İslam Dini ve İman Bölümü ve Kaza-Kadere İman Forumundan Alın yazısı ne demektir,insanın kaderi bu yazıya mı bağlıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Alın yazısı ne demektir,insanın kaderi bu yazıya mı bağlıdır?

  Reklam
  Alın yazısı, daha doğmadan önce insanın başına gelecek şeylerin Cenâb-ı Allah tarafından takdir edilmesi, insanın başına gelecek şeylerdir. Buna kader de denir.

  Dinî literatürde gerçekten anlına yazılmış yazı anlamında bir “alın yazısı”ndan söz edilemez. Ancak biz Türkçe’de bu ifadeyi kader manasında kullanıyoruz. Kader ise, Allah’ın ilminin bir nevidir. Allah’ın olmuş, olmakta olan ve olacak olan her şeyi önceden bilmesi “kader”dir.

  Allah’ın her şeyi önceden bilmesi, İlahlığın olmazsa olmaz şartıdır. Aksi takdirde Allah’ın -haşa- bazı konularda cahil olması gerekir. Böyle bir düşünce küfrü gerektirir.

  Her şey, Allah’ın ilmine, o kişi hakkındaki bilgisine uygun olarak kaydedilir. Allah’ın ilmi ise, o kişinin kendi özgür iradesiyle neler yapacağı, nasıl bir hayat çizgisini takip edeceği doğrultusunda oluşur. Çünkü ilim maluma tabidir. Bir şey nasıl bilinirse öyle olmaz, bilakis, nasıl olacaksa öyle bilinir.

  Allah, her şeyi nasıl olacaksa ve kişi hür iradesiyle nasıl tercih edecekse öyle bilir. Bu bilgiye halk arasında alın yazısı denilmektedir.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Alın yazısı ne demektir,insanın kaderi bu yazıya mı bağlıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Halk arasında yanlış bilinen bir gerçeğe dönüştürenler var bu konuyu. Alın yazısı yani kader, insanın başına gelen kötü olayları Allah'ın nasip ettiğini ne yapalım alın yazısı diye geçiştirdikleri görülür. Halbuki insanlar iradeleri ile yaşayacakları her şeyin önceden Allah tarafından bilinip kayda geçirilmesinin genel adıdır.alın yazısı nedir