Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Genç kızlarda ergenlik dönemlerinde regl (adet) sorunu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Genç kızlarda ergenlik dönemlerinde regl (adet) sorunu

  Reklam


  Gençte cinsel duygunun gelişmesi oranında vücut ve duygusal yapısında kaynaşmalar başlar. Anne ve babaların bu dönemde çocuklarına karşı çok anlayışlı olmaları gerekir. Özellikle kız çocuklarda ergenlik çağına girmeden önce ruhsal ve bedensel taşkınlıklara rastlanır. Genellikle anneler birden kızlarının huyunun değiştiğini söylerler, onu çeşitli şekilde azarlayıp, hırpalarlar. Cinsel bilgiden yoksun annenin çocuğuna ilk büyük darbesi genellikle bu şekilde başlar çocuk büsbütün şaşkınlaşır. Zaten kafası karmakarışıktır. Zaman zaman dalgınlaşıyordur. Bir çok şeyi hemen unutuyor, söylenenleri anlamıyordur. Üstüne üstüne gidilen kız iyice bunalır ve bunun ileride çok geniş ölçüde zararlarını görür. Ya içine kapanık kız olur ya da tam tersi asi tavırlı, aksi ve huysuz biri olur.
  Oysa anne bir parça anlayış gösterse, kız çocuğundaki o taşkın hareketlerin bir süre sonra zamanla geçtiğini görecektir. Kadınlığın özelliği nedeniyle ile kız çocuklarının ergenlik çağında son derece dikkatli olmak gerekir. Kız çocuklarının ergenlik çağına geçişleri erkek çocuklarına oranla çok değişik hatta riskli bir durum oluşturur. Kız çocuğunun erginlik çağına geçişi ilk kanama ile başlar. Kan görmenin yaratacağı korkuya önceden hazırlamak gerekir. Özellikle annelerin buna karşı hazırlıklı olmaları zorunludur.
  Genç kızlar regl olmaya daha ilk çocukluk çağlarında karanlık bir şekilde hazırlıklıdırlar. Annelerinin ayda bir geçirdikleri rahatsızlıklar kız çocuğunun gözünden kaçmaz. İleride bir gün kendilerinin de başına böyle bir şeyin geleceğini sezinlerler. Regl dönemine yaklaşırken genç kızda bir takım taşkınlıkların görüldüğü belirtmiştik.
  İlk reglden sonra da genç kızda değişik ruhsal bunalımlara rastlanabilir. Bu daha çok annenin verdiği eğitim ile ilgilidir. Eğer kız çocuk kan görmeye hazırlıklı değilse, ilk regl onda izi silinmez bir korku yaratabilir. Bu kanamanın çarelerini aramaya başlar, kimseye bir şey söylemediği için de ölüm korkusu içinde kıvranır durur. Neyse ki kızlar aynı yaştaki kız arkadaşlarından kulaktan kapma bir şeyler öğrenirler. Eğer kız fazla sıkılgan ya da arkadaştan yoksun ise bu konuda tamamen bilgisiz kalmış olabilir. Yalnız şurasını söylemek doğru olur ki çok nadir durumların dışında kız çocukları ilk regl kanaması hakkında çevrelerindeki arkadaşlarından hemen her zaman bilgi edinirler.
  Regl hakkında az çok bir bilgisi olan kızlarda ise bu olay hiçte korku yaratmaz. Tam aksine kız çocuğu o günü sabırsızlıkla bekler. Çünkü artık genç kız olacaktır. Ancak ne kadar eğitilmiş olursa olsunlar reglin başlangıcında duyulan ağrılar, kızda yine de bir hastalık korkusu yaratabilir. İlk regl sırasında annelerin dikkat edecekleri bir durum da kızlarının cinsel eğilimlerini anlayışla karşılamaktır.
  Küçük kız regl olduktan sonra cinsel duyguları arttığı, üstelik de erkeklerin dikkatini üzerine çekmeye başladığı için, reglden sonra kız çocuklarının hareketleri titizlikle kontrol edilir.
  Bazı yeni gelişen kızlar da dişiliklerini baskı altında tutar, bundan utanır, içlerine kapanırlar. Sonradan Frijid, yani cinsel yönden hiç zevk almayan kadın diye nitelendirilecek olan bir çok şanssız kadınların sorunu bu yaşlarda uygulanan sıkı baskıdır.
  alıntı...  Paylaş
  Genç kızlarda ergenlik dönemlerinde regl (adet) sorunu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selamün aleyküm ayris kardeş bir sorum var :ben on üç yaşında adet olmaya başldm.şu anda ondokuz yaşındayım bir kaç aydır 25 veya 28'inde adet oluyordum.yine düzensizleşti.ayın biri oldu hala adet olmadım.duygusal problemlerin bunda etkisi büyük mü bunu öğrenmek isityorum.internette biraz araştırdım.adet gecikmesi hakkında yumurtalıkta kist olması belirtisi,tümör filan yazıyor çok korktum.bilgilendirebilri misiniz? 3. 3
  Alıntı Sırr-ı Lika Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selamün aleyküm ayris kardeş bir sorum var :ben on üç yaşında adet olmaya başldm.şu anda ondokuz yaşındayım bir kaç aydır 25 veya 28'inde adet oluyordum.yine düzensizleşti.ayın biri oldu hala adet olmadım.duygusal problemlerin bunda etkisi büyük mü bunu öğrenmek isityorum.internette biraz araştırdım.adet gecikmesi hakkında yumurtalıkta kist olması belirtisi,tümör filan yazıyor çok korktum.bilgilendirebilri misiniz?
  ve aleykumusselam ve rahmetullah
  internetteki her bilgi doğru olmaya biliyor kardeşim
  adet düzensizliklerinin en baştaki sebeplerinden biri
  duygusal değişim ve strestir.bu düzensizlik gecikme olduğu gibi
  uzamalar şeklinde de olabiliyor,kist ve tümörlerin belirtileri sadece
  adet gecikmesi değil bunun yanında sancı,kötü akıntı vs gibi
  bulgular olur yani tek başına gecikmeden stres ve üzüntü sorumludur
  kist olayında da adet gecikmez aksine rahatsız edecek şeklinde adet periodu uzar
  hatta ara kanamalarına bile yol açar,bu durum uzarsa bir bayan jinekoloğa
  gidebilirsin fakat genelde genç kızlarda hormonları alt üst etmemek
  ve yan etkilerine maruz bırakmamak için adet düzenleyici bir tedavi uygulamasını
  vitamin ve psikiyatri desteği haricinde doğru bulmuyorlar
  eklenen yazıyı okumanı tavsiye ediyorum

