Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Hayız Ve Nifas Halindeki Kadın Hiç Bir Şekilde Namaz Kılamaz Oruç Tutamaz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayız Ve Nifas Halindeki Kadın Hiç Bir Şekilde Namaz Kılamaz Oruç Tutamaz

  Reklam
  “Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara, 2/222)
  “Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi temizlemek ve size olan nimetini tamamlamaktır.” (Maide, 5/6)


  İki ayeti birlikte düşündüğümüzde adetli ve lohusa kadınların bu halleri sona ermedikçe isteseler de temizlenemeyecekleri anlaşılmaktadır. Allah Teâlâ kişiyi gücünün yetmediği şeyden sorumlu tutmayacağına göre (Bakara, 2/286)
  bu durumda olan kadınlar o günlerde abdestli olamaz, bu sebeple namaz da kılamazlar.


  Bir kadın Hz. Âişe’ye sordu:

  “Hayızlı kadının hayızdan temizlendikten sonra hayız zamanında kılamadığı namazları kaza etmesi gerekir mi?”

  Hz. Âişe şöyle cevap verir:

  “Sen Haruriyye misin (Haricilerden misin?). Biz Peygamberin (a.s.m.) yanında hayız âdetini görürdük, sonra temizlenince guslederdik. Peygamber (a.s.m.) namazı kaza etmemizi bize emretmezdi.” (İbni Mâce, Taharet: 119)

  Bize hayız ve nifas hâlleri geldiğinde, Hz. Resûlüllah (asm) tutmadığımız oruçlarımızı kazâ etmemizi emir buyururlardı. Kılmadığımız namazların ise kaza edilmesini emretmezlerdi." (bk. Neylü'l-Evtar, 1, 279-280; Sübülü's-Selam, 1, 105)


  Paylaş
  Hayız Ve Nifas Halindeki Kadın Hiç Bir Şekilde Namaz Kılamaz Oruç Tutamaz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların bazı durumlarda oruç tutmaması dinen verilen bir ehliyettir.Bu nedenle bu dönemde tutmadıkları oruçları iyileştikleri zaman tutabilirler kaza ederler.