İslam Dini ve İman Bölümü ve Kitaplara İman Forumundan İlâhî Kitablar Kaça Ayrılır, İsimleri Nelerdir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlâhî Kitablar Kaça Ayrılır, İsimleri Nelerdir?

  Reklam
  İlâhî Kitablar Kaça Ayrılır, İsimleri Nelerdir?

  Kur'an'dan önce indirilmiş olan İlâhî Kitablar ikiye ayrılır:
  1. Küçük kitablar,
  2. Büyük kitablar.
  - Kur'an'dan önce indirilmiş olan küçük kitablara, sahifeler mânasına "Suhuf" denir. Bunlar, kitab denemeyecek hacimde birkaç formalık kitabcık veya risaleciklerdir. Hepsi 100 sahifedir.
  Kendilerine suhuf verilen peygamberler: ådem, Şît, İdris ve İbrahim Peygamberlerdir. Bunlardan ådem Peygambere 10 sahife, Şît Peygambere 50 sahife, İdris Peygambere 30 sahife ve İbrahim Peygambere 10 sahife verilmiştir.
  Kur'an'ın dışındaki büyük kitablar üç tanedir. İsimleri: Tevrât, Zebûr ve İncil'dir. Böylece Kur'an'la birlikte 4 büyük kitab olmuş olur.
  Bunlardan Tevrat, Mûsâ Peygambere, Zebûr Dâvud Peygambere, İncil de İsâ Peygambere indirilmiştir. Kur'an ise, hepimizin bildiği gibi Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (asm) indirilmiştir.


  Paylaş
  İlâhî Kitablar Kaça Ayrılır, İsimleri Nelerdir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İlahi kitaplar küçük ve büyük ilahi kitaplar olarak ayrılmaktadır. Küçük olanlar sayfa adedince gönderilmiştir. Semavi dinlere ait olan kitaplar ise kitap sayılacak kadar büyüktür.incil kaça ayrılır,  incil kaca ayrilir