Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Orta Yaş Öğütleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Orta Yaş Öğütleri

  Reklam
  Hayat ne kadar zor!” desem hemen bana katılırsın. Doğru; yaşamanın zor yanları her defasında ekşi ve soğuk yüzünü gözümüze değdirir ve hatta yanımızda günlerce kalır damutluluk anları bir rüzgar gibi yüzümüzü yalayıp geçerbir su gibi parmaklarımızın arasından akıverir. Bir dağ zirvesine çıkmak gibi bir şeydir mutluluk… bin bir zahmetle tırmandığın zirveye doğru giderek yalnızlaşır ve yükseldikçe dar zamanlara sıkışırsın. Bu dünyada bu böyledir. Ve bu dünyada bunu böyle bilmendar zamanları genişletmenin kapısını açaryalnızlıkları ebedi dostluklara çevirme yolculuğunu başlatır.

  ***
  Dost bulamamaktan yakınma! Yaratıcımızdoğru kişiyle karşılaşıncaya kadarbizim bir dizi yanlış kişiyle tanışmamızı irade ederkensonunda doğru kişiyi buluşumuzu daha kıymeti bilinir bir nimet olarak tatmamızı irade ediyor olamaz mı?


  ***
  Ekşiye takılmakapıda kalma! Mutluluğa giden kapılardan biri kapandığındabir başkası mutlaka açılır; ancak genellikle kapanan kapının eşiğinde öylesine oyalanır ve takılıp kalırız kiyeni açılan kapıyı göremeyiz.

  ***
  En iyi dostunkarşı karşıya oturup hiçbirşey söylemeden sessizliği paylaştığınızbakışlarınızı çoğalttığınız ve sonra kalkıp giderken dünyanın en iyi sohbetini yaptığınızı hissettiğin kişi olabilir. Hem belki dudakların ne söylediği değil desöylenenin hangi dudaklardan çıktığı önemlidir ne dersin?


  ***
  Bir şeyin kıymetini ancak onu yitirince fark ettiğimiz doğrudur; peki ama bir şeyi bulana kadar ondan yoksun olduğumuzun da farkında olmadığımızı bir düşünsene…

  ***
  Birine verebileceğin aşkın hepsini vermiş olmanonun sana aynı aşkla karşılık vereceğini garantilemez! Aşkın aynıyla geri dönmesini beklemen yerineaşkın kalplerde inceden inceye filizlenmesini beklemekbu da olmazsasevmeyi öğrenmek ve tatmak adınaaşkı yalnız kendi kalbinde saklaman ve büyütmen yetmez mi?


  ***
  Kırmanın kolayonarmanın zor olduğunu hatırından çıkarma. İnsan kalbini kırmak çok kolaydil yarasını onarmak pek zordur. Sonradan onarmak için harcayacağın çabalarıkırmamak için harcarsan ne kadar karlı olursunbir düşün!

  ***
  Sana sahici bir tebessümü fazla görmeyecek birilerini bul. Kalbini tebessüme getirecek dostların olsun.


  ***
  Hayatta birini aniden özlediğinona olan sevgini haykırmak istediğinonu doyasıya kucaklamak istediğin zamanlar olabilir. Bu anları kaçırmaözlemini gidersevgini ifade etsevdiğini kucakla!

  ***
  Bu dünyada yaşarkensonsuz bir hayatın rengini belirlediğimizi unutma! Neyin hayalini kurmak istiyorsan onun hayalini kurnereye gitmek istiyorsan oraya gitne olmak istiyorsan o olçünkü sana verilmiş bir hayat var ve yapmak istediklerin için elinde tek hayatlık bir fırsat var.

  ***
  Yaşamanı tatlandırmaya yetecek kadar mutluluğunkendini güçlü hissedecek kadar deneyiminkendini insan eyleyecek kadar hüznünkendini mutlu edecek kadar ümidin olsun!


