Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Kısırlık Forumundan Laboratuvar incelemeleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Laboratuvar incelemeleri

  Reklam
  FSH, LH, estradiol ve inhibin-B:Üreme organlarının çalışmasını yönlendiren hormonlardır. Adetin 2. veya 3. gününde bakılarak yumurtalıkların rezervi ve ilaç uyarısına verecekleri cevap değerlendirilir.

  TSH ve serbest T3 veya T4:Tiroid bezinin çalışması ile ilgili bilgiler elde edilir.

  Prolaktin:Göğüslerden süt salgılanmasını sağlayan hormondur.

  DHEA, Androstenedion, l7hidroksiprogesteron, serbest testosteron: Üreme sistemi üzerinde etkisi bulunan diğer hormonlardır.

  Bu hormonların seviyelerinde saptanacak olan bir bozukluğun infertilite ile ilişkisi değerlendirilerek tedavisi yoluna gidilir.

  Bir gebelik için hazırlık yapıldığından, gebeliği kötü yönde etklileyebilecek bazı viral hastalıkların önceden tanımlanması veya bağışıklığın belirlenmesi amacı ile kan tahlillerine B ve C tipi hepatit (sarılık) virusu, AIDS (HIV) ve kızamıkçık virusu (rubella) incelemeleri eklenmektedir. Ayrıca kan sayımı ile kansızlık yönünden araştırma yapılır, kan grubu belirlenerek kan uyuşmazlıkları ile ilgili önceden bilgilenme sağlanır.

  Paylaş
  Laboratuvar incelemeleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık tedavisi yada nedenleri araştırılırken kan ve hormon tahlillerinde de bakılmaktadır.Özellikle tiroid bezi için hormon tahlilleri yapılmaktadır.