  Oysa “ev hanımlığı” gerçek analıktır. Bunu hakir görmek alçaklıktır. Kadın ne ile meşgul olursa olsun o, evinin hanımefendisi olmak durumundadır. Bu, bir asalettir.
  Anne olmak...
  Evinin hanımefendisi olmak...


  Erkeğinin sır arkadaşı olmak...


  Erkeğinin can yoldaşı olmak...Onun yarısı olmanın şuurunu taşımak, kadın için kutsal mevkilerdir.Mutlulukları bunlarladır.


  Mutluluğu evi yerine sokakta, mutfağı yerine büroda, annelik yerine sekreterlikte, mahremlik yerine kendisini teşhirde arama bahtsızlığını yaşıyorsa, böyle bir kadın normal bir hatun olma özelliğinden uzaktır. Kişiliksizdir. Kişilik olmayınca da dişilik onun için bir belâ olmuştur. Bulunduğu konum onu şehvetlerin tatmin vasıtası olmaya sürüklemiş, şeref ve haysiyetini rencide edici bir seviyeye itelemiş demektir.

  “Ev hanımı” deyince hiçbir yapacak iş bulamamış; kocasına hanımlık, çocuğuna analık, Yaratan’ına kulluk ile evine ve ailesine hizmet eden hanımefendiler anlaşılıyorsa, böyleleri kadınlığa ihanet ediyorlar demektir.

  “Ev kadını” olmamak “ev dışı kadını” olmak mânâsına gelir. Bir kadın gazetecilik, tezgahtarlık, doktorluk, öğretmenlik... vesaire yapıyor olabilir. Böyle de olsa, onun asıl işi, ev hanımlığıdır. Çocuğunu emzirir, yemeğini yapar, evinin ihtiyaçlarını üzerine düşen görev doğrultusunda giderir. Evinin hanımefendisi olmaktan utanmaz. Utanılması gerekenin evin ihmali olduğu hakikatını gözardı edemez.

  “Ev hanımlığı/kadınlığı” zor bir iştir. Yorucudur. Kadın için zevk ve heyecandır. Yaşamasını bilenler için mutluluk kaynağıdır. Pişirdiği yemeğin aile efradıyla beraber akşam aynı sofrada, aynı anda, şen şakrak yenilmesi ev hanımı için tarif edilemeyecek bir hazdır. Çocuğunun annem diye boynuna sarılması, ev kadını için, doyumunun tarifi yapılabilir mi?

  Öyle ise soralım:

  Ev hanımı ne iş yapar?

  Ev hanımı konumu itibariyle en zor işi yapar. Ev hanımı bir iş yapamayanların uğraşı alanıdır diye düşünenler kendi beceriksizliklerini tarif etmiş olurlar.

  Ev hanımı:  İyi yemek pişirir; güzel aşçıdır. Hele pişirdiğini yiyen aile efradı “eline sağlık” dedilerse dokunmayın keyfine. Bu haz hiçbir uğraşı ile değişilmez.
  Ev hanımı bulaşıklarını + (artı) enerji üreterek yıkar. Tekrar yiyeceklere bu enerji mutluluk aşısı olur.
  Çamaşırlar yıkanır, ütülenir; ev hanımının becerisi onlara siner, giyenler için rahatlama vesilesi olur.


  Banyo ve tuvalet temizlikleri sağlık, sıhhat ve afiyeti yaşatır. Bunu sağlayan ev hanımının becerisi, işini muntazam yapma heyecanıdır.


  Ev temizliği, ev hanımının başarı aynasıdır. Bundan dolayı kadınlık arzularıyla yapılan ev temizlik ve tefrişi, orada barınanların ruh dünyalarını da aydınlatıp rahatlık verir.
  Akıllı ev hanımı, ev ve hane halkının ihtiyaçlarını evin reisi ile birlikte yapar. Bunu yaparken maymun iştahlılık yapmaz. Yaşam şartlarını gözönünde bulundurur. Aldıklarıyla kimsenin kin ve nefretini üzerine çekmez.


  Gönlü ayağının altında kibir ve gururdan uzak, mütevazı bir hayatı tercih eder.
  Ev hanımı, çocuk bakımını da başarıyla yürütür. Bu işi yaparken onu görenler psikoloji uzmanı zannederler.Bu derece beceriklidir.


  Ev hanımı kocasını ve çocuklarını kelimenin tam anlamıyla iyi, hoş ve kıvrak zekâsını kullanarak sevk ve idare eder. Sosyal bilimciler gibi davranır. Becerikli ev hanımlarının yuvalarında gürültü-patırtı olmaz.Olması muhtemel olumsuzluklar tatlı dil, güler yüzle halledilir.
  Bunun için şöyle bir tesbit yapılmıştır. Erkekler dünyayı idare ederler; dünyayı idare eden erkekleri de hanımları idare ederler. Bu söz becerisi olan ev hanımları için söylenmiş yerinde bir sözdür.
  Gece dahil 24 saat hizmetini aksatmayan ev hanımlarına verebileceğimiz en büyük ödül, Rabb’ımızdan böyle hanımları Cennetiyle mükafaatlandırmasını dilemektir. Allah (CC)’dan bütün ev hanımlarına bunu diliyoruz...
  mevlüt özcan  Paylaş
  Ev Hanimligi Mübarek Bir Meslektir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz kılan ibadet eden muminlerin yaptıkları her iş(hayırlı) ibadettir.Ev işi çok zordur ama inşALLAH yorulmalarına karşın Rabbim mükafat verir.Cezakellahu Hayran..!! 3. 3
  Amenna..
  Allah razi olsun 4. 4
  paylaşım güzeldi
  emeğine sağlık... 5. 5
  Allah razi olsun