Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kadir Gecesi Forumundan Kadir Gecesini Nasıl Değerlendirmeliyiz? Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadir Gecesini Nasıl Değerlendirmeliyiz? Kısaca

  Reklam
  Peki bu geceyi nasıl değerlendirmeliyiz? Kadir Gecesinin Fazîleti ve İhyâsı konusunda Peygamber (s.a.v.) Efendimiz ne buyurmuşlardır?


  Kadir gecesinin fazîleti ile ilgili sahih hadisler içerisinde en meşhur olanı şöyledir:
  “Bir kimse fazîletine inanıp karşılığını (Allah’tan) bekleyerek Kadir gecesini ibadetle ihyâ ederse, geçmiş günahları bağışlanır.”
  Diğer belli gün ve gecelerde olduğu gibi Kadir gecesinde de özel olarak yapılacak bir ibadet, yahut bu geceye has olarak kılınacak belirli bir namaz yoktur. Yalnızca bu gece yapılacak özel bir dua vardır ki bunu bizzat Rasûlullah’tan (s.a.v.) öğreniyoruz.

  عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَرَأَيْتَ إِنْ عَلِمْتُ أَىُّ لَيْلَةٍ لَيْلَةُ الْقَدْرِ مَا أَقُولُ فِيهَا قَالَ " قُولِي - اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ كَرِيمٌ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي "

  Hz. Âişe (r.a.) validemiz (bir gün) şöyle demiştir: “Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam ne diyeyim?” Rasûlullah (s.a.v.) bu soruya şu cevabı vermiştir:
  “Allah’ım! Şüphesiz Sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle” de.

  Bu geceyi, kaza ve nafile namazlar kılarak, Kur’an- Kerîm ve onun manâsını okuyarak, günahlarımıza tevbe ve istiğfarda bulunarak, kendimiz, aile fertlerimiz ve bütün dünya müslümanları için dua ederek, Allah’ı (c.c.) zikir ve tesbihatı çokça yaparak, toplu ibadet ve vaaz-ı nasihat dinlemek amacıyla camileri doldurarak en iyi şekilde değerlendirmeli ve Ramazan ayının sonunda bağışlanmış bir halde bayrama ulaşmanın gayreti içinde olmalıyız.
  Kadir Gecesini gereği gibi anlayıp hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kur’ân-ı Kerîm’in eşsiz mesajlarını anlamaktan geçer. Bu itibarla, Kadir Gecesi Kur’ân-ı öğrenme ve Rasûlüllah’ı tanıma, onların öngördüğü fazilet ilkeleri doğrultusunda yaşama ve her türlü kötülüğü terketme vesilesi kabul edilmelidir. Zira, insanlara dünya ve âhiret mutluluğunu sağlamayı hedefleyen ve manevi varlığımızı karartan her türlü olumsuzluktan arındırarak, bizi üstün ahlâkî değerlere yönelten Kur’ân’dır. O’nun getirdiği ilke ve prensiplerin özünde aydınlık, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik vardır. O, insanlar arasında sevgi, uzlaşma, yardımlaşma, kardeşlik ve istikrarı sağlayacak; fert ve toplum planında pek çok ahlâkî ve sosyal problemin hak ve adalet çerçevesinde çözülmesine ışık tutacak ve insanlara gelişme yollarını göstererek onları geleceğe hazırlayacak ilâhî ölçüleri içeren bir kitaptır.
  Kur’ân’ın bu özelliği, “Gerçekten bu Kur’an en doğru olan yola götürür ve iyi işler yapan mü’minler için büyük bir mükafat olduğunu müjdeler” “Biz Kur’an’dan, mü’minler için şifa ve rahmet olacak şeyler indiriyoruz....” ayetleriyle dile getirilmektedir. Ayrıca bu geceyi, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli, geçen hayatımızın Kur’an ve Sünnet’e uygun olup olmadığının muhasebesini yapmalıyız. Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşliği hâkim kılmalıyız. Yetimlerin, kimsesizlerin, fakir ve muhtaçların yüzünü güldürmeli, onlara yardım elimizi uzatmalıyız bu gece büyük bir fırsattır. Bu nedenle manen bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen, dolayısıyla, yaklaşık 80 küsur yıllık bir insan ömrüne bedel olan bu geceden gerektiği şekilde istifade etmeliyiz. Sayısız manevî güzelliğin yaşandığı ve mükafatların sınırsız olarak verildiği bu gecede; özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı, kendimizle hesaplaşmalı, iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya, kötü davranışlardan uzaklaşarak kalbimizdeki manevî kirleri temizlemeye çalışmalıyız.


  Paylaş
  Kadir Gecesini Nasıl Değerlendirmeliyiz? Kısaca Mumine Forum