Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kadir Gecesi Forumundan Kadir Gecesi Ve Hira Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadir Gecesi Ve Hira

  Reklam
  KADİR GECESİ VE HİRA


  Kuran Ramazam ayında bir kader gecesi zaman diliminde indirilmiştır. Acaba Kuran niçin Ramazan ayında indirilmiştir.“Ramazan öyle bir aydır ki, insanlara doğruyu gösteren, o doğrunun açıklamaları olan ve doğruyu yanlıştan ayıran Kur'ân o ayda indirilmiştir…” (Bakara, 2/185) Ramazan ayı bir arınma ayı bir temizlenme tefekkür ayı idi insanlık bu ayda daha fazla içsel yolculuğa çıkar ve kendini daha fazla çek eder İnsan zaman evren ilişkileri hayatın hangi safhasında bulunduğu ve anlam ve önemi daha çok düşünür ve dersler çıkarır . en azından olması gereken bu idi , İnsan varlığı Rabbi tarafından muhatap alınıp iletişim kurulacağı zaman insanlığın beyninin zihnin arınmış olması gereklidir ve temel sorunlara odaklanması gereklidir. Tıpkı Hz Peygamberin Hira da günlerce aylarca toplumunun sorunları, yaşayışları, inançları konusunda kafa patlatması gibi . Hirada güncel sorunlardan arınarak ;

  Rabbi ile baş başa kalarak insanlığın kurtuluşu ve en azından bunca zulumden nasıl vaz geçeceği düşünüldüğünden zaten Hz peygamber vahye hazırdı. Ve Rabbimiz insanlığın KADER GECESİNDE vahyi indirmeye başladı, insanla iletişim kurdu bu mesaj evrenseldi ve sadece bir bölge guruba değil alemlere gelmişti. 1- Biz onu (Kur’ân’ı) kadir gecesinde indirdik. 2) Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?

  İnsanlığın kaderi bundan sonra farklı olacaktı
  ,İnsanlığın kaderi değişmişti Bilinen tarıh te ilk defa mesaj bu kadar evrensel di ve önemi sorumluluğuda bu kadar fazla idi .Bu mesaja arka dönülürse sonucuna tüm insanlık katlanacaktı . Ha Mim. O apaçık Kitab'a andolsun ki biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. O gecede her hikmetli iş tarafımızdan bir emirle ayrılır. (Her melek, görevini alır ve gideceği yere gönderilir.) Gerçekten biz Rabbin tarafından bir rahmet olarak peygamberler göndeririz.

  Şüphesiz ki O, herşeyi işitir ve bilir(Duhan44/1-6) Bu gece çok mubarek bereketli verimli bir gece, verimli bir yıl, verimli bir ay yer yüzünün en bereketli günü gecesi ,insahlığa kurtuluş reçetesi gönderiliyor. Bin aydan onun için hayırlıdır Ha Mim. O apaçık Kitab'a andolsun ki biz onu gerçekten mübarek bir gecede indirdik. Çünkü biz onunla insanları uyarmaktayız. O gecede her hikmetli iş tarafımızdan bir emirle ayrılır. (Her melek, görevini alır ve gideceği yere gönderilir.) Gerçekten biz Rabbin tarafından bir rahmet olarak peygamberler göndeririz. Şüphesiz ki O, herşeyi işitir ve bilir(Duhan44/1-6)

  Kader gecesi binlerce aydan ve yıldan daha hayırlıdır. İnsanlık yeniden Rabbinin ayetleri ile tanışıyor ,eşyanın kendinin hakikatın anlamını kavrıyor , Bundan mutlu gün gece olabilir mi, İnsanlığın rotası değişiyor. İnsanlık insanlığını yeniden fark ediyor.

  Birde bireyin kadir/ kader gecesi vardır eğer Hira sı varsa kişinin kadir/kader gecesi de olacaktır. Çünkü umutla,sabırla beklemektir Hira ,Hira inanarak Hira güvenerek beklemenin kafa yormanın endişeli olmanın adıdır. Bir gün Hiranızda bir ses duyarsınız
  Alak 1. OKU 1 yaratan Rabbin adına, okuyacağınız her şeyi Rabbiniz adına okursunuz Ölçü Onu edinirsiniz, yegane kaynaktır O 2. O, insanı bir Alak'tan yarattı,aynı zamanda ; İnsanı alaktan, ve alakadan dolayı yarattı yani başı boş alakasız yaratmadı Nasıl ilk defa ana rahminde kılcal damarlarla anasından kan yoluyla beslenip canlı kalıyorsa ,insanın yaratılışı alaka ile ilgilidir yani Rabbi ile bağlantılı olarak yaratıldı. Bu bağlantı sayesinde canlı ? kalır Bağlantıyı kaybederse o da ölür ve kütük olur gider. 3. Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir; Sen yeter ki oku her türlü takviye yi Rabbin verecektir verme konusunda onun sınırı yoktur. 4. Ki O, kalemle (yazmayı) öğretendir. 5. İnsana bilmediğini öğretti O insana bilgiyi bilginin kaynağını ve bilginin aktarımı medeniyeti öğretti . Böylece insan Kader gecesi ile karşılaştı ve kaderine bağlandı . İzzeti onuru ve insanlığı Rabbinize kul olma onurunu öğrendi işte budur isan ın kadirgecesi Bereketli olsun  Paylaş
  Kadir Gecesi Ve Hira Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ramazan ayının on bir aydan hayırlı olması nedeniyle kuranı kerimde ramazan ayında kadir gecesinde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesinden sonraki senenin nasıl olacağına dair Allah tarafından meleklere bildirilmektedir.