Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kısırlık Forumundan Tüplerin tıkalı olması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tüplerin tıkalı olması

  Reklam
  Fallop tüplerinin çok hassas ve detaylı bir iç yapısı vardır. Bu yapıdaki bir bozulma yumurtanın taşınmasını ve dolayısıyla döllenme olayını engelleyebilir. Eğer yumurtalığa yakın olan uç etkilenmişse yumurtanın yakalanıp tüp içine alınması bozulabilir, ancak en ağır durum tüpün tamamen tıkalı olduğu durumdur.

  Tüpteki tıkanıklık diğer genital organlardan tüpe ulaşan enfeksiyonlardan kaynaklanabileceği gibi batın içindeki enfeksiyonlar nedeniylede tüp hasar görebilir (ör. appendisit). Bu tıkanıklık daha önce tüplerin bağlanma operasyonu veya batın içi cerrahi sonrasında da gelişmiş olabilir. Bunun yanısıra dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri veya her ikisini de yitirmiş olabilir.

  Tüp tıkanıklıklarının hafif olanları, mikrocerrahiden fayda görebilir ama diğer hastalarda gebelik şansı ancak tüp bebek yöntemiyle elde edilebilir.
  Paylaş
  Tüplerin tıkalı olması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlarda tüplerin tıkalı olması demek hamile kalamamak demektir.Bu durum fark edildiği zaman doktorlar genellikle tedavi yoluna gitmektedir.Fakat bazı durumlarda ameliyat yada laparoskopi gerekmektedir.