Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Düşük yapmış kadın lohusa hükmünde midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düşük yapmış kadın lohusa hükmünde midir?

  Reklam
  Değerli Kardeşimiz;


  Şayet düşüğün organları belirlenmiş ise, anne lohusa sayıldığından kanı kesilmedikçe cinsi ilişkide bulunmak caiz değildir. Namazları kılmaz, oruçları da tutmaz.


  Ama organlar teşekkül etmemiş ise cinsel ilişki yasak olmamakla beraber, kan devam ettiği takdirde cinsel yaklaşım sağlıklı olmaz. Bu durumda oruçlarını tutması ve namazlarını da kılması gerekir.


  Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır.


  (Bkz. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 331)


  Paylaş
  Düşük yapmış kadın lohusa hükmünde midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Düşük yapan kadınların bebeklerin el ve ayakları belirginleştiği takdirde loğusa hükmüne girmektedir.Şayet bunlar olmammış ise özür durumu gerçekleşir ve ibadetlerini yapabilir.düşük yapan kadın lohusa sayılır mı,  düşük yapan lohusa sayılır mı,  düşükte lohusalık süresi,  dusuk yapan kadin lohusa olur mu,  düşük lohusa sayılır mı,  düşükte lohusalık,  düşük yapan kadın lohusamıdır