İslam Dini ve İman Bölümü ve Kaza-Kadere İman Forumundan ömrün uzaması! ve belaların def-i Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  ömrün uzaması! ve belaların def-i

  Reklam
  peygamberimiz (s.a.v.)'' sadaka ömrü uzatır,belaları def eder'' buyurmaktadır. o zaman; ezelde ALLAH C.C. her canlıya bir ömür müddeti tayin etmiştir.bunun uzaması veya kısalması mümkün değildir.peki, peygamberimizin (s.a.v.) hadisini dikkate aldığımızda,ömrün uzaması gerekir.yani bir şahıs sürekli sadaka vermek sureti ile ömrünü uzatma imkanına sahiptir anlamı çıkar. halbu ki CENABI HAK ALLAH olduğu için ilmi ezelisiyle kişinin ömrü hayatında ne kadar sadaka vereceğini bildiğinden o nispette ömrüne ilave etmiştir.örneğin: kişi 55 yaşında ölecek iken,verdiği sadakalardan artı 5 yıl kazanmış olsa 60 yaşında vefat eder.
  CENABI HAK,ALLAH olduğu için kaderimizi biliyor.yoksa,o bildiği için biz öyle yaşıyoruz anlamı çıkmaz.eğer öyle olsaydı,irade-i cüziyye vermesinin bir anlamı kalmaz ve imtihan fırsatı vermemiş olur, kuluna icbar(onu kaderine mecbur kılma) etmiş olurdu. ALLAH haşa! kuluna haksız yere zulmetmez.
  Halbu ki irade vermiş, imtihan fırsatı sunmuş aksi olsaydı haksız yere zulmetmiş olurdu.
  (kul ne yaparsa iyi veya kötü karşılığını görür)
  hoca merhum bir gün eşeğiyle yolda giderken hayvan daha önce yoldan geçen hayvanların pisliklerinden hoca zorlasada kafayı kaldırmaz.hoca kendince bir çözüm bulur,yoldaki hayvan dışkılarını alır eşeğin torbasına koyar, eve döndüğünde eşeğin kafasına takar.eşek şiddetle kafasını sallayarak torbayı kabul etmez.
  hoca sorar: ''yolda giderken kafayı kaldırmıyordun,orada iyi idi burada kötümü oldu'' diye eşeğe sorar.
  bu örnekten çıkan sonuç şudur ki insan oğlu güle oynaya isteyerek işlediği günahların ahirette cezası ile karşılaştığında kabul etmek istemeyecektir.
  insan, kazandığının rehinidir...ALLAH cümlemizin ömrünü en güzel şekilde ALLAH ve peygamberinin(s.a.v) razı olacağı özelliklerle değerlendirmeyi nasip etsin....


  Paylaş
  ömrün uzaması! ve belaların def-i Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  insan, kazandığının rehinidir...ALLAH cümlemizin ömrünü en güzel şekilde ALLAH ve peygamberinin(s.a.v) razı olacağı özelliklerle değerlendirmeyi nasip etsin....
  amiinnn inşallah.....
işlenen günahın karşılığında gelen belanın defi,  ömrün uzaması,  kazaları n defi