Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Söz vermeden önce İNŞALLAH demeyi unutmayın Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Söz vermeden önce İNŞALLAH demeyi unutmayın

  Reklam
  İNŞALLAH DEMEYİ SAKIN UNUTMAYIN!!!
  Hiçbir konuda, Allah'ın dilemesine bağlamaksızın, Ben yarın mutlaka şöyle şöyle yapacağım.deme! Ancak Allah dilerse (yapacağım de)ayeti gereğince Müslüman yapacağı her işten önce İnşallah' demeyi düstur edinmeli.

  Yarın mutlaka sana uğrarım.'
  Bu hafta sonu Avrupa'ya gideceğim.'
  Müslümanlar açısından, istediğiniz kadar sıralayabileceğiniz bu cümlelerin bir eksiği var? Bu ifadeler, yapılacak işi Yaratıcı'nın dilemesine havale etmeden, yani başlarına İnşallah' (Allah dilerse) ifadesi getirilmeden söylenmiş sözler. Halbuki Rabbimiz, kullarından bu konuya öylesine ehemmiyet vermelerini istiyor ki, bu sözün unutulması halinde ise kendisini zikretmesini ve af dilemesini istiyor inananlardan.


  Konuyla ilgili şöyle bir rivayet vardır. Müşrikler, Peygamber Efendimiz'e (sas) Zülkarneyn ve ruh gibi konularda sorular sorar. Peygamberimiz, İnşallah ifadesini söylemeden, Size yarın cevap vereceğim.buyurur. Cenab-ı Hakk, Efendimiz'e vahyi on oniki gün geciktirir. Müşrikler bu sürede üzücü konuşmalarla Efendimiz'e yüklenmeye başlayınca, "Hiçbir konuda, Allah'ın dilemesine bağlamaksızın, Ben yarın mutlaka şöyle şöyle yapacağım.deme! Ancak Allah dilerse (yapacağım de). Bunu unuttuğun takdirde Allah'ı zikret ve, umarım ki Rabbim, doğru olma yönünden beni daha isabetli davranışa muvaffak kılar.(Kehf Sûresi 23-24) ayetleri indirilir.

  Acz ve fakr içinde olan insanın, azim ve iradesi istediği bir şeyin meydana gelmesi için yeterli değildir. Kul, cüz'i iradesiyle, olan bitenin hepsine vakıf olamayacağı için kendini küll'i iradeye teslim etmeli. Öylesine teslim etmeli ki, yapacağı her işten, davranıştan önce İnşallah' demeyi düstur edinmeli. Şayet mü'min, İnşallah' demeyi unutsa bile, Yüce Allah (cc), kulunun kendisini tesbih ve istiğfarla anmasını, zikretmesini, yaptığı hatayı telafi yoluna gitmesini emrediyor.

  Gelin ey dostlar, madem Rabbimiz bize, söz vermeden, yahut bir fiili yapmadan önce İnşallah' demeyi emrediyor, bizler de her sözümüzün başına bu sihirli kelimeyi getirmeyi unutmayalım. Hem kendimiz yapmaya gayret edelim bu güzel özelliği hem de ailemize, dostlarımıza, arkadaşlarımıza teklif edelim.

  Salih YUSUFOĞLU
  ZAMAN (AİLEM)
  Paylaş
  Söz vermeden önce İNŞALLAH demeyi unutmayın Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah c.c razı olsun sare önemli konuya deyinmişin 3. 3
  amin.okuduğunuz ve yorum yaptıgınız için Allah sizlerdende razı olsun