Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kandil, Özel gün Mesajları Forumundan Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi

  Reklam
  berat kandilinin önemi
  Beraat kandilinin dinimizdeki önemi nedir, o gece neler yapmalıyız? Beraat kandilinin dinimizdeki önemi nedir, o gece neler yapmalıyız?

  Bu geceye özel bir namaz bulunmamaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizlere de şöyle buyurmuştur:

  "Şaban ayının yarısı (Berâet gecesi) gelince: gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenâb-ı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifaâ dileyen yok mu; ifâ vereyim. "

  "Allah Teâlâ Şaban'ın onbeşinci geresi (Berâet gecesi) tecelli eder ve ana-babaya asi olanlarla Allah'a ortak koşanlar dışında bütün kullarını bağışlar. " (İbn Mace, İkametü's-Salât, 191; Tirmizî, Savm, 38).

  O geceyi ibâdet ve tâatla geçirmek ve nafile namaz kılmak sevaptır. Fakat o geceye mahsus belirli bir namaz şekli yoktur. (Durak PUSMAZ)


  Paylaş
  Berat Kandili Dinimizdeki Yeri ve önemi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dininde manevi anlamda değerli olan günlerde gündüzleri oruçla geçirmemiz geceleri de namazla süslememiz tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda kuranı kerim ve dua da edilebilir.berat kandili onemi mumsema,  berat kandilinin dinimizdeku yeri ve onemi