Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Düzenli adet kanaması gören kadında beklenen adet kanamasının olmamasının nedenleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Düzenli adet kanaması gören kadında beklenen adet kanamasının olmamasının nedenleri

  Reklam
  Bir kadının düzenli aralıklarla adet kanaması görebilmesi için bazı şartlar yerine gelmelidir:

  • Öncelikle hipotalamus adı verilen beyin bölgesinden hipofiz bezine bir uyaran gitmeli ve burada FSH ve LH adı verilen iki hormonun uygun seviye ve oranlarda üretilmesi ve kana geçmesi gerekmektedir.
  • Bu iki hormon, olgunlaşmaya elverişli yumurta hücreleri içeren yumurtalık dokusunda folikül gelişimini uyarmalı ve yumurtlama gerçekleşmelidir.
  • Folikül adı verilen yapı içinde üretilen östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasında sağlıklı bir kalınlaşmaya neden olmuş olmalıdır.
  • Yumurtlama gerçekleştikten sonra gebelik oluşmamış olmalı ve yumurtlama oluştuktan sonra yaklaşık 14 gün ömrü olan Sarı Cisim ("Corpus Luteum") bu süre sonunda progesteron hormonu salgısını durdurmalıdır.
  • Adet döngüsünün bitimine denk gelen bu dönemde progesteron hormonu salgısının aniden düşmesi neticesinde rahim iç tabakasında gerçekleşen "dökülme" ve bununla beraber oluşan kanama rahim iç tabakasından rahim ağzına, buradan vajinaya, vajinadan da dış ortama akacak yol bulabilmelidir.

  Yukarıda maddeler halinde anlatılmış olan mekanizmalardan birinin veya birkaçının aksaması beklenen adet kanamasının gerçekleşememesiyle, yani adet kanamasının gecikmesiyle sonuçlanır.

  Farklı Bir Açıdan Bakış

  Yukarıda anlatılan mekanizmaları farklı bir biçimde ele almak mümkündür:
  Kadında adet kanamalarının düzenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için dört farklı bölümün kendi içlerinde ve birbirleriyle etkileşimde sağlıklı çalışmaları gerekir.
  Bölüm1Rahim içinden vajinanın çıkışına kadar olan tümüyle açık bir akış yolu
  Bölüm 2
  Her ay düzenli olarak yumurta hücresi üreten ve bunu serbest bırakan yumurtalıklar

  Bölüm 3
  Sağlıklı işleyen bir hipofiz salgı bezi

  Bölüm 4
  Beynin üst merkezleriyle sağlıklı bir iletişim içinde olan hipotalamus bölgesi

  Düzenli Adet Kanaması Gören Bir Kadında
  Beklenen Adet Kanamasının Olmaması


  28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışmış olan bir kadın kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir. Konuda daha fazla ilerlemeden önce basit ve pratik bir bilgi verilmesi uygun görülmüştür:

  çok düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir veya iki kez gecikmeli adet görebilir. Bunun altında yatan en muhtemel neden iş değişikliği, aile içi stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit bir olaydır. Bu olay beynin bilinçli kısmını etkileyerek buradan hipotalamus adı verilen bölgenin işlevini bozmakta ve adet döngüsü burada "takılmaktadır". Böyle bir durumda tıbbi bir değerlendirme yapılması gerekli değildir.
  Öte yandan yine düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeninin gebelik olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu konuda gerekli adımlar atılmalıdır.

  Adet Kanamaları Neden Gecikir?


  Önceki sayfada adet kanaması gecikmesinin iki temel nedeni ele alındı. Gecikmenin uzun süreli olması durumunda (beklenen üç adet kanamasının olmaması) veya takip eden birkaç adet kanamasının gecikmeli olarak gerçekleşmesi durumunda muhtemel nedenin ortaya çıkarılması için mutlaka doktor değerlendirmesi yapılmalıdır.
  Muhtemel nedenler yukarıda anlatılan dört bölümden herhangi birinin işlevlerinin bozulmuş olmasıyla ilgili olabilir.
  Bölüm 1 Sorunları
  (Rahim içinden vajinanın çıkışına kadar olan tümüyle açık bir akış yolu)


  Düzenli adet kanaması gören bir kadında rahim içine veya rahim ağzına yapılan bir müdahale sonrasında adet kanaması olmaması durumunda en muhtemel neden açık olan bu yolun zarar görmüş olmasıdır.
  kürtaj nedeniyle rahim iç tabakası zarar gördüğünde veya rahimağzı kanalı tıkandığında yapılan kürtaj sonrası eklenen adet kanaması gerçekleşmez.
  Ender görülen bir neden de rahimağzında yer alan kanser öncüsü lezyonların çıkarılması amacıyla uygulanan konizasyon esnasında rahimağzı kanalının tıkanmasıdır. Lezyonu ortadan çıkarmak amacıyla koni şeklindeki parçanın çıkartılması sonrasında beklenen adet kanaması gerçekleşmez.

  (Her ay düzenli olarak yumurta hücresi üreten ve bunu serbest bırakan yumurtalıklar)


  Polikistik Over: Düzensiz yumurtlama ve bunun etrafında gerçekleşen çeşitli belirti ve bulgular topluluğundan oluşan bu durum gecikmeli adet görmenin en sık görülen nedenlerinden biridir.


  Dr.Kaan Kocatepe

  Paylaş
  Düzenli adet kanaması gören kadında beklenen adet kanamasının olmamasının nedenleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınlarda hormon bozuklukları olabilmektedir.Her ay düzenli görülen adet bazı aylarda erken yada geç olabilmektedir.Bu durum genellikle yaş ilerlemeye başlayınca ortay çıkmaktadır.Buna neden olan miyomlar da vardır.Fakat doktorun hormon ilacı vermesi tekrar düzelmeye sebep olmaktadır.adet kanaması geciktiğinde şişlik