Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Kızın ilk kan (adet) görmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kızın ilk kan (adet) görmesi

  Reklam


  Bir kız çocuğu, ergenlik çağlarının başlangıcına varıp da kendisinde henüz bir eser görülmemişken, üç gün peşpeşe kan görse o hayızdır ki, onun ergenliğe ulaştığına işarettir. (Mebsut, Serahsi, C.2.S.142.)
  Burada anneye düşen görev, kızı adetini hünüz görmeden onu uyarması ve kızı ile bir arkadaş gibi konuşup onun, günün birinde rahminden biraz kan geleceğini, bunun gayet normal olduğunu, bundan korkmaması gerektiğini, çünkü anne olacak her genç kızda belli yaştan itibaren bu kanın görüldüğünü ve bu kanın gelmesi ile akil ve baliğ olduğunu güzelce anlatmalıdır. Annenin görevi, adeti hakkında bilgi vererek ciğerparesini bu yeni döneme ruhen hazırlamak olduğu gibi, bu andan itibaren namaz, oruç, tesettür (örtünme) v.s. bütün hükümlerin artık kendisine farz olduğunu bildirmesidir. Böyle yapması annelerin üzerine vaciptir. Şayet kendisi yapamıyorsa bilen birisine götürmesi gerekir. Veya bunları öğreten kitaplar alıp okutması gerekir. Çünkü insan hem ruhî, hem de fizyolojik bir varlıktır...
  Anne yahut kız çocuğuyla ilgilenen kimse böyle yapmazsa ruhen hazır olmayan çocuk, bu durumda şaşırıp şok bile geçirebilir. Yahut yanlış kaynak ve şahıslardan yanlış şeyler öğrenerek uygulamaya kalkar. Bundan da anne ve babalar mes''üldür.
  Kız çocuğunun da şayet önceden annesi kendisiyle bu konuda konuşmamış, ve ne yapması, nasıl davranması hakkında bilgi vermemişse, ilk yapacağı annesine veya yakın bir büyüğüne durumunu açması olmalıdır.
  alıntı...  Paylaş
  Kızın ilk kan (adet) görmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kızların ilk kan görmeleri yani adet olmaları ergenlik çağlarına denk gelmektedir.Bunların yaşları 11 ile 15 arasında değişmektedir.Genellikle 12 13 yaş aralığında daha fazla görülmektedir.adet resimleri,  adet gören kıza nasıl davranmalı,  adet gören kız resimleri,  kız resımlerı,  adetli kız resimleri,  Adetli kadın resimleri,  adet gören kadın resmi