Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Adet kanının renkleri ve tesbiti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adet kanının renkleri ve tesbiti

  Reklam


  Adetin kendine has rengi ve kokusu vardır.

  1- Bulanık: Bulanık suya benzeyendir.
  2- Toprak rengi: Toprağa benzeyen bir nevi bulanık akıntıdır.
  3- Kırmızı,
  4- Siyah,
  5- Yeşil,

  6- Sarı: Bazıları ipek kozası sarılığında, bazıları saman renginde, daha başkaları sarı diş gibi olduğunu bildirmişlerdir.


  Ama bu hususta itibar: İlk gördüğü andaki rengidir. Değişme haline bakılmaz. Mesela, kadın beyaz renkte bir akıntı görür de sonra kuruyarak sararabilir. Yahut kırmızı veya sarı görürde kuruyarak beyazlaşabilir. (sonraki haline bakılmaz)
  (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,5.472. Fetevayı Hindiyye, Ank. Akçağ Y. C.LS.130.)


  Eğer kadın, bez üzerinde taze ve damlamakta olan, halis bir beyazlık görmüş olsa ve bu da kuruduğu zaman sarılaşsa, onun hükmü beyaz hükmündendir. (Fetevayı Ali Efendi,C.2,S.130).


  Hayız kanlarının değişik renkte olması, herhangi bir hastalık nedeniyle de olabilir.

  Hayız müddetindeki kanların renklerinin hepsi de hayızı bildirir. Hayzin bitiminde akıntının beyazlaşmasıyla hayız bitmiş olur.
  alıntı...  Paylaş
  Adet kanının renkleri ve tesbiti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet kanı koyu renkli ve kokusu olmaktadır.Adet harici kanamalar damardan akan kan gibidir.Bu nedenle on günden sonra gelen kanların özür gerektirdiği bilinmektedir.Kadınların normal zamanlarda gelen kanamaları da yine istihaze kanı olmaktadır.adet kanının renkleri ve ayırıcı nitelikleri,  aybasinin rengi,  aybasim kani siyah,  aybawinin rengi