Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kadir Gecesi Forumundan Kadir Gecesi Ne Zaman? Ramazan ayın hangi günüdür? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadir Gecesi Ne Zaman? Ramazan ayın hangi günüdür?

  Reklam
  Bakara sûresindeki bir âyette belirtildiği üzere Kur’an, Ramazan ayında indirilmeye başlanmıştır. Aynı zamanda bu Kadir gecesi olmuş oluyor. Demek oluyor ki Kur’an’ın indirildiği gece olan Kadir gecesi, bu ayda saklıdır. Kadir gecesinin zamanı ile ilgili olarak ne söylenebilir

  İslam âlimleri çoğunlukla Kadir gecesinin Ramazan’ın 27. gecesi olduğu konusunda görüş belirtmiş olmalarına rağmen, İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri gizli tutmuştur. Meselâ, Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; ilâhî isimler içerisinde İsm-i Azam; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölüm gizlidir. Bunların gizli tutulmasındaki maksat, mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır.
  Bu gecenin Ramazan ayının kaçında olduğu konusunda çok sayıda görüş vardır. Ramazan ayının son on gecesinin tek sayılı gecelerinde olduğu rivâyetleri daha kuvvetli olup çoğunluktadır.
  عَنْ عَائِشَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ " تَحَرَّوْا لَيْلَةَ الْقَدْرِ فِي الْوِتْرِ مِنَ الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ مِنْ رَمَضَانَ "
  Hz. Aişe’den nakledildiğine göre Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Kadir gecesini Ramazanın son on gününün tek gecelerinde arayınız.”
  Rasûlullah’ın (a.s.) Ramazan ayının son on gününde i’tikâfa çekilip kendini daha çok ibadete vermesi de bununla îzah edilebilir. Âlimlerin çoğunluğuna göre bu gece, her yıl bir yenisi tekrar gelen mübarek bir gecedir. Ümmetin çoğunluğunun 27. geceyi Kadir gecesi olarak bilmesinin sebebi de yine bazı hadislerdir. Bazı rivâyetlerde de Kadir gecesinin Ramazan’ın son yedi gecesinde aranması tavsiye ediliyor. Son on geceden birinde olmasından bahseden bir rivâyet daha vardır.
  Herhalde Kadir gecesinin fazîletinden fazlasıyla feyiz alınabilmesi, insanların bir gecelik ibadetle yetinmeyip daha çok zamanda ibadetle meşgul olmalarının sağlanması için Allah Rasûlü (a.s.), Kadir gecesini kesin olarak belli etmemiştir.


  Paylaş
  Kadir Gecesi Ne Zaman? Ramazan ayın hangi günüdür? Mumine Forum