  --------------


  Düzenli Adet Kanaması Gören Bir Kadında Beklenen Adet Kanamasının Olmaması

  28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışmış olan bir kadın kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir. Konuda daha fazla ilerlemeden önce basit ve pratik bir bilgi verilmesi uygun görülmüştür:Çok düzenli olarak adet kanaması gören bir kadın yılda bir veya iki kez gecikmeli adet görebilir.

  Bunun altında yatan en muhtemel neden iş değişikliği, aile içi stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit bir olaydır. Bu olay beynin bilinçli kısmını etkileyerek buradan hipotalamus adı verilen bölgenin işlevini bozmakta ve adet döngüsü burada "takılmaktadır".

  Böyle bir durumda tıbbi bir değerlendirme yapılması gerekli değildir.Öte yandan yine düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen nedeninin gebelik olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu konuda gerekli adımlar atılmalıdır.

  Dr.Kaan Kocatepe
 4. 4
  çok teşekkür ederim ALLAH CC razı olsun.inşallah kötü bir hastalığım yoktur.iki ay daha olmazsam doktora gitmem doğru olur.inşallah gerek kalmaz öyle bir şeye.ALLAHU TEALA hastanede bulunanlara şifa versin inşallahkızlarda adet olayı,  kızlarda regl,  kizlarda regl olayi,  genç kızlarda ilk adet sorunları