Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kısırlık Forumundan Yumurtlama problemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yumurtlama problemi

  Reklam
  Gebeliğin oluşumunu engelleyen kadına ait faktörler infertilite nedenlerinin yaklaşık %40-45'inde sorumludur. Bunlar yumurtlamanın olmaması veya düzensiz olması, fallop tüplerinin anormal veya kapalı olması, endometriyosiz, rahim içindeki bazı sorunlar ve rahim ağzı salgısının sperm geçişi için uygun olmaması gibi nedenlerdir.

  Genel olarak bakıldığında, yumurtlamaya ait problemler infertiliteye en sık neden olan problemlerdir ve genelde hormonal bir dengesizliğin sonucu olarak ortaya çıkarlar. Bu dengesizlik beyinde bulunan ve yumurtlamayı sağlayan hormonları salgılayan hipotalamustan, hipofiz bezinden veya yumurtalığın kendisine ait nedenlerden kaynaklanabilir. Sık görülen sebepleri arasında polikistik over hastalığı, prolaktin hormonunun aşırı salgılanması, tiroid bezi ile ilgili problemler, aşırı kilo alınması veya kaybı ve stres gelmektedir.

  Polikistik over hastalığı, sık görülen ve yumurtalık yüzeyine yakın bölümde çok sayıda küçük kistin bulunduğu ve genelde adet düzensizliği, kıllanma ve şişmanlıkla birlikte seyreden bir hastalık olup normal adet düzeni olan kadınlarda da görülebilmektedir.

  Prolaktin hormonu beyindeki hipofiz bezinden salgılanır. Asıl görevi gebelikte göğüslerde süt üretilmesini sağlamak olup bunun dışında üreme fonksiyonları üzerindeki etkileri kesin olarak bilinmemektedir. Prolaktinin aşırı salgılanması (hiperprolaktinemi) yumurtlamayı ve adet görmeyi engelleyebilmekte ve göğüslerden süt salgılanmasına (galaktore) neden olabilmektedir. Prolaktinin kanda hafif miktarda artışı yemeklerden hemen sonra ya da uykuda iken ortaya çıkabilir. Kanda prolaktinin aşırı salgılanmasına en sık yol açan neden hipofiz bezindeki prolaktin salgılayan iyi huylu tümörlerdir (prolaktinoma). Bunun dışında polikistik over hastalığı, troid bezinin yetersiz çalışması (hipotiroidizm) ve çeşitli ilaçlar (antidepresan ilaçlar vb) bu duruma neden olabilirler.

  Tiroid bezi vücutta metabolizmayı düzenleyen bir bezdir ve buradan salgılanan hormonların (T3, T4) yetersiz salgılanması (hipotiroidizm) veya aşırı salgılanması (hipertiroidizm), bu hormonların eksikliği ya da fazlalığının yol açtığı ve çok ciddi olabilen bozukluklar yanında üreme üzerinde etkili hormonların salgılanmalarını da bozarak üreme fonksiyonlarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir.

  Stress, aşırı kilo kaybı ya da şişmanlık gibi durumlarda da üremeyi sağlayan hormonların normal salgılanmasının bozulması ya da vücuttan salgılanan diğer bazı hormonlar üreme fonksiyonlarını olumsuz etkilemektedir.


  Paylaş
  Yumurtlama problemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlarda yumurtlama sorunları kısırlığa neden olmaktadır.Kadınların hamile olabilmeleri için yumurtlama zamanları önemlidir.Düzenli ve sağlıklı bir yumurtlama dönemi olanların hamile olabilmeleri daha kolay olmaktadır.