Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Hayız ve nifasta (doğum yapan kadında) adet süresi tesbiti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hayız ve nifasta (doğum yapan kadında) adet süresi tesbiti

  Reklam


  Bir defa ile tesbit edilip kararlaştırılır. Yani bir kadının ilk hayız ve lohusalık zamanlarında kaç gün kan gelmişse işte o müddet onun adeti olmuş olur. Mesela; bir kız ilk defa 7 gün adet gördükten sonra kan kesilirse, bundan sonraki diğer hayızlarında adet müddeti 7 gündür. Kan devam ederse özürdür. (Kadın ilmihali, H.Cemal Öğüt, İst. Bahar Y.S:129.)
  Bir kız ergen olduğu zaman ilk olarak sahih kan (en az 3 gün gelen kan) ve sonra da sahih temizlik (en az 15 gün) görmeyip de, ilk kanı devamlı akar da sahih temizlik görmezse, bunların hiçbirine itibar edilmez. Bu durumda kanın gelmeye başladığı günün evvelinden başlayıp on günü hayız, yirmi günü de temizlik hali hesap edilir. Mesela, bir kız on bir gün kan, 14 gün de temizlik gördükten sonra kanı devam edip giderse, kan on günden fazla geldiği için fasid (gerçek değil)dir. Temizlik de 15 günden eksik olduğu için o da fasiddir. Böyle durumda 10 gün hayız, yirmi gün de temizlik hali kabul edilir.

  (Kadın ilmihali, H.Cemal Öğüt, ist. Bahar Y.S:135.)

  Paylaş
  Hayız ve nifasta (doğum yapan kadında) adet süresi tesbiti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kadınların normal zamanlarda adet kanamaları 10 gün doğum sonrası ise 40 gün olarak belirlenmiştir.Daha az ve daha fazla olabilmektedir.Bu rakamlar azami süreleri göstermektedir.Şayet az olursa temizlenip normal hayatlarına dönebilirler.