Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Televizyon alışkanlığı ahiretimizi etkiliyor.. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Televizyon alışkanlığı ahiretimizi etkiliyor..

  Reklam
  Televizyon alışkanlığı ahiretimizi etkiliyor..

  TV'yi tercih etmeyi bırakıp kitaba yönelmeliyiz..


  Zamanlarının olmadığından şikayet eden insanlar, Özellikle akşamları televizyona mahkum oluyorlar. Bazı insanlar, aileleriyle veya misafirleriyle sohbet etmek yerine Tv seyretmeyi tercih ediyorlar. Tam anlamıyla uykularını alamıyorlar. SABAH NAMAZLARI tehlikeye giriyor. Çok defa kalkamıyorlar. Hatta işe de geç kalıyorlar. Hem dünyada hemde ahirette zarara giriyorlar. Çünkü televizyon erken yatmalarına dahi izin vermiyor. Böylece ibadetinde en büyük rakibi (düşmanı) televizyon oluyor. Halbuki erken yatılsa, hem teheccüd hemde sabah namazına kalkma imkanı bulunacaktır.
  Çocuklarının kitap okumamalarından, ders çalışmamalarından şikayet eden aileler kendilerinin de bu sihirli (hipnoz) kutusundan uzak kalmaları gerekiyor. Anne baba Yumuşak koltuklarda oturup dizi film, maç seyrederken, niçin ders çalışsınki çocuk.

  Türkler, dünyada TV'ye zaman ayırma sıralamasında 3. ten 2. inmişler. Birinci olmayız inşaallah.


  TV'nin zararları hakkında hergün yeni veriler yeni bilgiler kamuoyuna ulaşıyor. Bunlardan bir kaçını siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum:
  " Ege Ünv. Diş Hekimliği Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar,"Televizyon beyni öldüren bir araçtır. TV seyretmeyin, çocuklarınıza da seyrettirmeyin. Bunun yerine zihin geliştiren aktivitelere zaman ayırın " dedi. (23.05.2007 Tarihli Basın)
  "Ekran Başında Ömür Tüketen Kadınlar."
  Bu başlıklı yazı 21.05 .2007 tarihli Yeni Asya Gazetesinin Sivil Toplum köşesinde yayınlandı.
  RTÜK "Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri" adlı çalışmanın sonuçları:
  1-) En öne çıkarılan sonuç: Türkiye genelinde yapılan prejeksiyonda kadın izleyicilerin günde yaklaşık 4.5 saatini ekran başında geçirdiği Bu ortalama sayının daha da vahimi, yaklaşık yüzde 20'lik bir kitlenin 6 saat veya daha fazla televizyon izlemesi. Bu süre kişinin gün içinde uyanık kaldığı sürenin yarısına yakın.
  Kadın izleyiciler illere ve gelir grubuna bağlı ayrım gözetmeksizin yüzde 56.6 oranıyla en fazla " çocuklara , kadınlara ve güçsüzlere uygulanan fiziksel şiddet "görüntülerinden rahatsız oluyor. Bu oranın hemen ardından rahatsız oldukları görüntüler cinsellik ve müstehcenlik içerenler oluşturuyor.
  Muhtevası ne olursa olsun bir toplum, ekran önünde hayatını böyle tüketiyor."

  Bebeklere Siyonizm Propgandası.


