Müslüman Hanımlar ve Kadınlara Ait Haller Forumundan Adetin tıp ilmindeki tarifi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Adetin tıp ilmindeki tarifi

  Reklam


  Adet; kadınların ergenliğinden itibaren kesilme zamanına kadar geçen müddet zarfında her ay belli bir vakitte ve miktarda gelen kanamalardır. Bu kanamalar, şahsa ve iklime göre değişir. Sıcak memlekette oturanlarda daha evvel, hatta 9-10-11 yaşındaki çocuklarda adet görülür. (Ev Doktoru,S:167.).
  Diğer Bir Tarifi: Her dört haftada bir tekerrür eden, hiçbir şikayete sebeb olmaksızın meydana gelen 2-7 gün süren 1-2 pet (normal bir el kalınlığında veya büyüklüğündeki pamuk veya bez) kirletecek kadar olan kanamaya denir. Normal bir adet esnasında kaybedilen kan miktarı çok değişiktir. 20 ila 80 cm3 arası olabilir. Başka bir tabirle; normal bir adet kanamasında ortalama 40 milimetre kan kaybedilir. En çok da 200 gramdır. Akan kanın yüzde 50''si kan hücreleri, diğer kısım ise döl yolu nuhteviyatı, rahim iç tabakasından kopmuş parçalardır.

  (Cey Y. Cinsel Bilgiler Ansiklopedisi, C.2 S: 50)
  Paylaş
  Adetin tıp ilmindeki tarifi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Adet görme dönemine tıp bilimnde regl adı verilmektedir.Bu dönem bazı bayanlarda ağrılı ve sancılı geçmektedir.Buna ise dismenore adı verilmektedir.Ağrı kesici alınmasında bir sakınca yoktur.Fakat bu ağrı kesicileri doktor vermelidir.