Makale ve Şiirler ve Kişisel Gelişim Yazıları Forumundan Mutsuz insanlar TV izliyor, mutlu insanlar kitap okuyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mutsuz insanlar TV izliyor, mutlu insanlar kitap okuyor

  Reklam
  Mutsuz insanlar televizyon karşısında daha çok zaman harcarken, mutlu olan insanlar ise kitap okuyor ve çeşitli aktivitelere katılıyor.

  Maryland Üniversitesi'nden sosyologlar tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, mutsuz insanların daha çok televizyon izlediği, kendilerini mutlu olarak tanımlayanların ise kitap okumaya ve sosyalleşmeye daha fazla zaman ayırdıkları çıktı. Social Indicators Research dergisinin Aralık sayısında yer alacak araştırmada, Maryland Üniversitesi'nden sosyolog John P. Robinson, "Televizyonun uzun vadede insanları tatmin etmediği görülüyor. Çünkü daha pasif ve özellikle ekonomi gibi can sıkıcı haberler olduğunda insanlara kaçış sağlıyor" dedi. Daha fazla vakti olan insanların televizyon karşısında geçirdiği saatlerin arttığını söyledi.

  Bu ekstra zamanın bir kısmının uykuya harcandığını belirten Robinson, "Çalışma ve TV izleme saatleri arttığı gibi, uyku saatleri de artıyor. Uyku işten çıkarılma ya da çalışma saatlerini azaltmada ikinci büyük nedendir" dedi.

  Araştırmada gerçekleştirilen Genel Sosyal Anket'e göre, araştırmacılar kendini mutlu olarak tanımlayan insanların sosyal aktivitelere daha çok zaman ayırdıkları, dini törenlere daha fazla katıldıklarını, daha çok oy verdiklerini ve daha fazla gazete okuduklarını buldular. Buna karşın, mutsuz insanlar boş zamanlarının çoğunda fazla televizyon izliyor.

  Araştırma bulgularına göre, mutsuz insanlar tahminen mutlu insanlara göre yüzde 20 daha fazla TV izliyor. Robinson ve Martin, televizyon izlemenin kolay olduğunu, izleyicilerin bir yere gitmek, giyinmek, arkadaş bulmak, plan yapmak, enerji harcama zorunda olmadığını ya da izlemek için para harcamadıklarını ve iş yapmadıklarını söylüyor. Araştırmacılar, bu avantajların hepsini bir araya getirince niçin Amerikalıların boş zamanlarının yarısından fazlasını televizyon izleyerek geçirdiklerini anlarsınız diyorlar.


  alıntı  Paylaş
  Mutsuz insanlar TV izliyor, mutlu insanlar kitap okuyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  mutluyum,kurtlar vadisini izliyom 3. 3
  eVET........HAKİKATEN ÖYLE...MUTLUYUM Kİ ÇOK KİTAP OKUYORUM. Ah birde oğluma sevdirebilsem(((((((( 4. 4
  Evet çok önemli bir konu..Değerli güzel bilgiler için MEVLAM razı olsun..