Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan İlk adet kanamasının görülmemiş olması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İlk adet kanamasının görülmemiş olması

  Reklam
  İLK ADET KANAMASININ GÖRÜLEMEMİŞ OLMASI

  Bir genç kızın ilk adet kanamasını gördüğü zaman öncesine kadar hipotalamus ve hipofiz hormon salgıları oldukça azdır ve bu nedenle yumurtalıkların yumurtlama işlevi başlamamıştır.
  Hormon salgıları artmaya başladığında genç kızda öncelikle meme gelişimi ve kadın tipi kıllanma gibi kadınsı özellikler başlar, ancak hormon salgısı hala yumurtalıkları harekete geçirecek kadar fazla değildir.
  Hormon salgısının giderek artmasıyla beraber rahim iç tabakası kalınlaşmaya başlar ve bir süre sonunda, ortalama 12.5 yaşında ilk adet kanaması ortaya çıkar. Bu kanama yumurtlama olmaksızın gerçekleştiğinden ilk kanama sonrasındaki kanamalar henüz düzenli değildir. Hormonal sistemlerin tam olarak olgunlaşmasıyla yumurtlama da devreye girer ve genç kız düzenli olarak adet kanaması görmeye başlar ve böylece üreme çağına girmiş olur.

  İlk adet kanamasının ortaya çıkma yaşı herkes için farklıdır ve genetik özelliklerden etkilenebilir.Meme gelişimi ve kıllanma gibi kadınsı özellikleri kazandıran gelişim basamaklarının ortaya çıkmış olması koşuluyla ilk adet kanamasının 16 yaşına kadar gecikmiş olması tıbben normal kabul edilir. Bu süre sonunda adet kanaması göremeyen genç kızların nedenin aydınlatılabilmesi için bazı değerlendirmelerden geçmeleri gereklidir.
  İlk adet kanamasının görülememiş olmasının altında yatan muhtemel nedenler yukarıda anlatılan dört bölümden birindeki bir sorunla ilgili olabilir. Site daha çok üreme çağındaki kadına yönelik hazırlanmış olduğundan ve söz konusu sorun nispeten ender görüldüğünden "İlk adet kanamasının görülememiş olmasına" daha fazla yer verilmeyecektir.

  Dr.Kaan Kocatepe
  Paylaş
  İlk adet kanamasının görülmemiş olması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Genç kızların ilk adet görme yaşları kişilere göre değişiklikler gösterebilmektedir.Genellikle 11 yaş ve 16 yaş aralığında görülmektedir.Bu da genç kızlar için sorun teşkil etmekte ve ruhsal yapılarında farklı düşünceler olabilmektedir.Bu nedenle özellikle annelerin bu konuda çocuklarına yardım etmeleri ve destek göstermeleri gerekir.