Eğitim Bölümü ve Kitap Tavsiyeleri Forumundan Tahrirü´l Mer´e| Islam Kadın Ansiklopedisi (2 Cilt) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tahrirü´l Mer´e| Islam Kadın Ansiklopedisi (2 Cilt)

  Reklam
  İslam Kadın Ansiklopedisi (2 Cilt)

  Yeni Baskı Hakkında
  "İslam Kadın Ansiklopedisi", 1996 yılında yapılan ve kısa sürede tükenen 2. baskısından sonra, şimdi gözden geçirilmiş ve daha gençleşmiş, enerjiyle/güvenilir bilgilerle dolu olarak okuyucusunun karşısında.
  Geçen süre içinde yıpranacağına gençleşmiş ve yenilenmiş olması, tabir yerindeyse, geçirdiği "chek-up" programından ileri geliyor.
  İki kapağı arasında barındırdığı son derece kıymetli bilgilerle kitap, bu chek-up´ı fazlasıyla hak ediyordu. Bu kapsamlı check-up sayesinde, bünyesinde taşıyıp, değer ve önemini gölgeleyen birçok istenmeyen bulgudan kurtulmuş oldu.

  Kitapta Bulunan Bazı Konular
  Kur´an-ı Kerim´de kadının şahsiyeti; Buhârî ve Müslim´de kadının şahsiyeti; Kadınlar tarafından ortaya konan şerefli tavırlar; Kadının kişiliğine, haklarına ve görevlerine dair örnekler; Kadın şahsiyetler; Kadının şahsiyeti ile ilgili yanlış anlaşılan ve yanlış uygulanan sahih hadisler; Müslüman kadının toplumsal hayattaki konumu, Müslüman kadının toplumsal hayata katılımı; Geçmiş peygamberler döneminde kadının toplumsal hayata katılımı; Peygamberimiz döneminde kadının toplumsal hayata katılımı; Kur´an´a göre kadının örtüsünde bulunması gereken özellikler, İslam´da evlilik; Evlilik teklifi ve nişan; Mehir; Evlilik sözleşmesi: nikah akdi; Eşlerin karşılıklı hak ve sorumlulukları; Eşlerin birbirine karşı gözetmesi gereken haklar; Eşler arasındaki anlaşmazlıklar; Çok eşlilik; Eşlerin cinsel kültürü; Hayâ ve cinsel kültür; Cinsel ilişkinin edepleri; Evlilik ve cinsellik konusunda peygamberin rehberliği…

  Kitap İçin Ne Dediler

  Kitap hakkında Prof. Dr. Yusuf Karadavi ve Üstad Muhammed Gazali´nin özsözleri mevcuttur. Muhammed Gazali şunları belirtmektedir:
  "Bu kitap, hiçbir fazlalık ve eksiltmede bulunmaksızın, Müslümanları Hz. Peygamber´in sünnetine götürmektedir. Kuşkusuz bu belgelere dayanan bir kitaptır. Yazarı ise, dini konusunda son derece hassas, hakkın üstünlüğü için çalışan; âlimlerin sakındıkları tartışmadan uzak duran ve hadisleri Buhârî ve Müslim´den aynen nakletme metodunu tercih eden biridir. Birkaçı istisna edilirse hadislerin çoğu Buhârî ve Müslim´den alınmıştır. Söylediklerime kulak verirsen, İslâm´ın erkelerle kadınlar arasında çizmiş olduğu dairenin ne kadar geniş ve kadının sosyal hayatıyla ilgili en önemli vazifenin ne olduğunu görürsün."

  (Tanıtım bülteninden) ...


