Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Gençlere bir demet öğüt Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Gençlere bir demet öğüt

  Reklam
  1. İslâm'ı, bilgisi, tecrübesi, idraki ve ufku test edilmemiş kişilerden değil, yüzyılların eskitemediği temel kaynakları defalarca, defalarca okuyarak, bizzat kendiniz öğrenin. Göreceksiniz ki, bütün meselelere islâmî çerçeveden bakmasını öğrenmişsiniz ve her konuda çözüm üterebiliyorsunuz. Günümüzde bu öylesine kolay ki.. Hasan Basri Çantay'ın meali, Riyazüs Salihin, Hadislerle Müslümanlık, Asım Köksal hocanın İslâm Tarihi, ve İmam-ı Gazali'nin İhyası tekrar tekrar okuyacağınız kitaplar olmalı. Ne olur, kendinizi kavgası ve heyecanı olmayan idraki sığ, anlayışı kıt kişilere teslim etmeyin.

  2. Çağı yakalayacak ve sizi eşyaya hakim kılacak bilgilerin peşinde olun. Bilgisayarla dost olun ve dostluğu artırın ve onunla ulaşabileceğiniz her yere ulaşarak, faydalı olmak kaydıyla, sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Bu size mesleğiniz dışındaki belli alanlarda da, belli bir seviye kazandıracak ve insanların ilgi duydukları kimi alanlarda da sohbeti aranan kişi olacaksınız. Buna rağmen, bilgisayarın içini siz doldurmadığınız sürece, yine de toz yutmaktan ve nal toplamaktan kurtulmanızın mümkün olmadığını da bilmek zorundasınız.

  3. Ömürleriniz susacak kadar uzun değildir. Bu nedenle bildiklerinizi söylemekten çekinme hakkınızın olmadığını da bilmeli ve buna göre davranmalısınız.

  4. Suyu bol, gürültüyle akan ve önüne geleni silip süpüren sel suyu gibi olmayın. Sessiz, sakin, şırıl şırıl akan dereler gibi olun ki; insanlar, hayvanlar ve bitkiler susuzluğunu sizin gözenizde gidersin.
  5. Ucuzcu olmayın; çünkü ucuz etin yahnisi olmaz, derler. Himmetinizi yüksek tutun ve kolay gelecek başarılara talip olmayın. Bilin ki, kolay gelen başarılar, yine kolay gider.

  6. Vuramayacağınız yumruğu kaldırmayın; ısıramayacağınız dişinizi göstermeyin ve oturamayacağınız yerden kalkmayın. Unutmayın ki, Müslüman kavganın ve çekişmelerin değil, huzurun adamıdır.
  7. Aranan insan olmanın yolu, arayan insan olmaktan geçer, bunu böyle bilin ve asla unutmayın.

  8. Aldatılmaya hazırsanız, sizi kim olsa aldatır. Bu nedenle, kendi durumunuzu sık sık kontrol edin ki, sürekli olarak aldatılanlar arasında bulunmaktan kurtulun.

  Ve son söz:
  İnsanların itibar ettiği şeylere sahip olamazsanız; kendi itibar ettiğiniz şeyleri onlara veremezsiniz. Çünkü onlar sizden hiçbir şey almaz; tıpkı bugünün İslâm ümmetinden kimsenin bir şey almadığı gibi...
  Prof. Dr. S.Mehmet Şen  Paylaş
  Gençlere bir demet öğüt Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Faydalı ve öğretici paylaşım için Allah sizden razı olsun güzel kardeşim..tabiki tekrar tekrar kitap okumalıyız ve her geçen gün daha çok bilgiler öğrenmeliyiz...
  ve en son söz:
  İnsanların itibar ettiği şeylere sahip olamazsanız; kendi itibar ettiğiniz şeyleri onlara veremezsiniz. Çünkü onlar sizden hiçbir şey almaz; tıpkı bugünün İslâm ümmetinden kimsenin bir şey almadığı gibi...

  paylaşım için teşekkür ederim sağolun..... 3. 3
  Allah seni siteden eksik etmesin İlm-i HisabÇok güzel paylaşımlarda bulunuyorsun.Allah razı olsun kardeşim... 4. 4
  Meryem Azra kardeşime katılıyorum son söz cok güzeldi.. Hem bize gerici yobaz diyenlerede ilmimiz ve bilgimizle cevaplarını vermeliyiz.gençlik temalı şiirler,  günümüz gençlik temalı şiir,  gençlere öğüt veren şiirler