Eğitim Bölümü ve Kitap Tavsiyeleri Forumundan GIYBET ile ilgili kitap Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  GIYBET ile ilgili kitap

  Reklam
  Dr. Senai Demirci "Gıybet" ile ilgili yeni çıkacak kitabına isim arıyor?!
  gıybet kitabının içeriğini merak eden kardeşlerime not: kitapta gıybetin sadece fıkhi boyutuyla anlatılmıyor, ki bu konuda zaten yazılanlar, kaydedilenler, aktarılanlar bellidir ve ilahiyatçı olmadığıma göre de bana düşmez bu. bana düşen ise, gıybetin insanın kendi vicdanıyla yüzleştiği, imanının ise keskince sınandığı, kardeşlerimizin onurunu incittiğimiz, kendimizi de bilmeden aşağıladığımız, en önemlisi de Allah işitmiyormuş gibi konuştuğumuz, Allah bilmiyormuş gibi davrandığımız bir bıçak sırtı durumu olarak anlatmak.. fikriniz olsun diye, ilk defa sitede yayınlanmak üzere, kitabın içeriğinden bir bölümü aşağıya koyuyorum.. yeni isimler için gayret.. mesela.. söz yangını, dil depremi.. bu arada, "hoş beş ve ateş" başlığını da sevdim.. ama yola devam..
  selamlar..
  s. demirci


  Allah’ın gıybeti yapılır mı?

  Biliyorum; soru tuhaf. Tuhaf olduğu kadar tedirgin edici de. “Nereden çıktı bu soru?” dedirtircesine gereksiz. Bu tuhaflığı kabulleniyorum. Tedirginliği de azıcık üzerine alınmalısın diye düşünüyorum. Ama az sonra tedirginliğin geçecek. Başını daldırdığı sudan çıkaran, nefessiz kalmış adamın ferahlığıyla, yeni ufuklar göreceksin.
  Sorunun cevabını veriyorum. Hiç Allah’ın gıybeti mümkün mü? Gıybet, bir kardeşinin gıyabında, yani bulunmadığı mekânda ve zamanda, duyduğunda hoşlanmayacağı ama doğru şeyleri başkalarına söylemendir. Bu tarife göre, Allah hakkında gıybet edil(e)meyeceğini bir bir görelim…
  1. Gıybeti kardeşimiz için yaparız. Hâşâ, Allah bizim kardeşimiz değil.
  2. Gıybeti kardeşimizin gıyabında yaparız, huzurundayken söylediklerimiz gıybet olmaz, olamaz. Zaten, Allah’ın gaip olduğu, yani hazır ve nazır olmadığı bir yer yok ki, arkasından konuşabilelim, hiç duymuyor diye, hiç bilmiyor diye gıybetini yapalım. “Siz neredeyseniz, o sizinledir..” “Yüzünü nereye dönersen dön, O’nun vechini bulursun.”
  3. Allah’ın bizim ağzımızdan başkalarına anlattığımızı hoşlanmayacağı ama kendi Zatı hakkında doğru olan bir sıfatı mı var ki, gıybetini yapabilelim. Onun gıyabında konuşabilsek bile, ancak ve ancak iyiliğini, güzelliğini, mükemmelliğini anlatabiliriz.

  Öyleyse ikinci soruya geçebiliriz:
  Allah’ın kulunun gıybeti yapılabilir mi?
  1. Allah hakkında gıybet yapamayız, çünkü O zaten kardeşimiz değil. Ama O kardeşimizin Rabbi. Allah hakkında gıybet yapılamayacaksa, Allah’ın kulu olduğunu kabullenen kardeşimiz hakkında hiç gıybet edemeyiz. Çünkü, Allah, kulu olan kardeşimizin hatırını kendi hatırından önde tutuyor. Kendine yaptığımız yanlışlığı affedebileceğini ama kardeşimize yanlış yaptığımızda ancak kardeşimizin razı olması şartıyla affedeceğini söylüyor.
  Öyleyse, Allah’ın gıybetini yapamayan, Abdullah’ın (‘Allah’ın kulu’nun gıybetini hiç yapamaz. Allah’a laf edemeyen kuluna laf edemez. Allah’ı Rabbi bilen her kardeşimiz gıybetimizden emin olmalıdır
  2. Allah hakkında gıybet yapamayız, çünkü O’nun bulunmadığı bir mekân, bir an yok. O’nun duymadığı bir köşe, O’nun bilmediği bir kuytu, O’nun görmediği bir yüz yok. Hiçbir zaman arkasına geçemeyiz Allah’ın. Hiçbir zaman duymayacağı bir fısıltı çıkamaz ağzımızdan. Öyleyse, olmadığı yerlerde, duymadığı köşelerde, kendini savunamadığı odalarda hakkında konuştuğumuz ama her sözü duyan, herkesi gören, her mekanı bilen Rabbini kendi yerine Vekil bırakan, yani “tevekkeltü âlellah” diyen, “O Ne Güzel Vekildir!” diye inanan kardeşimizin gıybetini de yapamayız. O yoksa da, onun hakkını kıl kadar bile zayi etmeyen, ona yapılan haksızlıkları kaydeden bir Vekil’i var.
  3. Allah’ın gıybetini yapamayız, çünkü O Kemâl ve Cemâl Sahibidir. Gıyabında konuşsak, bile başkalarının duymasından hoşlanmayacağı bir kusuru, eksiği, hatası yoktur. Öyleyse, kulunun her hatasını Settâr ismiyle örten, her günahını Gafûr ismiyle silen, bütün yarattıkları gibi kullarının da başka gözlere her daim güzel görünmesi için O’nu edebe çağıran, rahmetiyle terbiye eden, temiz fıtratla donatan, bizim de inandığımız, iradesine boyun eğdiğimiz, dilediğine rıza gösterdiğimiz Allah’ın iradesine karşı durarak, kulununun kusurlarını eksikliklerini açığa çıkarmak, günahlarını ortalık yerde anlatmak bize düşmez…


  Paylaş
  GIYBET ile ilgili kitap Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  allah c.c razı olsun gıybet kötüdür ama oluyor istemeden 3. 3
  "İmanın İntiharı" gıybeti anlatan bir kitap için güzel bir isim olurdu bencegıybet ile ilgili kitaplar,  gıybet hakkında kitap ,  gıybetle ilgili kitaplar,  gıybetle ilgili çok okunan kitaplar,  gıybet ile ilgili kitap,  gıybetle ilgili kitap,  gıybet isimli kitap