  ***
  Her zaman kendini başkalarının ayakkabısı içine koyarak düşünkonuş ve davran. Bir şeyin seni rahatsız edeceğini düşünüyorsanbunun başkası da rahatsız edeceğini bil!

  ***
  En mutlu insan her şeyin en iyisine ve en çoğuna sahip insan değildir. En mutlu insanelinde olanın kıymetini en çok bilenyoluna çıkanları en iyi değerlendiren insandır.

  ***
  Aradığımı bulamıyorum diye üzülmebu dünyada aramanın kendisi bir çokları için arayıp da bulunmayacak bir hazinedir.

  ***
  Ara sıra sevdiğin birine mektup yaz. Onu ne kadar sevdiğininiye sevdiğiniondan neler beklediğini yazistersen mektubu göndermeyebilirsinde.

  ***
  Hiçbir şey için” Bu benimdir” deme. “Bu bana yakın edilmiştir” de. Sen elindekilerin sahibi değilsinsadece onlara komşu edilmişsin. Misafirliğinin keyfini çıkar. Öyle ki bir şey elinden çıktığında da ”Bunu kaybettim!”deme. “Benden geri alındı.” De.

  ***
  Karşılaştığınkonuştuğun insanların çoğu ile ömür içinde ilk ve son kez buluşuyor olduğunu unutma. Onları nasılsa tanımıyorum ve bir daha görüşmeyeceğim diye hoyrat davranacağınatam tersionda bir ömürlük izlenim bırakacak bir yapıcılıkla muhatap olsenin varlığın onun ömür boyu süsüömür boyu tesellisi olsun.

  ***
  Dua et. Dua etmenin kendisinin nimet olduğunu hatırından çıkarma. Dua etmekyani istemekelinde bir şey olmadığınıelinden bir şey gelmediğini bilerek her şeyi kudret elinde tutanakudreti her şeye yeteneKadir ve Rahim olan Yaratıcıya sessiz bir iç dökmefısıltılı bir yakınlık duyma halidir. Dolayısıyla elini açtığında en ince dertlerini işitenen gizli kaygılarına kulak veren sonsuz merhametli ve sonsuz kudretli bir “Dost” yakınlığı kazanıyorsun demektir kiisteyeceğin her şeyi anlamlı kılanistediğin her şeyden ötesini veren o Dost’un varlığıdır. Duandudaklarından çıkar çıkmaz ve nefesine karışır karışmaz kabul edilmiştir.

  ***
  Unutma doğduğun gün sen ağlıyordun başkaları gülüyordu. Öyle yaşa kiöldüğün güngülen sen ol ve ağlayan başkaları olsun.

  ***
  Öğüt almaya bakdinleyen olmaya gayret et. Ola kiöğüt verenin öğüdü seninle ruhlanırsenin yaşayışınla hayata geçer. Dinlemekkonuşmaktan her daim karlıdırzarar ihtimali yoktur. Konuştuklarından dolayı pişmanlık duyanların sayısı dadinlediklerinden dolayı memnun olanların sayısı da fazladır. Bunun tersi geçerli değildir.

  ***
  Rabbinden değiştirebileceğin şeyleri değiştirmeye yetecek kadar cesaretdeğiştiremeyeceğin şeyleri kabullenmeye yetecek kadar metanetdeğiştirebileceğin şeyler ile değiştiremeyeceğin şeyleri birbirinden ayırmaya yetecek kadar feraset iste!

  >>>> SENAİ DEMİRCİ <<<<  Paylaş
  Orta Yaş Öğütleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Orta yaş döneminde ne zaman öleceğimizi bilmesek de hayatımızın yarısını geçirdiğimizi düşün bize neler kattığını aklımızdan geçirdiğimiz dönemdir. Yaptıklarımızı ve insanları elekten geçirme dönemi de denebilir. Hatalara son ahiretimizi etkileyecek insanlarla olan ilişkinin noktalandığı zamandır.