Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur?

  Reklam
  ZOR İNSANLARLA DİYALOG NASIL KURULUR? İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar” olarak adlandırılıyor. Zor insanlar, toplumdan topluma, kişiden kişiye göre farklı olarak tanımlansa da temelde benzer davranışlar gösteriyorlar. Pek çok kişi çevresindeki zor insanlardan şikayet eder. Evde, işte, okulda kısacası her ortamda bir zor insan bulunur. Oysa aslında “zor insan” diye bir şey yok. Zorlayıcı davranışlar var. Ve malesef bazı insanlar sürekli bu şekilde bir davranış içinde bulunuyorlar.
  Zor İnsanlarla Başa Çıkmak” kitabının yazarı Robert M. Bramson bazı insanların neden farklı tavırlar sergilediklerini şöyle açıklıyor: “Bazı insanlar karşılarındakinin performansını düşürmek ve onların şevkini kırmak için bilerek ‘zor’ tavırlar sergiler.”
  Her zor insan birbiriyle aynı davranışları sergilemez. Bazı zor insanlar sürekli konuşup hiç dinlemezken, diğerleri de hep son sözü söylemeyi tercih eder. Kimisi sürekli sizi eleştirir. Bazısı sessiz, bazısı agresif olabilir. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Kültegin Ögel zor insanların davranışlarını şu şekilde belirtiyor:
  - Eğitimi ve bilgisi yetersiz olmasına rağmen kendisini çok iyi sananlar
  - Bilgisi ve deneyimi yetersiz olmasına rağmen kendisini iyi sananlar
  - Öncelikleri belirlemede beceri sahibi olamayanlar
  - Hatasını olgunlukla kabul edemeyen, sürekli açıklama yapıp kendisini temize çıkarmak isteyenler
  - Yavaş düşünen ve hareket edenler
  - İşleri karıştıranlar
  - Hiç konuşmayanlar, bilgiyi zorla ağzından aldığınız kişiler
  - Yanlış anlamakta ısrar eden
  - Karşısındakinin söylediklerine önem vermeyen
  - Konum farklılıkları nedeniyle görüşürken o farkı hissettiren kişiler
  - Karşılarındakine saygı göstermeyen
  - Yavaş hareket eden ve birçok defa tekrar edilmesi zorunda kalınan insanlar
  - Sadece kendi yaptığı şeyin önemli olduğunu düşünen
  - Sürekli olaylar ve etrafındakiler üzerinde kontrol oluşturmaya çalışanlar
  - Empati kuramayanlar
  - Her zaman ‘ben haklıyım’ diyenler
  ZOR İNSANLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?
  Zor insanların özellikleri daha da arttırılabilir. Ancak tüm bu özellikler ışığında zor insanları ve onlara 5 ana başlık altında toplamak mümkün.
  Agresif İnsanlar: Saldırgan davranışlar içinde bulunan bu sakin bir şekilde kendinizi ifade edin ve size yönelik saldırgan tavırlara kendinizden emin bir şekilde karşılık verin.
  Her Şeyi Bilenler: Bu kişilerle mücadele ederken iyi hazırlanmak gerekir. Asla meydan okumayın. Aksine yeteneklerini övün. Gerektiğinde hatalarını ortaya çıkaracak sorular sormaktan çekinmeyin.
  Şikayetçiler: Karşılarındakine güvenmezler. Kendilerine olan güvenleri de çok değildir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz, her şeyden ve herkesten şikayet eden bir tavır içine girerler. Bu insanlara “Başkalarının göremediklerini görüyorsun” şeklinde onların güvenlerini arttıracak cümlelerle yaklaşın. Dinleyin ama asla tartışmaya girmeyin. Ona karşı savunmacı davranmayın.
  Mağdurlar: İyi dinleyin ve onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.
  Gizlice Saldıranlar: Bu insanlara karşı ne kadar geri çekilirseniz o kadar üstünüze gelmeyi severler. Geri çekilmeyin. Şakaya vurun.  Paylaş
  Zor İnsanlarla Diyalog Nasıl Kurulur? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah güzel hayırlı mükafatlar versin Allah c.c razı olsun kardeşim. 3. 3
  Allah razı olsun.Gerçekten yararlı bir yazı. 4. 4
  Evet çok hoş ve faydalı bir paylaşım olmuş,malesef etrafımda çok zor insanlar mevcut,bu yazı çok yararlı oldu,teşekkür ederim.Rabbim zor insanlara yaklaşımı bu şekilde eylesin inşallah.Allah razı olsun.sağolasınız... 5. 5
  Faydalı paylaşımınız için teşekkür ederim. 6. 6
  Cok güzel bir paylaşım. Allah razı olsun.
  Ben genelde muhabbete girmem böyle olduklarını gördüğüm anda.
  görüşmeyi ikilemem ilk görüşmede de susar ayrılma zamanının gelmesini sabırla beklerim. 7. 7
  Ben baya bir kazanmak için ugraşırım, başaramadıysam açık açık düşüncelerimi söylerim tartışmadan sesimi yükseltmeden konuşurum. Yine olmadıysa sessizce çekerim kendimi. 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Çok teşekkür ederim Allah razı olsun... 9. 9
  Kayıtsız Üye
  bende cok tesekkur ederiminsan diyalogları,  diyalog nasıl kurulur,  insanlarla iletişim nasıl kurulur,  insanlarla diyalog,  diyalog kurma,  insanlarla nasıl iyi iletişim kurulur,  insanları kırmadan nasıl iletişim kurabiliriz