Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Yeni işe uyum sağlamanın yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yeni işe uyum sağlamanın yolları

  Reklam
  Yeni işinizdeki ilk hafta heyecan verici geçiyor. Farklı ve yeni bir şeyler yapmaya can atıyorsunuz. Belki de yepyeni bir sektöre, hukuktan finansa, ya da teknolojiden sağlığa geçiyorsunuz. Ne olursa olsun, yeni bir işe başladığınızda farklı bir işletim sistemi veya farklı bir program gibi değişimlere adapte olmak durumundasınız. Buna hazırsınız belki de ama her şeyi hızlı ve iyi bir şekilde öğrenme gereğinin baskısını da hissedeceksiniz.Paniğe kapılmaya gerek yok. Daha önce de değişim yaşamışsınızdır mutlaka.
  Şimdi çok yabancı gelen şeyler bir süre sonra normal gelmeye başlayacak.

  İşte işinizi kolaylaştıracak birkaç öneri:


  Sorusormaktan çekinmeyin
  Yöneticiler bazen çalışanlardan geleceği görmelerini, yapılacakları bilmelerini bekler. Ama siz yine de her şeyi açık açık sorun. Bugünün iş dünyasında çalışanlar gittikçe daha fazla yöneticiye raporlama yaparken, farklı insanların farklı talepleri olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Tek bir kişiye bağlı olarak çalışabilirsiniz. Bu durumda sorularınızı yöneltebileceğiniz kişi bellidir. Fakat çoğu iş yerinde hiç kimse tüm soruların yanıtını bilmez ve her zaman ulaşılabilir durumda değildir. Bu yüzden, hangi soruyu kime soracağınızı iyi belirlemelisiniz. Herkesin benzer görevlerde bulunduğu bir takımın üyesiyseniz, soru sorabileceğiniz çok kişi vardır. Bilgisayar ile ilgili soruları IT uzmanlarına, kargo sorularını idare işlerini takip edenlere, sözleşme ve haklarınız ile ilgili soruları ise insan kaynakları personeline sorabilirsiniz. Sizin yeni olduğunuzu bileceklerinden, yardımcı olacaklardır.


  Doğru zamanı seçin
  Çalışma temposu hiç düşmeyen bir iş yerinde, tekrar eden sorularınız can sıkıcı olmaya başlayabilir. Birine soru sormadan önce, ne yaptığına bakın ve işini bölmeyin. Bunun için vücut diline ve ses tonuna dikkat edin. Bir şey üzerinde çalışıyor ve gergin mi? Eğer öyle ise, sorunuz bekleyebilir mi? Daha uygun bir zamana kadar bunu erteleyip başka bir iş ile meşgul olabilir misiniz? Bir diğer yol olarak, başka birine sormayı deneyebilir veya sorularınızı biriktirerek iş arkadaşınızı/şefinizi sadece bir kere rahatsız edebilirsiniz. Uygun olduğu zamanda görüşme talep edebilir veya e-posta yollayarak uygun zamanında cevaplamasını isteyebilirsiniz.


  Not alın
  Yeni işinizde ilerlemek için bilgiye her an ulaşabilmeniz gerek. İşle ilgili notlar alın ve bunları düzenli tutun. İşiniz gereği masanızda fazla durmuyorsanız, panoya yapıştıracağınız notlar işe yaramayacaktır. Onun yerine küçük bir not defteri taşıyabilirsiniz.


  Örnek isteyin
  Bir belgenin nasıl hazırlanacağını veya bir formun nasıl doldurulacağını bilmiyorsanız, sıkıştığınızda bakabileceğiniz bir örnek isteyin. Bu örnekleri saklamayı da unutmayın.


  Kurslara katılın
  Birçok şirket, çalışanlarının yeni program veya sistemlere daha iyi ve hızlı uyum sağlayabilmesi için onlara eğitim imkanı veriyor. Yöneticinize böyle kurslar varsa katılmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Internet üzerinden veya eğitim CD’leri ile yerinizden bu eğitimi almanız mümkün olabilir. Son olarak, derin bir nefes almayı unutmayın. Hızla uyum sağlamanız gereken bir ortama girdiğinizde, baskıyı hissedersiniz. Ancak, yeni görevleri hızla yerine getirme çabası, hata yapma olasılığınızı ve stresinizi artırır. Gerilmemeye çalışın…

  Yararlanılan kaynak: Monster CareerNews  Paylaş
  Yeni işe uyum sağlamanın yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Akıllı insanlar ; Akıllı insanlarla çalışır...'
  Einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş..Yine bir
  konferansa gitmek üzere yola çıktı...kları bir gün şoförü einstein' a ;
  Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda
  oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz herşeyi kelimesi
  kelimesine biliyorum demiş..Einstein gülümseyerek ona bir te...klifte
  bulunmuş ; Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar, o halde
  bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben
  de arka sırada seni dinlerim..Şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı
  bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış..Tam
  yerine oturacağı sırada bir kişi, o güne kadar konferansta sorulmamış
  ağır bir fizik sorusu sormuş ; Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran
  kişiye dönüp ; Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip
  demiş..Sonra da salonun arkasında oturan einstein' ı işaret ederek şöyle
  devam etmiş ; Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve
  sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak...*