Mumine.com ve Konu Dışı Başlıklar Forumundan Putperest ailenin 'Allah' diyen bebeği Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Putperest ailenin 'Allah' diyen bebeği

  Reklam
  Putperest ailenin 'Allah' diyen bebeği

  Bir Batı ülkesinde, birkaç Anadolulu genç, doktora çalışması yapıyorlardı. Bir Asya ülkesinden gelmiş ve köken itibarıyla pagan bir toplumun fertleri olan üç arkadaş da aynı üniversitede doktora çalışması yapmakta idiler.
  Ama bunlar felsefe okuyup ilmî ve fennî araştırmaların içine girince kendi pagan anlayışlarını tamamen bırakmışlardı. Müslüman öğrencilerle tanışınca da merakla durmadan dinî sorular soruyorlardı. Bizimkiler dinî bir okulda okumamışlardı; ama Külliyât’ı iyi mütâlaa etmişlerdi. İnkârcı felsefeden gelen bütün itirazların cevabını Kur’an-ı Kerim’in bu tefsirinde bulmuşlardı. Bu sebeple arkadaşlarının yaratılışla ilgili sorularının cevabı için 23. Lem’a olan Tabiat Risalesi’ne müracaat etmişlerdi. Orada yaratılış ile ilgili dört ihtimal ve yol gösteriliyor. Bunlardan önce sebeplerin üzerinde duruluyor. Temsillerle mesele akla yaklaştırılıyor ve bu akılsız, şuursuz sebeplerin asla yaratıcı olamayacakları gösteriliyordu. Sonra da eşyanın kendi kendine bu düzeni kuramayacağı ve canlıları asla meydana getiremeyeceği izah ediliyordu. Üçüncü ihtimal olarak tabiat konusu ele alınıyor, onun da bu hârika nizamı ve canlıları yaratamayacağı anlatılıyordu. Böylece ilim, kudret ve hikmet sahibi ezelî ve ebedi bir Zat’ın yani Allah’ın her şeyi yarattığı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkıyordu. Öldükten sonra dirilme meselesi ise Onuncu Söz olan Haşir Risalesi’nde yine aklî ve mantıkî delillerle anlatılıyordu. Meleklerin varlığı hakkında Yirmi Dokuzuncu Söz, ilmî delillerle meseleyi akla ve mantığa yaklaştıran temsillerle gerçekleri güzel bir şekilde ortaya koyuyordu.

  Bunlar üzerinde sohbetler devam ederken bir tanesi Müslüman olmaya karar verdi. Memleketine gidince de annesine artık Müslüman olduğunu söyledi. Bir yanlış tepki beklerken onun yumuşak bir tavırla “Bak sana bir şey anlatayım...” dediğine şahit oldu ve kulağını ona verdi. Şöyle diyordu:

  “Oğlum uzun zaman benim çocuğum olmamıştı. Pek çok doktora başvurduk bir netice alamadık. Bu sefer kendi tapınaklarımızda dualar ettim, olmadı. Ümidimi artık kesmiştim. Bizim fakir bir Müslüman komşumuz vardı. O kadına gittim. Derdimi anlattım, üzüntümü belirttim. Bana ‘Sen hiç Müslümanların mescitlerine gittin mi?’ diye sordu. Ben de ‘Hayır’ deyince, ‘Sen evine git baştan aşağıya iyice bir yıkan da gel.’ dedi. Ben de dediğini yaptım. Beni alıp bir mescide götürdü. ‘Ben namaz kılacağım, sen de benim yaptıklarımı yap. Sonra Allah’a dua ederiz.’ dedi. Namaz kıldıktan sonra beraber Allah’a dua ettik... Bir sene sonra sen doğdun. İlk konuştuğun kelime de ‘Allah’ sözü oldu. Ben ‘Oğlum, anne, de!’ diyordum. Ama sen hep ‘Allah’ diyordun... Tabii sonraları unuttun. Ama şimdi Müslüman olduğunu söylüyorsun. Sen zaten doğduğunda Müslüman imişsin ki, ilk sözün Allah olmuş.”

  Bir müddet sonra ikinci arkadaşları da İslamiyet’i kabul etti. Üçüncü arkadaşları “Belki kabirde Müslüman olurum!” diyordu. Ama Müslüman arkadaşlarının cana yakın samimi davranışlarına hayran olup arkadaşlarına katıldı. Sonra da gözyaşlarıyla “Ne büyük bir nimet ve lütuf içinde bulunuyorum, yeni fark ediyorum!” dedi...

  ABDULLAH AYMAZ  Paylaş
  Putperest ailenin 'Allah' diyen bebeği Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  20 KURUSluk IMAN
  >
  > Londra'daki cami'ye yeni bir imam gönderilmis. Adam sehire gitmek için hep ayni otobüse biniyor ve çogu zaman ayni soföre rastliyormus..
  >
  > Bir gün, bilet alirken soför 20 kurus fazla vermis. imam oturup, parasini sayinca yanlisligi fark etmis. Kendi kendine düsünüyormus "20 kurusu geri versem mi soföre?"... Ama içinden bir ses diyormus ki "çok gülünç bir sayi, ve soförün umurunda degil. Otobüs sirketi çok para kazaniyor zaten... sadece 20 kurus onlara birsey yapmaz." diye düsünmüs. "Allahtan gelen bir hediye gibi kabul etsene..."
  >
  > inecegi duraga gelince, imam fikrini degistirmis, söförün yanina gitmis, 20 kurudu geri vermis: "Paranin üstünü fazla vermissiniz."
  >
  > soför gülümsemis : "Cami'nin yeni imamisiniz degil mi? Aslinda uzun zamandir sizi ziyaret etmek istiyordum islami ögrenmek için ve bilerek size fazla para verdim. Nasil tepki vereceginizi görmek istedim."
  >
  > inerken imam artik bacaklarini hissetmiyormus heyacanindan. Yere yigilacakmis neredeyse. Bir direge tutunmus ve kendine gelmeye çalismis. Gözlerinden yaslar dökülerek demis ki: "Az daha islamiyeti 20 kurusa satacaktim aman Allah'im!..."

  > Belki de insanlar için dinimizi tanitan kisilerdensiniz. Bu yüzden hareketlerinize dikkat edin. Maalesef insanlar sizle birlikte dinimizi,
  itikadimizi da yargilayacaklardi r!
  > "Lisani hâl, lisani kâlden entaktir..." 3. 3
  Allah (c.c.) ikinizden de razı olsun kardeşlerim..putperest ailenin allah diyen bebeği