  " 0-3 yaş arası bebeklerin ilgiyle izlediği, izlemek ne kelime, adeta kilitlendiği, gördükleri her şeyi de fotoğraf makinesi gibi kaptığı bu kanal, bir İsrail kuruluşudur ve jeneriklerinden de görüleceği gibi programlar Yahudiler tarafından hazırlanmaktadır. Bebeklere yönelik bu kanalda, siyonizmin simgeleri olan Yedi Kollu Şamdan ve Davut Yıldızı gibi simgeler yayınlanmakta, bunlarda usta bir şekilde beyinlere kazınmaktadır.
  Bununla da kalınmamakta, tavşanlı bir çizgi filmde, masada oturan tavşanlar eşliğinde "Bu kırmızı şarap , hadi şerefe " şeklinde animasyonlar yayınlanmaktadır. (5 Mayıs.2007 gece 01.00;6 Mayıs.2007 gece 01.42 ve 11 Mayıs akşamının kayıtlarındaki yayınlar)"
  Bu çizgi film daha önce TRT idi. Şimdi, Cnbc-e'de yayında.
  Küçük yaşta TV izlemenin bazı çocuklarda obeziteye sebep olduğu bazı davranış bozukluklarının kaynağında da TV'nin olduğu bilim adamlarınca dile getiriliyor. Yine çocukların beyinsel ve zihinsel gelişimlerini de TV olumsuz etkilediğinde bilim adamları hem fikir. (Suavi Kemal 16.05.2007 Milli Gazete) Van YYÜ yapılan bir araştırma:
  Bu Üniversitenin Radyo Televizyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci yönetiminde , iletişim eğitimi gören gören öğrenciler tarafından 21 ilde yaşayan televizyon izleyicileri ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada, televizyon alışkanlıkları , ülkenin sosyakültürel yapısına da yansıyan davranışları, ortaya çıkarmış. 760 izleyici televizyonun toplum ahlakını bozduğu görüşünde bu araştırmaya göre.( 26.05.2007 tarihli basın).
  " TV'lerdeki müstehçenlik kadınları rahatsız ediyor. Bu araştırmayı Fırat Ünv. yapmış.(01.08.2007 Yeni Asya)
  "Televizyon şiddeti özendiriyor." Bu araştırma Kocaeli Ünv. yapılmış.
  araştırmada , kadınlar arasında "televizyonun şiddete özendirerek , topluma zarar verdiği", erkekler arasında ise " örf ve adetlere zarar verdiği" görüşlerinin yaygın olduğu ortaya çıktı". (15.06.2007 M.Gazete)
  "Eğlence proğramları kilo aldırıyor. Televizyondaki proğramdan ne kadar zevk alırsak o kadar çok yiyoruz."(04.06.2007 Güneş Gazetesi)
  Rahmetli Mehmet Emin Birinci abi ile (15.04.2007 tarihli) yazısında Esra Nuray Sezer şu hatırayı anlatmıştı."Bacılar ezan mı okundu ocağın altını kapatın, çamaşır yıkanıyorsa makineyi kapatın, ne olursa olsun hemen Namazı kılın, gıybet etmeyin ve televizyon seyretmeyin ben size âhirette kefilim, eteğimden tutun" derdi. Anektodunu aktarıyor.
  Enterasan bir olay okudum 25.05.2007 tarihli Yeni Asya Gazetesinde İbrahim Sayan anlatıyor:" Beni şok eden hadise Manisa Turgutlu'da yaşandı.Akşam namazına yakındı. Hanım mutfakta yemek hazırlamakla meşgudü. Ben bu arada salonda risale okuyordum. Orta 1'de okuyan en küçük kızım, okuldan gelir gelmez televizyonu açtı ve çizgi film seyretmeye başladı. Ben de kendisine iki kere kapat dedim, risale okuyorum. Beni duymazlıktan geldi. Üçüncü kez biraz sertçe kapatın dedim. Yine kapatmayınca aniden televizyon tak etti, kendiliğinden kapandı. Birden ne olduğunu anlayamayan kızım korktu ve mutfağa annesinin yanına koştu.
  televizyon ne mi oldu?
  Onu biz de bir türlü anlayamadık.Tamirciye götürdüm. Tamirci uzun bir uğraştan sonra pes etti. Açıkça "Ben bunu yapamıyorum dedi. İkinci bir tamirciye götürdüm. Bir hafta uğraştıkdan sonra yapabildi."
  Evet o kadar çok işi var ki Müslümanların televizyon seyretmeye kesinlikle zamanları yok. Asay-ı Musa'da Meyvenin dördüncü meselesi çok çok okunmalı. Dünyanın faniliği , geçiciliği ve aldatıcılığı unutulmamalı. Müslümanların sıkıntılarının en önemli sebebi bana göre Rabbimizin bize hazinesinden verdiği 24 saati iyi kullanamayışımızdır. Peygamberimiz buyuruyor:"Allah bir kuluna altmış sene ömür vermişse daha o kulun mazereti kalmaz. Ama malesef yaşlı Müslümanlar da zamanlarının çoğunu malayani şeylerle ve televizyonla geçiriyor. Malesef, seytan bize dünya, ahiretin tarlası olduğunu gerçeğini unutturuyor, dünyada ebedi kalacakmışız gibi, yanlış bir zan veriyor. Şimdi bize düşen, ilk fırsatta başta televizyon olmak üzere lüzümsuz alışkanlıklarımızı terkedip zamanımızı faydalı ve yararlı işlerle geçirerek Rabbimizin rızasını kazanmaya çalışmak olmalıdır.
  Erdoğan AKDEMİR


  Paylaş
  Televizyon alışkanlığı ahiretimizi etkiliyor.. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Emeğinize sağlık.çok doğru.Allahım hepimizi doğru yoldan ayırmasın 3. 3
  Evt Yazı çok Doğru Ama Maalesefki Hepimiz Biraz Dünya Hayatına Kapılmışız Ahiretimizi Yapamıyoruz Inşallah Rabbim Doğru Yola Gidenlerden Eylesin Selametle