İslam Dini ve İman Bölümü ve Kaza-Kadere İman Forumundan Niçin iki tane kader levhası vardır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Niçin iki tane kader levhası vardır?

  Reklam
  Niçin iki tane kader levhası vardır?


  Şimdi akla şöyle bir soru gelebilir: niçin iki tane kader levhası var. Değişen ve şartlara bağlanan kader defterine ne gerek var? Bu soruya iki açıdan cevap verilebilir:

  1- Allah-u Teâlâ kullarını hayırlara teşvik etmek için bu levhayı tanzim etmiştir. Kul, Allah’ın kendi hakkındaki ezeli takdirini ve değişmeyen kader defteri olan levh-i mahvı azamdaki yazının ne olduğunu bilmediğinden, kaderin değişen bu levhasını dikkate alarak, bereketli bir ömre sahip olmak veya musibetleri def etmek gibi maksatlar için sadaka vermeğe, akraba ziyareti yapmaya ve diğer hayırlara koşar. Ve bu sayede sevap kazanır.

  2- Allah-u Teâlâ bu levha ile kullarını tembellikten kurtarmak ve hikmet dünyasında yaşadıkları için onları sebeplere yapışmaya teşvik etmek istemiştir. Bu sayede Allah’ın ezeli takdirinin ne olduğunu bilmeyen kul, daha uzun yaşamak için ameliyat olur, sağlıklı olmak için spor yapar, rızkı için çalışır.

  Yani kul şöyle düşünür; Allah bana vereceği rızkı çalışmam şartına, ya da uzun ömrü ameliyat olmam şartına bağlamış olabilir. Ben bu yüzden sebeplere yapışarak vazifemi yapmalıyım, rızkım için çalışmalıyım, sağlığım için gerekeni yapmalıyım ve daha sonra neticeyi Allah’tan bekleyerek kısmetime razı olmalıyım.”

  İşte bu düşünceyle kul, sebeplere yapışarak tembellikten kurtulur.  Paylaş
  Niçin iki tane kader levhası vardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlar kaderlerini kendileri çizmektedirler. Kaderlerinde gerçekleşecek olanları önceden çalışarak geleceklerini daha iyi bir şekilde yansıtmaları kendi ellerindedir.kader kaç çeşittir,  kader kac cesittir,  2 çeşit kader vardır,  kaç çeşit kader vardır,  iki çeşit kader vardır,  kader kac turlu,  kac ceşit kader var