Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Ders çalışma metodları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Ders çalışma metodları

  Reklam
  Ders çalışmak bir çoğumuz için ( ben de dahil) zaman zaman sorun haline gelmektedir sanırım. Buraya yazacaklarım belki hepimizin bildiği şeyler ancak hatırlatılmasının psikolojik olarak etkili olacağını düşünüyorum.

  Öncelikle, ders çalışmaya psikolojimizi hazırlamamız gerekiyor. Karamsarlığa düşerek başarılı olamayacağımızı, ya da daha önce başarısız olduysak bunu o dersin her sınavına mal etmemiz ( öğrenilmiş çaresizlik) oldukça hatalı olacaktır yani baştan kaybetmiş olacağız.

  Aşırı stres, her konuda olduğu gibi derse motivasyonu da olumsuz yönde etkileyen en büyük düşman. Çünkü konsantrasyonu büyük ölçüde dağıtır. Titreme kasılma ve zihinsel karışıklığa sebep olur. Özellikle çalışmalarımızı son günlere bırakmışsak... Bu yüzden planlı çalışmaya gayret etmeliyiz.

  Vekil kefil Allah'tır deyip tevekkül olarak, besmeleyle başlamalıyız çalışmalarımıza. Derse başlamadan önce okuyacağımız dualar varsa okuyalım. Ama bunları okumayı
  alışkanlık haline getirelim.Örneğin, Allah'ın yüce isimlerinden "El-Evvelü" ismini (37 kere ) her gün tesbih edebiliriz.

  Çalışma ortamı, kişiye göre değişen bir durumdur. Bazıları not tutarak, bazıları yazıların altlarını çizerek, bazıları oturarak bazıları ayakta dolanarak, bazıları sesli okuyarak bazıları sessiz okuyarak çalışır. Kendimize en uygun ortamı ayarlamaya çalışalım ama yatarak çalışmamayı tercih edelim. Masa başında dik bir şekilde oturarak bedenimizi uyanık tutalım. Abartmamak şartıyla, kahve ve çay tüketimi derse hazırlık için koşullayıcı bir davranış olabilir. Zira beni koşullar. Gürültülü ve düzensiz bir ortam da bizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü zihnimizin dış etkenlere kaymasını kolaylaştıracaklardır.

  Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için bilgilerimizi uzun süreliği belleğe almamız gerekiyor. Bunu da ezberleyerek değil, konu tekrarı yaparak başarabiliriz. Öğrenmenin aslında bir çok boyutu vardır ama teknik konulara girmeyeceğim.

  Allah, hepimize zihin açıklığı versin, bizleri hayırlara ulaştırsın...

  alıntı


  Paylaş
  Ders çalışma metodları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Amin ... Allah (c.c)razı olsun inşAllahüveysi ders tesbih