  Abdulhalim Ebu Şakka
  Düşün Yayınları

  Çeviren :Ali Arslan, Osman Arpaçukuru, Şaban Haklı, Fethi Güngör


  Paylaş
  Tahrirü´l Mer´e| Islam Kadın Ansiklopedisi (2 Cilt) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tahrirü´l Mer´e| Islam Kadın Ansiklopedisi (2 Cilt)

  Yayın Evi:DÜŞÜN YAYINLARI
  Yazar:ABDULHALİM EBU ŞAKKA
  Çeviren:ALİ ARSLAN, OSMAN ARPAÇUKURU, ŞABAN HAKLI, FETHİ GÜNGÖR
  Sayfa:1500
  Basım Yeri:İSTANBUL
  Basım Tarihi:2007-11
  Baskı:3Dil:TÜRKÇE
  Kapak:CİLTLİ
  Kağıt:1. HAMUR
  Ebat:170-240
  Yayıncı Kategorisi:İNCELEME ARAŞTIRMA SERİSİ
  ISBN:978-975-550-055-3
  Barkod:9789755500553
  Ek Kodlar:Özet:Yeni Baskı Hakkında "İslam Kadın Ansiklopedisi", 1996 yılında yapılan ve kısa sürede tükenen 2. baskısından sonra, şimdi gözden geçirilmiş ve daha gençleşmiş, enerjiyle/güvenilir bilgilerle dolu olarak okuyucusunun karşısında. Geçen süre içinde yıpranacağına gençleşmiş ve yenilenmiş olması, tabir yerindeyse, geçirdiği "chek-up" programından ileri geliyor. İki kapağı arasında barındırdığı son derece kıymetli bilgilerle kitap, bu chek-up´ı fazlasıyla hak ediyordu. Bu kapsamlı check-up sayesinde, bünyesinde taşıyıp, değer ve önemini gölgeleyen birçok istenmeyen bulgudan kurtulmuş oldu. Kitapta Bulunan Bazı Konular Kur´an-ı Kerim´de kadının şahsiyeti; Buhârî ve Müslim´de kadının şahsiyeti; Kadınlar tarafından ortaya konan şerefli tavırlar; Kadının kişiliğine, haklarına ve görevlerine dair örnekler; Kadın şahsiyetler; Kadının şahsiyeti ile ilgili yanlış anlaşılan ve yanlış uygulanan sahih hadisler; Müslüman kadının toplumsal hayattaki konumu, Müslüman kadının toplumsal hayata katılımı; Geçmiş peygamberler döneminde kadının toplumsal hayata katılımı; Peygamberimiz döneminde kadının toplumsal hayata katılımı; Kur´an´a göre kadının örtüsünde bulunması gereken özellikler, İslam´da evlilik; Evlilik teklifi ve nişan; Mehir; Evlilik sözleşmesi: nikah akdi; Eşlerin karşılıklı hak ve sorumlulukları; Eşlerin birbirine karşı gözetmesi gereken haklar; Eşler arasındaki anlaşmazlıklar; Çok eşlilik; Eşlerin cinsel kültürü; Hayâ ve cinsel kültür; Cinsel ilişkinin edepleri; Evlilik ve cinsellik konusunda peygamberin rehberliği Kitap İçin Ne Dediler Kitap hakkında Prof. Dr. Yusuf Karadavi ve Üstad Muhammed Gazali´nin özsözleri mevcuttur. Muhammed Gazali şunları belirtmektedir: "Bu kitap, hiçbir fazlalık ve eksiltmede bulunmaksızın, Müslümanları Hz. Peygamber´in sünnetine götürmektedir. Kuşkusuz bu belgelere dayanan bir kitaptır. Yazarı ise, dini konusunda son derece hassas, hakkın üstünlüğü için çalışan; âlimlerin sakındıkları tartışmadan uzak duran ve hadisleri Buhârî ve Müslim´den aynen nakletme metodunu tercih eden biridir. Birkaçı istisna edilirse hadislerin çoğu Buhârî ve Müslim´den alınmıştır. Söylediklerime kulak verirsen, İslâm´ın erkelerle kadınlar arasında çizmiş olduğu dairenin ne kadar geniş ve kadının sosyal hayatıyla ilgili en önemli vazifenin ne olduğunu görürsün." (Tanıtım bülteninden)tahrirül mere,  tahrirul mere,  tahrirül merre,  islam kadın ansiklopedisi indir,  kadın ansiklopedisi indir,  tahrirul mer e,  tahrirul merre