Özel Gün ve Gecelerimiz ve Kadir Gecesi Forumundan en kıymetli gece Kadir Gecesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  en kıymetli gece Kadir Gecesi

  Reklam
  Kadir Gecesi
  Kur’ân-ı Kerîm’de medhedilen en kıymetli gecedir. Kadir gecesinin fazîleti, üstünlüğü (bin aydan daha fazîletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzât Allahü teâlâ tarafından, Kadir sûresinde açıkça bildirilmiştir.Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:
  "Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar."
  (Kadir Suresi)


  Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

  "Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

  "Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."
  Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :

  -Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

  - Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

  Peygamberimiz (sav) buyuruyor:

  "Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir."
  Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Süfyan-ı Sevrî demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur'ân okuyup da dua ederse güzel olur.
  İbnü Hacer Heytemî Tuhfetü'l-Muhtâc'da der ki:"Kadir gecesini görene, saklaması sünnettir. Onun kemâliyle faziletine ancak Allah Teâlâ'nın bildirdiği kimseler nail olur."  Paylaş
  en kıymetli gece Kadir Gecesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde bir geceden tek bahsedilmekte o da kadir gecesidir. Kadir gecesi İslam dininde farklı bir öneme sahip olmakla birlikte insanların dua edip sevaplarını artırmaları ve tövbe etmeleri için bir fırsat daha verilmektedir. 3. 3
  Kur’an, kendisiyle ilgilenenleri yükseltiyor, onlara manevî atmosferler sağlıyor. Yani kendisine değer verenlere değer katıyor. Kendisiyle ilgili olan her şeyi yüceltiyor. Kur’an’ın indirildiği gece de onunla ilgisi sebebiyle değer buluyor. Bu yüzden Yüce Kitabımızın kıymetini iyi bilmeli ve Allah katındaki kıymetimizi artırmak için onunla daha fazla ilgili olmaya çalışmalıyız. Zira kurtuluşa ermemiz ve âhireti kazanmamız buna bağlı.
  Kur’an’ın indiriliş gecesi olan Kadir gecesinde şöyle dua edelim: “Allah Teâlâ bizleri Kur’an’a lâyık olup ona yönelik görevleri yerine getiren ve Kadir gecelerinde Kur’an’ın nûru ve feyzi hatırına affedilen kullarından eylesin!” Kadir gecelerinde Hz. Âişe (r.a.) annemizin sorusu üzerine Allah Rasûlü’nün (a.s.) öğrettiği bağışlanma duasını çokça okumayı ve sürekli istiğfâr ile meşgul olmayı asla ihmal etmeyelim İnşaallahu Teâlâ.en kıymetli geceler